۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر و راهکارهای آن + علت یخ نزدن فریزر

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتدا علت سرد نکردن یخچال را پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!
 

علت سرد نکردن یخچال فریزر

پیش از اینکه وارد بحث علت سرد نکردن یخچال فریزر شویم؛ بیایید جواب این سوال را بدهیم که اصلا دمای یخچال و فریزر در حالت عادی باید چقدر باشد؟

اول اینکه این دما با توجه به فصلی که در آن هستیم، متفاوت است. مثلا دما مناسب برای یخچال و فریزر شما در فصل تابستان با این دما در زمستان متفاوت است. در فصل تابستان بهترین دما برای یخچال شما اگر معمولی یا چرخان باشد، ۴+ و اگر دیجیتال باشد ۳+ و برای فریزر ۲۰- درجه سانتی گراد است.

یک نکته: البته همین دما نیز به حجم مواد غذایی در یخچال‌تان بستگی دارد. مثلا اگر مقدار کمی مواد غذایی در آن دارید، روی دمای بیشتر یعنی ۴+ هم می توانید تنظیم کنید.

 ببینیم دمای مناسب در فصل زمستان چقدر است. در فصول سرد سال، طبیعتا یخچال و فریزر نیازی ندارد تا انرژی زیادی را برای سرد کردن صرف کند. یعنی فشار کمتری به موتور یا کمپرسور وارد می‌شود. دمای مناسب یخچال معمولی یا ترموستاتی در زمستان ۲+ یا ۳+ و برای یخچال دیجیتال ۳+ یا ۴+ است. فریزر هم بهتر است روی دمای ۱۷- تنظیم شود.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر سامسونگ

خب حالا اگر دمای یخچال فریزرتان از این محدوده استاندارد خارج شود (البته اگر خودتان آن را نامناسب تنظیم نکرده باشید) یعنی هوای داخل آن سرد نباشد، یعنی یک مشکل وجود دارد. مشکلی که نباید هم به سادگی از کنار آن رد شوید. چون حتی اگر چند ساعت هم به آن بی توجه باشید، حجم زیادی از مواد غذایی فاسد روی دست‌تان می‌ماند. در این مقاله از تعمیرسرا می‌خواهیم به یکی دیگر از موضوعات مهم در مورد یخچال فریزر بپردازیم: ” علت سرد نکردن یخچال فریزر”. سپس راهکارهایی برای حل این مشکل پیش پای شما می‌گذاریم. دلایلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم شامل دو دسته است. یک دسته از علت‌ها ساده و غیر فنی هستند؛ و دسته دیگر دلایل فنی و پیچیده‌تر هستند. خب در ابتدا علت‌های ساده‌تر را با هم مرور می‌کنیم

۱-حجم مواد غذایی داخل یخچال زیاد است

یخچال فریزر را تا جای ممکن از مواد غذایی پر کرده‌اید و انتظار دارید که یخچال هم مثل بنز کار کند! خب همین مسئله به ظاهر ساده، شاید دلیل سرد نکردن یخچال‌تان باشد. چون وقتی حجم زیادی مواد غذایی داخل یخچال جا می‌دهید، اجازه نمی‌دهد هوای سرد در یخچال به‌خوبی جریان پیدا کند و جلوی دریچه‌ را می‌گیرد. به این ترتیب، می‌بینید که یخچال به‌خوبی خنک نمی‌کند.

مهمترین علل سرد نکردن یخچال

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

۲- درب یخچال به‌خوبی بسته نمی‌شود

برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، چراغ یخچال را موقع باز و بسته کردن درب یخچال بررسی کنید. اگر اینطور نبود، احتمالا درب یخچال مشکل دارد. دلیل این مشکل احتمالا معیوب بودن لاستیک درب است و با تعویض حل می‌شود

۳-ترموستات یخچال روی دمای مناسب تنظیم نشده است

شاید دلیل به ظاهر ساده‌ای باشد و به آن توجه نکنید؛ اما واقعا ممکن است مشکل از همین باشد. بررسی کنید که دما دقیقا روی حال استانداردی که قبل‌تر گفتیم تنظیم شده باشد. چون در غیر این‌صورت ممکن است عملکرد یخچال‌تان در خنک کردن دچار اختلال شود.

خب حالا به سراغ دلایل فنی و جدی‌تر سرد نکردن یخچال فریزر برویم.

خرابی ترموستات یخچال

۴-کویل‌های کندانسور مشکل دارد

در واقع کندانسور وظیفه خنک کردن گاز یخچال را به عهده دارد. به این صورت که گازی که توسط کمپرسور با فشار تولید شده را با کاهش دما به مایع تبدیل می‌کند. این هوا در همان لوله‌های مارپیچ یا کویل  پشت یخچال جریان دارند. بعد از مدتی احتمالا گرد و خاک این لوله‌ها را مسدود می‌کند. همین موضوع باعث می شود عملیات خنک سازی یخچال درست انجام نشود. پس برای حل این مشکل کافی‌ست کویل‌های کندانسور یخچال فریزرتان را گهگاهی تمیز کنید.

۵-مشکل از فن کندانسور است

فن کندانسور وظیفه خنک کردن کمپرسور و کندانسور را به عهده دارد. حالا اگر این فن به درستی کار نکند، دمای کمپرسور بالا رفته و نمی‌تواند به خوبی کار خود را انجام دهد. در نتیجه هوای داخل یخچال به اندازه کافی خنک نخواهد شد.

برای حل این مشکل چه باید کرد؟ اول از هر چیز مطمئن شوید، که مانعی مثلا آلودگی جلوی حرکت فن قرار ندارد.که اگر این باشد، به راحتی می‌توانید مشکل را برطرف کنید. اگر مانعی بر سر راه فن ندیدید، شاید باید فن را تعویض کنید. البته انجام آن شاید خیلی راحت نباشد. پس شاید بهتر باشد از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

فن کندانسور یخچال فریزر

مطالب مرتبط: مهم ترین دلایل ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + اقدامات لازم

۶-اواپراتور یخ زده است

یخ زدن اواپراتور به تعبیر عامیانه همان برفک یخچال است. وقتی اواپراتور یخ می‌زند، مسیر جریان هوا در یخچال بسته می‌شود و باعث می‌شود دمای هوای داخل یخچال زیاد شود و سرد نباشد. بعضی از یخچال‌ها، به صورت اتوماتیک مانع ایجاد برفک می‌شوند اما اگر یخچال شما از این دسته نبود، ناچارید برای حل مشکل، مدتی یخچال را از برق جدا کنید تا برفک از بین برود.

۷-فن اواپراتور مشکل دارد

اواپراتور یکی از قطعات یخچال است که نقش اصلی در خنک سازی آن دارد. پس اگر دیدید یخچال فریزرتان خنک نمی‌کند، بعید نیست که مشکل از این قطعه باشد. فن اواپراتور وظیفه جابجایی سرمای تولید شده توسط اواپراتور را دارد. حال اگر این فن مشکل داشته باشد، هوای سرد به خوبی نمی‌تواند جریان پیدا کند. بنابراین ممکن است با خنک نکردن یخچال مواجه شوید. ۸-مشکل از خازن یخچال است

می‌دانید خازن چه نقشی در یخچال فریزر دارد؟ در واقع یخچال با همین قطعه روشن و خاموش می‌شود. خازن به کمپرسور قدرت می‌دهد تا کار کند. پس اگر این قطعه کار نکند، کمپرسور هم روشن نمی‌شود. کمپرسور که روشن نشود عملا یخچال کار نمی‌کند و خنک نمی‌شود.

مطالب مرتبط: مهمترین خطاهای یخچال فریزر وستینگهاوس کدامند؟ آپدیت ۲۰۲۰

۸-مشکل از خازن یخچال است

می‌دانید خازن چه نقشی در یخچال فریزر دارد؟ در واقع یخچال با همین قطعه روشن و خاموش می‌شود. خازن به کمپرسور قدرت می‌دهد تا کار کند. پس اگر این قطعه کار نکند، کمپرسور هم روشن نمی‌شود. کمپرسور که روشن نشود عملا یخچال کار نمی‌کند و خنک نمی‌شود.

مشکل خازن یخچال

۹-دمپر یخچال خراب شده است

اگر دلیل خنک نکردن یخچال فریزرتان هیچ کدام از موارد بالا نبود، شاید اشکال از دمپر آن باشد. اجازه دهید کمی در مورد این قطعه توضیح دهیم. دمپر یک قطعه بین یخچال و فریزر است. هوای سردی که توسط کمپرسور تولید می‌شود از طریق این دریچه از فریزر به یخچال می‌رود. زمانی که هوای یخچال گرم می‌شود، دمپر هوا را از فریزر به یخچال می‌فرستد و خنک می‌شود. سپس دریچه دمپر بسته می‌شود تا زمانی که دوباره هوای یخچال گرم شود. حالا اگر این دریچه معیوب باشد، هوای سرد به داخل یخچال وارد نمی‌شود و نتیجه اینکه یخچال خنک نمی‌شود.

۱۰-رله استارت یخچال خراب شده است

پیش‌تر گفتیم، کمپرسور یخچال وظیفه خنک کردن را دارد. حال برای اینکه این کمپرسور شروع به کار کند، قطعه‌ای به اسم رله استارت باید به آن انرژی برای روسن شدن منتقل کند. پس هر بار که کمپرسور بخواهد روشن شود، باید رله استارت این انرژی را فراهم کند. پس تا اینجا متوجه شدید که این قطعه چه نقش مهمی در خنک کردن یخچال دارد. بنابراین اگر رله استارت یخچال خراب باشد، کمپرسور هم نمی‌تواند روشن شود. نتیجه این می‌شود که هوای یخچال سرد نخواهد شد.

مطالب مرتبط: علت کار نکردن آبسرد کن یخچال فریزر و ساید بای ساید

این هم از ۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر. در ادامه می‌خواهیم به چند سؤال که شاید برای شما هم پیش آمده باشد، پاسخ دهیم و در مورد هر کدام کمی صحبت کنیم.

سؤال اول: چرا فریزر سرد است، اما یخچال گرم؟

پاسخ: این مشکل برای بعضی از یخچال فریزرها پیش می‌آید و می‌تواند یکی از دلایل زیر را داشته باشد:

  • کویل‌های اواپراتور ضعیف شده است
  • فن اواپراتور مشکل پیدا کرده است
  • دریچه دمپر یخچال خراب شده است
  • برد اصلی کنترل دمای یخچال ایراد دارد
  • برد کنترل دیفراست مشکل دارد

سؤال دوم: چرا قسمت بالای یخچال فریزر سرد نمی‌کند؟

پاسخ: یکی از دلایل معمول خوب کار نکردن فریزر، خراب بودن ترموستات است. علاوه بر این ممکن است فن فریزر یا کمپرسور خراب باشد، یا اینکه گاز آن مشکل داشته باشد. همچنین یکی دیگر از دلایل احتمالی خنک نبودن فریزر سالم نبودن لاستیم درب آن است؛ چون هوای گرم مرتب وارد فریزر شده و نمی‌گذارد سرد بماند. الان دیگر با اطلاعاتی که دارید، بهتر می‌توانید مشکل سرد نکرن یخچال فریزر خود را برطرف کنید. البته نه به این معنی که حتما خودتان دست به کار شوید. چون برطرف کردن بعصی از این مشکلات نیاز به مهارت و تجربه دارد و شما نمی‎‌توانید به راحتی از پس آن بر بیایید. در عوض به شما پیشنهاد می‌کنیم حل مشکل را به کارشناسان ماهر تعمیرسرا بسپارید و از این جهت خیال خودتان را راحت کنید.

تعمیرسرا ارائه دهنده سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات انواع یخچال فریزر

خب الان تا حدی زیادی نسبت به مشکل صدای یخچال و دلایل آن آگاهی پیدا کرده‌اید. البته نه به معنی که خودتان دست به کار شوید. شاید بعضی از این ایرادات را خودتان بتوانید برطرف کنید؛ اما در مورد مشکلات جدی و داخلی حتما از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

هدف ما آگاهی دادن به شما در مورد دلایل صدای یخچال بود تا اگر صدایی غیر عادی احساس کردید، به تعمیرسرا مراجعه کنید و مشکل را جدی بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حیاتی، سرویس دوره ای یخچال فریزر خود را پیگیری کنید تا از هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر