علت بوی بد ماشین لباسشویی

تعمیرسرا مرکز تخصصی تعمیر لباسشویی

حضور ماشین‌ لباسشویی به‌قدری در زندگی امروزی ما انسان‌ها ضروری است که حتی تصور نبود این وسیله‌ی کاربردی نیز می‌تواند زندگی را به کام هر انسانی تلخ نماید. اما ماشین لباسشویی نیز مانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگری، در معرض آسیب و خرابی قرار دارد و عوامل مختلفی ممکن است عملکرد آن‌ها را با مشکل مواجه سازند. در این مقاله شما را با دلایل بوی سوختگی و بوی بد ماشین لباسشویی آشنا کرده و اطلاعات لازم برای عیب‌یابی و رفع این مشکل را در اختیارتان قرار خواهیم داد. در این مطلب تعمیرسرا علاوه بر صحبت درباره راه‌کارهای رفع بوی بد ماشین لباسشویی، شما را با معتبرترین مرکز تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی نیز آشنا خواهد کرد.

 • بوی سوختگی ماشین لباسشویی را جدی بگیرید!
 • دلایل ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی چه هستند؟
 • راه‌کارهای ساده برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی و جلوگیری از ایجاد آن
 • مرکز تخصصی سرویس و تعمیر لباسشویی

بوی سوختگی ماشین لباسشویی را جدی بگیرید!

رفع بوی بد ماشین لباسشویی

تصور کنید طبق معمول همیشه لباس‌های کثیف را داخل ماشین لبسشویی قرار داده و آن را روشن می‌کنید، اما بعد از گذشت چند دقیقه، بوی سوختگی از ماشین لباسشویی‌تان بلند شده و توجه شما را به خود جلب می‌کند! آیا می‌دانید در چنین شرایطی بهترین کار ممکن چیست و چطور می‌توانید از بروز مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری نمایید؟! قبل از این‌که به سراغ دلایل بلند شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی برویم، بهتر است این نکته‌ی بسیار مهم را بخاطر بسپارید که بوی سوختگی ماشین لباسشویی یک مشکل جدی به‌شمار رفته و اولین و مهم‌ترین کاری که به‌هنگام بروز چنین اتفاقی باید انجام دهید، قطع کردن جریان برق است. اگر بویی که به مشامتان می‌رسد از داخل لباسشویی است، دو شاخه‌ی دستگاه را از پریز جدا کنید ولی اگر سوختگی مربوط به سیم ماشین است، جریان برق منزل را قطع کرده و سپس برای تعمیر ماشین لباسشویی خود از یک متخصص کمک بگیرید.

مطالب مرتبط: برنامه‌های شستشو و طرز کار با لباسشویی ال جی+ معنی کلمات روی لباسشویی

بوی سوختگی ماشین لباسشویی ممکن است چند دلیل داشته باشد که در هر صورت و فارغ از هر دلیلی، به هنگام بروز چنین مشکلی، دستگاه شما نیاز به تعمیر دارد و باید با یک مرکز سرویس ماشین لباسشویی تماس گرفته و کمک تخصصی دریافت نمایید. در ادامه مهم‌ترین دلایلی که سبب بلند شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می‌شوند را به‌طور خلاصه بیان می‌کنیم:

 • اضافه بار

ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین دلیلی که ممکن است سبب وارد آمدن فشار به ماشین لباسشویی شما و بلند شدن بوی سوختگی از آن شود، عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی و قرار دادن بیش از اندازه لباس در آن است. این‌کار سبب ساییدگی و پاره شدن یاتاقان‌های ماشین لباسشویی شما شده و در عین حالی یک بار اضافی نیز بر موتور تحمیل خواهد کرد.

 • تسمه درایو

تسمه درایو در برخی از ماشین‌های لباسشویی که درب آن‌ها از بالا باز می‌شود، قطعه‌ای است که وظیفه‌ی انتقال نیرو در ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. چنانچه این قطعه‌ دچار خرابی شود، سبب از کار افتادن دستگاه و سروصدای زیاد آن شده و بلند شدن بوی سوختگی را نیز به‌ دنبال خواهد داشت.

 • تسمه پمپ

تسمه پمپ معمولا یک قطعه‌ی “V” شکل است که از موتور درایور به یک قرقره در پمپ تخلیه متصل می‌گردد. اگر این قطعه‌ی ماشین لباسشویی شما از کار افتاده و خراب شده باشد، باعث بلند شدن بوی سوختن لاستیک  از لباسشویی شده و عدم تخلیه یا تخیله‌ی پر سروصدای ماشین شما را به دنبال خواهد داشت.

 • پولی موتور

پولی موتور ماشین لباسشویی قطعه‌ای است که موتور با استفاده از آن، تمسه پمپ و یا تسمه درایو را به حرکت در می‌آورد. این قطعه از جنس فلز و یا مواد مصنوعی بوده و یکی از اجزایی است که بیشترین تماس را با تسمه‌های ماشین لباسشویی دارد. زنگ‌زدگی و یا فرسودگی پولی، سبب اصطکاک و یا داغ شدن بیش از اندازه‌ی این قطعه می‌شود و با وارد آوردن آسیب به تسمه‌ها، باعث ایجاد بوی سوختگی شده و شما را مجبور به تعمیر ماشین لباسشویی می‌کند.

 • پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی وظیفه‌ی تخلیه آب، قبل و حین چرخه‌ی شستشو را بر عهده داشته و ممکن است دارای موتور الکتریکی، موتور محور و یا تسمه محور باشد. اگر ماشین لباسشویی شما در حین شستشو و یا بعد از آن، بوی سوختگی از خود منتشر می‌کند، به احتمال زیاد دچار خرابی پمپ تخلیه شده و باید برای تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی خود به یک تعمیرکار متخصص مراجعه نمایید.

 • پولی تسمه

متوقف شدن پولی تسمه و یا اختلال در حرکت آزادانه‌ی آن سبب اصطکاک تسمه شده و منجر به بلند شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی خواهد شد.

 • کوپلینگ موتور دایرکت درایو

در لباسشویی‌هایی که به‌جای تسمه از کوپلینگ موتور دایرکت درایو استفاده می‌شود، استفاده مداوم از ماشین لباسشویی،  ساییدگی کوپلینگ را به‌دنبال داشته و منجر به منتشر شدن بوی سوختگی خواهد شد.

 • کلاچ

کلاچ لباسشویی در برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی و برای چرخاندن دیگ شستشو کار گذاشته می‌شود که در صورت فرسوده شدن، باعث بلند شدن بوی سوختگی از لباسشویی می‌شود.

 • گلاید و کمک فنر

عدم لغزش مناسب گلاید نیز یکی از دلایلی است که سبب داغ شدن بیش از حد تسمه‌ها شده و بوی سوختگی ماشین لباسشویی را به دنبال خواهد داشت.

 • موتور درایو

موتور درایو یکی از قطعات اصلی و مهمی است که در بیشتر لباسشویی‌ها وجود داشته و کارهای مکانیکی چون چرخش دیگ را بر عهده دارد. چنانچه کوچک‌ترین مشکلی در یکی از اجرای موتور ایجاد شود، سبب گرم شدن آن شده و در نهایت به منتشر شدن بوی سوختگی از ماشین لباسشویی منجر می‌گردد؛ به همین دلیل نیز به محض استشمام بوی سوختی باید به فکر تعمیر ماشین لباسشویی خود بوده و از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

دلایل ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی چه هستند؟

تعمیر ماشین لباسشویی

بوی بد ماشین لباسشویی یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقاتی است که می‌توانید در زندگی خود تجربه نمایید؛ چراکه سبب بو گرفتن لباس‌های تمیز شما شده و زحمت شستشوی دستی را بر گردن‌تان خواهد انداخت! مهم‌ترین دلایلی که سبب ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی شده و اوقات شما را تلخ می‌کنند عبارتند از:

 • لوله‌کشی بد

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب بوی بد ماشین لباسشویی می‌شود، لوله‌کشی بد و عدم خروج کامل آب‌های خروجی از لباسشویی است. اگر ماشین لباسشویی شما بویی شبیه تخم‌مرغ فاسد، کپک و یا آب راکد از خود منتشر می‌کند، بهتر است برای بازرسی لوله‌های خروجی آب و اطمینان از درست بودن آن‌ها، از یک متخصص کمک بگیرید.

 • پر و یا مسدود بودن فیلتر تخلیه

بسیاری از ماشین‌های لباسشویی دارای فیلتری در قسمت پایینی خود هستند که بعد از مدتی ممکن است با مو و یا موارد دیگری مسدود شده و سبب ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی گردند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، دفترچه‌ی راهنمای ماشین لباسشویی خود را بررسی کرده و با نحوه تمیز کردن و شستشوی آن آشنا شوید.

راه‌کارهای ساده برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی

رفع بوی بد ماشین لباسشویی

همان‌طور که همیشه نیز می‌شنویم، پیشگیری بهتر از درمان است! بنابراین بهتر است قبل از این‌که با روش رفع بوی بد ماشین لباسشویی آشنا شوید، درباره راهکارهایی که مانع از ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی می‌شوند صحبت کرده و شما را با این راه‌های ساده ولی مهم آشنا نماییم. مهم‌ترین و موثرترین کارهایی که برای جلوگیری از بوگرفتن ماشین لباسشویی می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • استفاده از شوینده‌های مناسب

پودرها و شوینده‌هایی که استفاده می‌کنید، نقش بسیار مهمی در سلامت و بوی خوش ماشین لباسشویی شما داشته و به طور مستقیم آن‌ را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای جلوگیری از بو گرفتن ماشین لباسشویی خود، بهترین و ساده‌ترین کاری که می‌توانید انجام دهید، استفاده از شوینده‌های باکیفیت و مناسب است.

 • خشک نگه داشتن لگن لباسشویی

از دیگر دلایلی که سبب بو گرفتن ماشین لباسشویی می‌شوند، می‌توان به وجود رطوبت در داخل لگن ماشین اشاره کرد. برای مقابله با این مشکل بهتر است که پس از هربار استفاده از ماشین لباسشویی، به دقت آن را خشک کرده و از ایجاد بوی بد جلوگیری نمایید.

 • خارج کردن لباس‌ بلافاصله بعد از اتمام شستشو

خارج نکردن سریع لباس‌های شسته شده از داخل ماشین لباسشویی سبب ایجاد باکتری‌ها و کپک‌ها در داخل آن شده و در نهایت منجر به بو گرفتن لباسشویی شما می‌شود. برای پیشگیری از وقوع این اتفاق، بلافاصله بعد از اتمام کار ماشین لباسشویی، لباس‌ها را از داخل آن خارج نمایید.

بعد از آشنا شدن با روش‌های جلوگیری از ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی، نوبت آن رسیده که با بهترین و موثرترین راهکار رفع بوی بد ماشین لباسشویی آشنا شده و در چند گام ساده از شر این بوهای آزاردهنده خلاص شوید:

 • گام اول: یک فنجان جوش شیرین را با یک فنجان آب مخلوط کرده و در داخل لگن ماشین لباسشویی خود بریزید.
 • گام دوم: ۲ فنجان سرکه را به داخل لگن اضافه کرده و ماشین لباسشویی را روشن کنید تا شستشویی معمولی را انجام دهد.
 • گام سوم: بعد از تمام شدن عملیات شستشو، باقیمانده‌های موجود در داخل لگن و لاستیک درب لباسشویی را با یک اسنفج آغشه به محلول آب و سرکه (به نسبت مساوی) تمیز نمایید. این‌کار به رفع بوی بد ماشین لباسشویی کمک کرده و مشکل شما را به ساده‌ترین شکل ممکن حل می‌کند.
تعمیر ماشین لباسشویی تعمیرسرا

تعمیرسرا با بیش از ۳۰ سال سابقه در زمینه تعمیر انواع لوازم الکترونیکی، کار تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داده و ضمانت سرویس‌های ارائه شده را نیز بر عهده می‌گیرد. این شرکت با در اختیار داشتن تکنسین‌های مجرب و متخصص، تعمیر ماشین لباسشویی‌ شما را با بالاترین کیفیت و کم‌ترین هزینه‌ی ممکن انجام داده و رضایت خاطر را برایتان به ارمغان می‌آورد.

تعمیرسرا مرکز تخصصی تعمیر ماشین لباسشویی

قبل از هرگونه تصمیم برای تعمیر ماشین لباسشویی مشاوران تعمیرسرا تماس بگیرید. مهم نیست از چه برند ماشین لباسشویی استفاده میکنید کافیست از طریق فرم زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

عیب‌یابی و تعمیر انواع ماشین لباسشویی در انواع برند

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر