علت روشن نشدن بخاری گازی

تعمیرسرا تعمیرگاه مجاز بخاری گازی در تهران

بخاری گازی رفیق روزهای سرد زمستان ماست. تا به حال برای شما پیش آمده که روشن نشدن بخاری گازی برایتان دردسرساز شود و به کلی ذهن شما را مشغول کند؟ در این مقاله دوست داریم راهنمای کامل دلایل روشن نشدن بخاری گازی را با هم بررسی کنیم.

مهمترین علت روشن نشدن بخاری گازی

البته که روشن نشدن بخاری گازی می تواند وابسته به خرابی هر یک از قطعات آن باشد اما یکی از مهمترین قطعاتی که سبب روشن نشدن بخاری گازی می شود ترموکوپل است که نام دیگر آن بویین بخاری است.  به طور کلی ساز و کار این قطعه بسیار مهم است. ترموکوپل یک قطعه است که از دو فلز به صورت غیر هم جنس تشکیل شده است. این دو قطعه از یک طرف به هم متصل هستند و از طرح دیگر سر آزاد دارند که برای تولید برق استفاده می شود.  در زمان روشن کردن بخاری در صورتی که دکمه فرمان شمعک را می چرخانید و یا فشار می دهید گاز به قطعه نمی رسد و اینجاست که مشکل ترموکوپل مشخص می شود.  

 

روشن نشدن بخاری گازی 

علت روشن نشدن بخاری گازی در بخش شمعک

اکثر مشکلاتی که در راستای روشن نشدن بخاری گازی به گوشمان می رسد در راستای روشن نشدن شمعک است. در واقع گفته می شود که بخاری روی شمعک ثابت نمی ماند.  این مشکل نیز مربوط به ترموکوپل و بویین است. در صورتی که ترموکوپل بخاری درست باشد احتمالاً می بایست بویین بررسی شود.  در صورتی که این بخش خراب باشد نیاز به تعویض دارد.

مثلاً یکی از موارد این است که سر ترموکوپل به درستی در شعله قرار نگرفته است و ایت موضوع به معنی این است که میزان الکتریسیته ای که در این بین تولید می شود به اندازه ای نیست که هسته بویین نیاز دارد. در واقع هسته بویین در حالت جذب نیاز به این رویکرد دارد. در چنین شرایطی فند بویین سبب می شود که هسته به بیرون رانده شود و در نهایت مسیر رفت و آمد گاز مسدود می شود. در صورتی که این مشکل برای شما اتفاق افتاد می بایست یک سری شرایط را مدنظر قرار دهید. اول اینکه می بایست شعله شمعک پایینتر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته باشد و مجدداً در وضعیت اولیه قرار بگیرد.

 

تعمیر کولر گازی تعمیرسرا

 

 

روشن نشدن بخاری گازی به دلیل جرقه نزدن فندک

جرقه زنی که در بخاری ها تعبیه شده است حکم همان فندک را دارد نیاز به حرارت لازم داشته تا اشتعال صورت بگیرد.  یکی از مواردی که سبب می شود فندک در موقعیت درست خود جرقه نزند، قطع ناگهانی گاز است. در این شرایط نیاز است که ۱۰ دقیقه صبر کنید و مجدداً جرقه زن را تست نمایید. در صورتی که روشن نشد باید از کبریت استفاده شود. علت دیگری نیز وجود دارد به این صورت است که فندک بخاری دو پیچ دارد که در موقعیت حداقل و حداکثر قرار گرفته است. اگر این دو پیچ تنظیم نشده باشد امکان اینکه جرقه زن به درستی کار نکند بسیار زیاد است. در هر صورت برای حل این مشکلات می بایست پیچ های بخاری دقیقاً سفت شوند.

 

روشن نشدن بخاری گازی به دلیل انحراف نازل گاز

نازل گاز یکی از بخش های مهم بخاری محسوب می شود و در صورتی که نازل انحراف داشته باشد، گاز مورد نیاز به مشعل نمی رسد و در نهایت مشکل روشن نشدن بخاری گازی ایجاد می شود. در واقع نازل دچار انحراف می شود و این موضوع سبب می شود که گاز وارد داخل مشعل نشود.  این مشکل بر اساس محکم نبودن پیچ ها رخ می دهد به طوری که نازل از جای خود خارج می شود.  در صورتی که انحراف به میزان کمی باشد امکان اینکه بخاری روشن شود زیاد است اما یک دفعه خاموش می شود.

روشن نشدن بخاری گازی به دلیل خرابی بوبین

خرابی بوبین یکی از مهمترین دلایل روشن نشدن بخاری گازی است. نیاز است که برای اطمینان از این مشکل قطعه بوبین امتحان شود برای اینکه نیاز به یک باتری قلمی است که ۱.۵ ولت داشته باشد. در صورتی که وببین سالم باشد پس از اینکه الکتریسیته جریان یافت سوپاپ می بایست در جای خود باقی بماند. در صورتی که بوبین خراب باشد نیاز است که سوپاپ از جای خود خارج شود. در صورت خراب بودن بوبین می بایست یک تعمیرکار متخصص استفاده شود.

اجزای بخاری گازی

از آنجایی که مشکل روشن نشدن بخاری گازی بسیار دیده می شود چه خوب است با اجزای بخاری گازی آشنا باشیم تا در صورت بروز مشکل بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

بدنه اصلی که از ورق های فولادی ساخته شده است و معمولاً سطح آن به صورت لعاب کاری و یا پوشش رنگی است. کوره از دیگر بخش های مهم بخاری گازی است که در واقعه محفظه احتراق بوده و از ورق فولاد تهیه شده است. برای جلوگیری از زنگ زندگی و ایجاد حرارت نیاز است که لعاب کاری صورت بگیرد. یک بخش به اسم مشعل یا اجاق وجود دارد که قطعاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شود تا دوام بیشتری داشته باشد.

پیلوت بخش دیگری از بخاری محسوب می شود که البته شامل کلاهک بوده و گاز را در سه جهت هدایت می کند. پیلوت شامل جرقه زن، مشعل اصلی و ترموکوپل می شود.

بخش دیگر جرقه زن است که الکتریسیته حاصل از پیزوالکتریک داخل شیر را به جرقه تبدیل می کند. البته که جرقه زن به طور کلی دارای موقعیت اجرایی مخصوصی است.

ترموکوپل یکی از بخش های بسیار مهم بخاری گازی محسوب می شود که روشن نشدن بخاری گازی نیز اغلب وابسته به همین بخش است. وظیفه اصلی این قطعه قطع گاز در زمان ضروری است.

کاربراتور یا شیر کنترل از دیگر بخش های مهم بخاری گازی محسوب می شود که وظیفه دارد سوخت گاز را کنترل نماید و وضعیت روشن بودن دائم شمعک را مورد بررسی قرار دهد.

 

تعمیر بخاری گازی تعمیرسرا

 

 

نکات مهم در خصوص بخاری گازی

بسیاری از مشکلات روشن نشدن بخاری گازی مربوط به نصب نادرست آن است پس باید دقت بازم صورت بگیرد. اولین کاری که می بایست پیش از نصب بخاری صورت بگیرد تمیز بودن لوله دودکش است. نیاز است که مکش دودکش کنترل شود. می بایست شعله کبریتی را نزدیک دهانه دودکش قرار دهید و در صورتی که شعله به سمت دودکش متمایل شد به این معنی است که دودکش باز است و قدرت خوبی دارد.

نیاز است که پس از نصب بخاری گازی از کف و صابون برای همه اتصالات استفاده شود. نشت یابی صورت بگیرد. در صورتی که از کپسول استفاده می شود باید فاصله بین بخاری و کپسول مشخص شود.

همینطور نیاز است که از قطر دودکش اطمینان حاصل کنید و قطر دودکش دیوار نباید از قطر دودکش بخاری کمتر باشد.

می بایست بین سیستم لوله کشی ساختمان و بخاری گازی از شیر قطع و وصل توپی استفاده شود این وسیله اجازه می دهد که هر وقت که نیاز است جریان گاز را قطع کنید و گزینه بسیار مهمی است.

شلنگی که برای نصب بخاری استفاده می شود باید بررسی شود و طول شیلنگ و طول لوله مسی مورد پیش بینی قرار بگیرد اینطور که مشخص است تعداد زانویی و لوله می بایست در نصب بخاری با دقت دنبال شود. کلاهکی که در انتهای دودکش قرار می گیرد نیز موقعیت نصب درستی را در نظر داشته و نتیجه بخش است. البته که همه بخش های بخاری از سوی فردی که نصب را انجام می دهد بررسی خواهد شد.

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر

نظرات کاربران

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

از توزیحاتتون سپاس

تعمیرکار
۱۴۰۱/۰۷/۲۲

توضیحات نه توزیحات!!!

ali titak
۱۴۰۱/۰۷/۲۷

سلام یه بخاری هست که پیچ تنظیم شمعک نداره قدیمی تر تو خونه داریم اون داره ولی این جدیده نداره پیچ های روی ترموکوپل هم چدخوندم تاثری نداره

غریبه
۱۴۰۱/۰۸/۱۲

جواب کسی که مشکل داره رو نمیدید فقط دنبال سوژه میگردید برای لبخندهای مزخرفتون حالا توزیح یا توضیح اینقدر شعور نداری که وقتی کسی داره تشکر میکنه جوابش رو درست بدی متاسفم

احمدرضا احمدبیگی
۱۴۰۱/۰۸/۱۶

ایولا یعنی جوابتون دلمو خنک کرد آخه طرف شعور نداشته باشه ن سواد ن پول نه علمی که داره بدردش نمیخوره تو بیشعوری از دست میده با اینطور آدما اصن نباید بحث کرد دمت خلاصه ایولا

حام.
۱۴۰۱/۰۹/۰۲

متاسفم برای بی شعوریت اینقدر متوجه نیستی که شاید اشتباه تایپی باشه و اصلا شاید طرف مقابل سواد نداشته باشه باید به روش بیاری

ناشناس
۱۴۰۱/۰۹/۰۹

افرین

میلاد
۱۴۰۱/۰۹/۱۳

ایول خوب گفتی

للتو
۱۴۰۱/۰۹/۲۱

افرین از طوظیحاتون

حمید ببخشید من هم این مشکل رو دارم باید تعمیر کار بیاد دورستش کنه
۱۴۰۱/۰۹/۳۰

۱۴۰۱/۱۰/۰۱

کیییررررر

الی
۱۴۰۱/۱۱/۰۱

تشکر رو نمیبینید توزیحات رو می‌بینید ¿¿واقعا متاسفم

الی
۱۴۰۱/۱۱/۰۱

تشکر رو نمیبینید توزیحات رو می‌بینید ¿¿واقعا متاسفم

نادرمقدم
۱۴۰۱/۱۱/۰۳

سلام.همه بخاری هاپیچ تنظیم شعله شمعک دارند

۱۴۰۱/۱۱/۱۲

۱۴۰۱/۱۱/۲۰

عالی گفتی