داغ شدن موتور یخچال چه دلایلی دارد ؟

شرکت تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر

شرکت تعمیرسرا با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس و تعمیر یخچال فریزر در برندهای مختلف مانند تعمیر یخچال سامسونگ و الجی و…. است. در این مقاله به بررسی داغ شدن موتور یخچال پرداخته ایم .

شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همینطور درخواست تکنسین درخواست خود را به صورت رایگان و اینترنتی ثبت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم. شعار تعمیرسرا کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

دلایل داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال فریزر احتمالا یک اخطار است؛ اخطار وجود یک مشکل در یخچال فریزرتان! یاد سیستم دفاعی بدن خودمان می‌افتیم که وجود بعضی از مشکلات را به صورت تب نشان می‌دهد. همانطور که تب یک هشدار برای وجود بیماری است، گرم شدن زیاد یخچال هم احتمالا از بروز یک مشکل خبر می‌دهد.

گرم شدن زیاد موتور یا کمپرسور یخچال، یک مشکل را نشان می‌دهد. بهتر است آن را جدی بگیرید. نه به این معنی که لزوما باعث آتش سوزی می شود؛ بلکه ممکن است پیش از آن، موتور خراب شود و از کار بیفتد. در نهایت حجم زیادی مواد غذایی فاسد روی دست‌تان می‌ماند.

حتما می‌دانید که موتور حکم قلب دستگاه را دارد. اگر کوچکترین مشکلی برایش پیش بیاید، خیلی زود بقیه قطعات یخچال را هم درگیر می‌کند. در نهایت عمر دستگاه شما کم خواهد شد. پس خراب شدن آن را جدی بگیرید.

شاید بگویید کناره‌ها و پشت یخچال‌تان همیشه گرم است، آیا این طبیعی است یا نه؟ به‌طور کلی گرم بودن یخچال، طبیعی است! زمانی این گرم بودن نگران کننده می‌شود، که گرما بیش از حد باشد. در این شرایط باید به دنبال راه چاره باشید. البته نگران نباشید، چون تا خراب شدن موتور احتمالا چند روز فرصت دارید.

اصلا بازه دمایی مناسب برای کمپرسور چقدر است؟

دمای طبیعی کمپرسور ۳۰۰ درجه فارنهایت است. اگر این دما بیشتر از ۳۵۰ فارنهایت شود، روغن کمپرسور دچار مشکل می‌شود و این موضوع به دستگاه آسیب می‌زند. پس برای اینکه مطمئن شوید، دستگاه دچار مشکل شده است یا نه، بهتر است دمای تقریبی آن را اندازه گیری کنید و با پدیده داغ شدن موتور یخچال مقابله شود.

برای اندازه گیری دمای یخچال، آن را کمی جلو بکشید، تا از دیوار فاصله بگیرد. سپس دمای آن را چک کنید. اگر بیش از حد گرم بود، بدانید که مشکلی وجود دارد.

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

داغ شدن موتور یخچال چه علت‌هایی دارد؟

داغ شدن بدنه یخچال، شاید به این دلیل است که ترموستات روی دمای پایین تنظیم شده است؛ یا اینکه مقدار گاز یخچال یا مبرد کم است.

این‌ها دو مورد از معمول‌ترین دلایل گرم شدن زیاد کمپرسور بود. اما به همین دو مورد ختم نمی‌شود. بلکه چندین علت دیگر هم می‌تواند داشته باشد که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم. اولین قدم برای حل مشکل گرم شدن زیاد موتور یخچال، این است که علت آن را بدانید.

بعد از آن که دلیل داغ شدن را پیدا کردید، برای حل آن اقدام کنید. شاید در نهایت هم به این نتیجه رسیدید که خودتان از پس آن بر نمی‌آیید؛ اما بد نیست اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید.

داغ شدن موتور یخچال فریزر احتمالا یکی از دلایل زیر را دارد:

۱- کثیف بودن کندانسور

کثیف بودن کندانسور علت داغ شدن موتور یخچال

اجازه دهید اول بگوییم کندانسور چیست و چه کاری در یخچال انجام می‌دهد. کندانسور نقش رادیاتور خنک کننده یخچال آن دارد. گاز یخچال یا مبرد، از طریق کمپرسور با فشار زیاد وارد می‌شود. دمای این گاز در کندانسور کاهش می‌یابد و به حالت مایع درمی‌آید. در واقع حرارت گاز را می‌گیرد و به بیرون منتقل می‌کند.

کندانسور در واقع همان لوله‌های مارپیچی پشت یخچال است که قطعا آن را دیده‌اید. گاز در همین لوله‌های مارپیچی جریان پیدا می‌کند و به مایع تبدیل می‌شود.

یکی از مشکلاتی که برای کندانسور به‌وجود می‌آید، کثیف شدن آن است. این کثیفی می‌تواند شامل، ذرات گرد و خاک یا چربی باشد. این آلودگی‌ها باعث می‌شود که کندانسور نتواند حرارت گاز را به بیرون منتقل کند. بنابراین گاز یخچال نمی‌تواند به خوبی به مایع تبدیل شود. و این یعنی کل فرآیند دچار مشکل می‌شود. به این ترتیب حرارت گاز در داخل کندانسور می‌ماند و باعث داغ شدن موتور یخچال می شود.

برای حل این مشکل، باید کندانسور را تمیز کنید. بعد از آن نیز، سعی کنید چند وقتی یک بار دستی به سر و روی آن بکشید و لوله‌های آن را گردگیری کنید تا کار به اینجا نکشد.

مطالب مرتبط: علت ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + تمامی اقدامات لازم برای رفع

۲- خراب بودن فن خنک کننده

خراب بودن فن خنک کننده داغ شدن موتور یخچال

فن خنک کننده یا فن کندانسور یکی از مهم ترین فن های یخچال است. وظیفه آن خنک کردن سیم پیچ‌های کندانسور است. این فن در زیر یخچال و نزدیک کمپرسور تعبیه شده است. با عبور دادن حرارت و هوای گرمی که کندانسور تولید کرده است، دمای یخچال را تنظیم می‌کند.

حالا اگر این فن عیب و ایراد داشته باشد، مثلا پره‌های آن به خوبی کار نکند، یا اینکه مانعی جلوی آن باشد، حرارت کندانسور کم نمی‌شود. به این ترتیب دمای کمپرسور یخچال بالا می‌رود. برای اینکه مطمئن شوید که این فن درست کار می‌کند یا نه، باید برق یخچال را قطع کنید، سپس پنل یخچال را باز کنید و فن را بررسی کنید.

۳- یکسره کار کردن یخچال

شاید با دیدن سردی همیشگی یخچال تصور کنید که همیشه در حال کار کردن است. اما جالب است بدانید که یک یخچال فریزر بین ۳۵% تا ۸۵% مواقع در دمای نرمال اتاق مشغول فعالیت است. منظورمان این است تمام انرژی خود را صرف سرد کردن فضای یخچال نمی‌کند. مگر اینکه به دلیل گرم بودن هوای یخچال مجبور باشد مرتب آن را خنک کند.

مطالب مرتبط: انواع و دلایل سوت کشیدن یخچال بوش(Bosh) +راه‌کار

خب چه زمانی این اتفاق می‌افتد؟

  1. زمانی که درب یخچال مدام باز و بسته شود
  2. لاستیک درب یخچال ایراد داشته باشد و درب یخچال کامل بسته نشود
  3. یخچال را در جای گرم گذاشته‌اید
  4. غذای گرمی را در داخل یخچال گذاشته‌اید
  5. یا اینکه ترموستات خراب است

در این شرایط چون هوای داخل یخچال کمی گرم می‌شود یخچال شروع به یکسره کار کردن می‌کند. بنابراین باعث داغ شدن موتور یخچال می شود.

۴- خرابی رله استارت

خرابی رله استارت علت داغ شدن موتور یخچال

در بخش قبلی گفتیم که کمپرسور یخچال همیشه در حال کار کردن نیست. اما قبل از اینکه شروع به کار کند، قطعه‌ای به نام رله استارت انرژی را به آن می‌رساند. سپس کمپرسور عملیات خنک کردن هوای یخچال را انجام می‌دهد. حالا اگر این رله استارت، معیوب باشد، انرژی به کمپرسور نمی‌رسد، در نتیجه عملیات خنک سازی هم انجام نخواهد شد. در نهایت دمای موتور یخچال بالا می‌رود. اگر موتور یخچال شما به مشکل خورد و نیاز به تعمیر و یا تعویض موترو یخچال خود داشتید، می توانید از سایت تعمیر سرا قیمت موتور یخچال را مشاهده فرمایید.

۵- نگهداشتن یخچال در جای گرم

همانطور که گفتیم، کمپرسور یخچال مدام کار نمی‌کند؛ البته در صورتی که یخچال را در دمای عادی اتاق گذاشته باشید. اما اگر یخچال در معرض هوای گرم یا تابش آفتاب باشد، هوای آن گرم می‌شود. به این ترتیب کمپرسور برای خنک کردن هوای یخچال، شروع به کار کردن می‌کند. این هوای گرم، به کمپرسور اجازه خاموش شدن نمی‌دهد. پس چه اتفاقی می‌افتد؟ داغ شدن موتور یخچال اتفاق می افتد.

بنابراین، مکان مناسبی را برای یخچال فریزر خود در نظر بگیرید. چرا که همین عامل به ظاهر کوچک، می‌تواند مشکل بزرگی به‌وجود آورد.

۶-معیوب بودن فیلتر

معیوب بودن فیلتر داغ شدن موتور یخچال

حتما می‌دانید که نقش فیلتر در یخچال چیست. فیلتر هوای یخچال آلودگی و ذرات موجود در هوایی که در یخچال جریان دارد را می‌گیرد. بعد از مدتی اگر این فیلتر را تمیز نکنید، با حجم زیادی آلودگی و گرد و خاک روبرو می‌شوید. همین آلودگی‌ها، نمی‌گذارد فیلتر به‌خوبی کار کند. در نتیجه به کمپرسور فشار وارد می‌شود و در نهایت باعث داغ شدن آن خواهد شد.

پس هر از گاهی یخچال فریزر خود را چک کنید تا این آلودگی‌ها (که هیچ راه فراری از آن نیست)، مشکلی برای فیلتر و کمپرسور یخچال‌تان به‌وجود نیاورد.

خب حالا که علت گرم شدن موتور یخچال را فهمیدیم؛ چگونه مشکل را حل کنیم؟

تا اینجا فهمیدید که گرم شدن زیاد موتور یخچال فریزرتان چه دلایلی می‌تواند داشته باشد. پس یک قدم جلو رفته‌اید. اگر تازه برای حل آن اقدام کرده‌اید، جای نگرانی وجود ندارد؛ چون احتمالا هنوز تا خرابی کامل موتور چند روز فرصت دارید. الان با اطلاعاتی که در مورد دلایل داغ شدن موتور یخچال به‌دست آورده‌اید، حداقل می‌دانید مشکل آن چیست. البته نه به این معنی که خودتان حتما بتوانید از پس آن بر بیایید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم، تعمیرات وسایل دیجیتال مانند یخچال فریزر را به عهده یک تعمیرکار کاربلد بسپارید. از قدیم گفته‌اند کار را به کاردان بسپارید!

تعمیرسرا ارائه دهنده سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات انواع یخچال فریزر

خب الان تا حدی زیادی نسبت به مشکل صدای یخچال و دلایل آن آگاهی پیدا کرده‌اید. البته نه به معنی که خودتان دست به کار شوید. شاید بعضی از این ایرادات را خودتان بتوانید برطرف کنید؛ اما در مورد مشکلات جدی و داخلی حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

هدف ما آگاهی دادن به شما در مورد دلایل صدای یخچال بود تا اگر صدایی غیر عادی احساس کردید، به تعمیرسرا مراجعه کنید و مشکل را جدی بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حیاتی، سرویس دوره ای یخچال فریزر خود را پیگیری کنید تا از هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

۱۴۰۳/۰۲/۱۱

فرم ارسال نظر