علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر + راه‌حل‌های رفع مشکل

شرکت تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر

شرکت تعمیرسرا با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس و تعمیر یخچال  است. شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همینطور درخواست تکنسین درخواست خود را به صورت رایگان و اینترنتی ثبت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم. شعار تعمیرسرا کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

در این مقاله در ابتدا به تعاریف مهم و اجزای یخچال فریزر میپردازیم و سپس به توضیح علت برفک زدن و یخ زدن یخچال + راه حل های رفع مشکل به طور کامل اشاره میکنیم. پس همراه ما باشید.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

یخچال فریزر محافظ مواد غذایی

یخچال فریزر وسیله‌ای سردکننده است که برای نگهداری غذا، دارو و موادی که فاسدشدنی هستند استفاده می‌شود که با سازوکاری که باعث انتقال گرما به بیرون از محفظه دستگاه می‌شود مواد را خنک می‌کند. ازآنجایی‌که تولید همه مواد غذایی موردنیاز، در تمام فصول سال امکان‌پذیر نبود و مواد غذایی بعد از مدتی نگهداری فاسد می‌شد؛ از چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی و یخدان برای حفظ مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن‌ها استفاده می‌کردند. از دیرباز تاکنون یخچال فریزرها تغییرات شگرفی داشته‌اند و محققین با تجارب علمی توانستند یخچال فریزرهای جدیدی تولید کنند که امروزه در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارند. در یخچال فریزرهای امروزی از اجزایی استفاده‌شده که بتوانند مواد غذایی را حفظ و نگهداری کنند. اگر هرکدام از این اجزا خراب شود یا عیب و ایرادی پیدا کند، دیگر فرآیند خنک کردن مواد امکان‌پذیر نیست.

مطالب مرتبط: علت کار نکردن آبسرد کن یخچال فریزر و ساید بای ساید

یخچال فریزر

اجزای اصلی سازنده یخچال فریزر

هر یخچال فریزری از اجزای اصلی ساخته‌شده است که شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، فیلتر یا درایر، ترموستات، گاز و فریزر(جایخی) است که هرکدام از این اجزا نقش خود را ایفا می‌کند تا دستگاه بتواند به‌درستی کار کند. اگر نقصی در هرکدام از اجزا پیش آید، دیگر فرآیند خنک کردن مواد امکان‌پذیر نیست.

اجزای تشکیل دهنده یخچال فریزر

کمپرسور یخچال فریزر

کمپرسور یا موتور، مهم‌ترین بخش یخچال فریزر است. این بطری سیاه مجموعه‌ای مکانیکی و الکتریکی است که وظیفه گردش گاز در سیستم را بر عهده دارد. بخش الکتریکی کمپرسور مانند یک الکتروموتور از نوع آسنکرون است و بخش مکانیکی آن سیلندری است که شامل پیستون، سوپاپ و میلنگ می‌باشد و با انجام حرکت رفت و برگشتی یا باز و بسته شدن سوپاپ‌ها، گاز درون لوله‌ها و سیلندر به گردش درآید و عمل سرما سازی را انجام دهد. قابل‌ذکر است که در یخچال فریزرهای جدید، برای خنک کردن قسمت الکتریکی و مکانیکی از روغنی که در پوسته فولادی وجود دارد استفاده می‌شود.

برای تعمیر یخچال ال‌جی خود در محل کلیک کنید.

کمپرسور یخچال

کندانسور یخچال فریزر

کندانسور یا همان رادیات خنک‌کننده قسمتی از یخچال فریزر است که گاز فشرده‌شده توسط کمپرسور را خنک می‌کند. کندانسور، در یخچال فریزرهای خانگی، لوله‌های مارپیچ و سیاه‌رنگی است که به بدنه چسبیده است. در یخچال فریزرها وقتی گاز توسط کمپرسور تولید و فشرده می‌شود؛ برای اینکه به‌صورت مایع و خنک شود و از حرارتش کاسته شود، وارد کندانسور می‌شود تا عملیات سردسازی به‌صورت مطلوب انجام شود.  

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن    

کندانسور یخچال

اواپراتور یخچال فریزر

اواپراتور که به آن محفظه‌ی تولید یخ گفته می‌شود، یک تبخیرکننده است که از جنس آلومینیوم است که از دو لوله تشکیل‌شده است یک لوله که به سر لوله موئی وصل شده و باریک است و لوله‌ی دیگر به مسیر برگشت متصل است. وقتی‌که گاز در کندانسور فشرده می‌شود به حالت مایع درمی‌آید و وارد لوله موئی شده که  وقتی وارد اواپراتور می‌شود از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود که به این حالت تبخیر می‌گویند و باعث ایجاد سرما می‌شود. 

اواپراتور یخچال

فیلتر یا درایر

وقتی گاز از کندانسور خارج می‌شود دارای رطوبت است و باید از فیلتر یا درایر عبور کند تا جرم‌ها پاک شود و رطوبت آن از بین رود و خشک شود. درایر دارای دو لوله است که یکی از این لوله‌ها  به خروجی کندانسور متصل است و لوله دوم برای این است که گاز را با فشار بیشتری خارج کند. ازآنجایی‌که درون فیلتر با مواد سیلیکاتی یا سیلیکاژل پرشده است و این مواد بعد از  مدتی رنگ قهوه‌ای خود را از دست می‌دهند بنابراین به هنگام تعویض کمپرسور یا شارژ گاز در یخچال فریزرها بهتر است درایرها نیز عوض شوند تا عمل سرما سازی باکیفیت بهتر و مطلوب‌تری انجام شود.  

مطالب مرتبط: شایع ترین علل بسته نشدن درب یخچال+ آموزش جامع

فیلتر یا درایر یخچال

لوله مویی یا کاپیلاری تیوب

لوله مویی یا لوله مویین  وسیله‌ای است که بین درایر و اواپراتور در یخچال فریزر قرارگرفته. چون قطر بسیار کمی دارد به آن لوله مویی می‌گویند که دمای گاز را کاهش می‌دهد. طول این لوله از ۴۰۰-۱۰۰ سانتی‌متر و قطر آن ۲-۰.۸ میلی‌متر می‌باشد. این لوله از جنس و به رنگ مس است. از مزیت‌هایی که این لوله دارد این است که کنترل‌کننده‌ای ندارد و از طریق طول و سایز لوله کنترل انجام می‌شود و از معایبش می‌توان به سایز کوچک آن‌که باعث پلمپ شدن دستگاه می‌شود و همچنین نداشتن قابلیت تنظیم اشاره کرد.

لوله مویی یا کاپیلاری تیوب یخچال

 ترموستات

ترموستات به معنی ترمو( دما) و استات (ثابت) می‌باشد که وظیفه‌ی متعادل کردن دما در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را به عهده دارد. وقتی‌که دما در یخچال پایین بیاید یعنی درون یخچال خنک شود جریان برق از کمپرسور را قطع می‌کند و وقتی دمای درون یخچال بالا رود جریان برق را به کمپرسور وصل می‌کند تا داخل یخچال را خنک کند.

 ترموستات یخچال

گاز (ماده مبرد)

در گذشته در یخچال فریزر از گاز آمونیاک به‌عنوان ماده مبرد استفاده می‌شد. اما به علت خطراتی مثل واکنش دادن با مس و آلومینیوم و انفجار و خفگی برای انسان‌ها، گاز دیگری به نام گاز فریون جایگزین آن شد. در یخچال فریزرهای امروزی گاز فریون۱۲ به‌کاربرده شده که قابل اشتعال نیست و بی‌بو می‌باشد و براثر واکنش و ترکیب با مس و آلومینیوم باعث خوردگی این فلزات نمی‌شود. اما به دلیل معایبی ازجمله حجم زیاد و تخریب و ضرر رساندن به لایه اوزون، در یخچال فریزرهای جدید از گاز هیدروکربن استفاده می‌شود.

گاز (ماده مبرد) یخچال
انواع گاز های مبرد برای استفاده در سیستم های سرمایشی

فریزر یا جایخی

عملکرد فریزر یا جایخی همانند یخچال است  با این تفاوت که در فریزر از گاز مبردی استفاده می‌شود که دمای تبخیرش پایین‌تر است و این گاز، گاز فریون ۱۲ می‌باشد. در فریزرها، دمای ترموستات در دمای پایین‌تری تنظیم می‌شود و این دما  ۱۴- تا ۲۵-  درجه سیلیسیوس است . در فریزرهایی که برای نگهداری مواد یخی مثل بستنی استفاده می‌شود از ماده مبردی استفاده می‌شود که دمای آن به ۴۰- سیلیسیوس برسد( سرمای زیادتری ایجاد کند) و این ماده آر۲۲ است. در فریزرهایی که بزرگ‌تر و پرقدرت‌تر است  برای خنک کردن موتور و رادیات خنک‌کننده از بادبزن استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر سامسونگ

فریزر یا جایخی یخچال

انواع یخچال فریزر بر اساس کاربرد و مدل:

یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر با فریزر پایین

یخچال فریزر با فریزر بالا

یخچال فریزرهایی که در آزمایشگاه استفاده می‌شوند.

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

به‌طورکلی یخچال‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند: یخچال‌های با برفک و یخچال‌های بدون برفک که سری جدید یخچال‌ها هستند. گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود یخچال‌های بدون برفک هم دچار یخ‌زدگی شوند که در مورد علت‌های آن در مطلب زیر توضیح خواهیم داد.

اولین دلیلی که در مورد آن صحبت می‌کنیم رطوبت است. برفک یخچال به‌خودی‌خود به وجود نمی‌آید چون هوای درون یخچال سرد است اما وقتی درب یخچال باز شود، هوای گرم و مرطوب خارج از یخچال، وارد یخچال می‌شود  و باعث ایجاد برفک در یخچال می‌شود پس برای حل این مشکل باید یخچال در مکانی نصب شود که رطوبت کمتری دارد و همچنین مواد غذایی مثل سبزی که دارای رطوبت هستند مدت‌زمان کمتری در یخچال باشند. علت دوم به لاستیک درب یخچال مربوط می‌شود. اگر لاستیک درب یخچال پوسیده یا خراب باشد باعث نفوذ هوای بیرون به داخل یخچال می‌شود و برفک ایجاد می‌کند این موضوع علاوه بر ایجاد برفک می‌تواند باعث خراب شدن کمپرسور و جریان بالای برق نیز شود. پس وقتی یخچال بدون برفک شما، برفک زد اولین موردی که باید چک کنید لاستیک درب یخچال است. و علت‌های بعدی  می‌تواند مربوط به خرابی سنسور، عیب در برد فرمان و خرابی المنت باشد.  

علت یخ زدن داخل یخچال

علت برفک زدن یخچال بدون برفک هیمالیا

وقتی یخچال برفک می‌زند نشان‌دهنده وجود اختلال در عملکرد یخچال است. بنابراین با روش‌های ساده می‌توان علت آن را پیدا کرد و با روش‌های مناسب  برفک زدن یخچال را کاهش داد. در یخچال‌های بدون برفک، لوله‌های اواپراتور که گاز سردکننده را وارد یخچال می‌کنند پشت یخچال قرار دارند و دستگاه‌هایی از قبیل المنت یا هیتر و برد فرمان برای جلوگیری از برفک یخچال وجود دارد و وقتی سیستم ذوب برفک که به‌وسیله برد فرمان به المنت متصل است خراب شود دیگر المنت نمی‌تواند برفک یخچال را ذوب کند بنابراین باعث یخ‌زدگی زیاد اواپراتور و ایجاد برفک در یخچال هیمالیا می‌شود. بنابراین برای برطرف کردن این مشکل علاوه بر لاستیک درب یخچال باید المنت و سنسور و برد فرمان را چک و بررسی کرد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک امرسان

یخچال و یخچال فریزر امرسان در مدل‌های مختلف با رنگ‌ها متفاوت و باکیفیت بالا تولید می‌شود اما مانند سایر یخچال‌ها، این مارک از یخچال ممکن است دچار یخ‌زدگی شود و برفک بزند که کارکرد یخچال را پایین می‌آورد. برای رفع مشکلات  برفک زدن این یخچال باید ابتدا به این توجه شود که برفک در کدام قسمت به وجود آمده. اگر برفک در همه جای یخچال باشد باید دمای یخچال چک شود. عمده‌ترین دلیل برفک زدن این یخچال‌ها مربوط به کندانسور، هیتر یا المنت و تایمر می‌شود. مثلاً کندانسور به گردوغبار حساس است  و جریان هوا به‌راحتی در آن انجام نمی‌شود و با اختلال در عملکرد کندانسور برفک زدگی ایجاد می‌شود یا اگر المنت که وظیفه ایجاد گرما برای آب‌کردن یخ را دارد دچار مشکل شود این یخ‌ها به شکل برفک در یخچال نشان داده می‌شوند.

مطالب مرتبط: ۱۰ علت نشتی آب یخچال و راه‌حل آن‌ها

یخ زدن یخچال فریزر امرسان

علت برفک زدن یخچال معمولی

تفاوتی که بین یخچال‌های معمولی و یخچال‌های بدون برفک است، این است که در یخچال‌های بدون برفک، برفک پشت یخچال ایجاد می‌شود که با سیستم‌هایی نظیر المنت و برد فرمان برفک‌زدایی انجام می‌شود ولی در یخچال‌های معمولی، گاز قبل از ورود به محفظه فشرده می‌شود و وقتی وارد یخچال شود حجمش زیاد می‌شود که دما در این حالت پایین می‌آید و این کاهش دما باعث ایجاد برفک در یخچال‌های معمولی می‌شود.

علت یخ زدن فریزر الکترواستیل

در فریزرهای الکترواستیل به هنگام یخ زدن به نکات زیر باید توجه کرد و موارد زیر را بررسی نمود. وقتی می‌گویند فریزر الکترواسستیل برفک می‌زند باید سیستم  ذوب برفک و المنت و ترموفیوز بررسی شود و به مواردی که امکان دارد پیش‌آمده باشد توجه کرد:

 خطا در سنسور فریزر

اختلال در سنسور دمای فریزر

خرابی در مدار برد دستگاه

علت یخ زدن فریزر الکترواستیل

علت یخ زدن داخل یخچال فیلور

علت یخ زدن داخل یخچال به کم بودن سرما در محفظه یخچال و کثیف بودن رادیات خنک‌کننده یخچال و سرویس نشدن به‌موقع است که برای برطرف شدن این موضوع باید به تراز بودن یخچال و تمیز شدن دوره‌ای آن دقت کرد.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال

علت یخ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال به شارژ گاز و همچنین دمای آن بستگی دارد . وقتی دمای یخچال خیلی پایین باشد یعنی سرما زیاد باشد دمای هوای بیرون که گرم‌تر است با لوله‌ها برخورد می‌کند و روی لوله را خیس می‌کند و به دلیل اینکه دمای یخچال پایین است این خیسی و نم به یخ تبدیل می‌شود.

علت یخ‌زدگی داخل یخچال

علت یخ‌زدگی داخل یخچال به تنظیم دما مربوط است. وقتی تنظیمات دمای داخل یخچال جابجا شود و به هم ریزد باعث یخ‌زدگی داخل یخچال می‌شود.

علت یخ زدگی داخل یخچال

در این مطلب درباره علت یخ زدن و برفک زدن یخچال و یخچال فریزرها صحبت کردیم که باعث کاهش طول عمر مفید یخچال می‌شود و برای رفع این عیوب باید به نکاتی که در مطالب بالا ذکرشده توجه کنیم و در پایان برای این‌که این مشکل کمتر به وجود آید علاوه بر عمل دیفراست اتوماتیک، می‌توان از روش ذوب کردن دستی استفاده کرد به این حالت که به‌صورت دوره‌ای هرچند ماه یک‌بار دستگاه یخچال یا فریزر خود را خاموش‌کنید و از برق خارج کنید و مواد غذایی درون آن را دربیاورید و درب دستگاه را به مدت چند ساعت باز گذارید. به‌هیچ‌عنوان از اجسام تیز برای تمیز کردن استفاده نشود و از یک ظرف آب داغ برای زودتر آب شدن یخ‌های به وجود آمده در یخچال فریزر استفاده کنید.

تعمیرسرا ارائه دهنده سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات انواع یخچال فریزر

خب الان تا حدی زیادی نسبت به مشکل صدای یخچال و دلایل آن آگاهی پیدا کرده‌اید. البته نه به معنی که خودتان دست به کار شوید. شاید بعضی از این ایرادات را خودتان بتوانید برطرف کنید؛ اما در مورد مشکلات جدی و داخلی حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

هدف ما آگاهی دادن به شما در مورد دلایل صدای یخچال بود تا اگر صدایی غیر عادی احساس کردید، به تعمیرسرا مراجعه کنید و مشکل را جدی بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حیاتی، سرویس دوره ای یخچال فریزر خود را پیگیری کنید تا از هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

همین حالاسفارش خود را اینترنتی ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

ارتباط با مشاورین تعمیرسرا

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر