آموزش تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک

شرکت تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتدا دلایلی که لازم است نوار درب یخچال تعمیر و یا تعویض بشود را پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال جنرال الکتریک شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند. در این مقاله به یکی از دغدغه های شما عزیزان یعنی تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک میپردازیم، با ما همراه باشید.

یخچال جنرال الکتریک

برد الکترونیک یخچال فریزر جنرال الکتریک

هر وسیله‌ی هوشمندی که در جهان ساخته می‌شود بی‌گمان از یک سیستم هوشمند بهره می‌برد. برد هر وسیله درواقع مرکز فرماندهی آن محسوب می‌شود و تفاوتی نمی‌کند که وسیله موردنظر کامپیوتر، گوشی هوشمند و یا یخچال باشد. در این مطلب تعمیر سرا سعی می‌کنیم به زوایای مختلف تعمیر برد یخچال، به‌ویژه تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک بپردازیم.

عیب‌یابی درست یخچال فریزر

قبل از گرفتن هر تصمیمی در مورد تعمیر یخچال باید آن را عیب‌یابی کنید. عیب‌یابی درست می‌تواند نیمی از راه تعمیر یخچال را برای شما باز کند. در برخی موارد مثل خراب شدن درب یخچال یا موارد ساده‌ی این‌چنینی، خرابی پیش‌آمده به‌وضوح دیده می‌شود؛ اما اگر مشکل یخچال در بخش دیگری باشد و شما به‌طور ناخواسته فکر کنید که ایراد از کارکرد نادرست برد یخچال است ممکن است، بیخود و بی‌جهت به قطعه سالم یخچال جنرال الکتریک خود صدمه بزنید؛ بنابراین داشتن تخصص کافی در این زمینه و یا کمک گرفتن از یک تعمیرکار ماهر می‌تواند از اشتباه شما در این مورد جلوگیری کند.

پس ‌از این‌که بررسی‌ها را به‌طور کامل انجام دادید از مشاوره‌های تلفنی مراکزی که خدمات تعمیر را انجام می‌دهند هم استفاده کنید تا با صحبت کردن با یک تکنسین، از مواردی که بررسی کرده‌اید مطمئن شوید.

مطالب مرتبط: غیرفعال کردن یخ‌ساز یخچال جنرال الکتریک +بهترین راه‌کارها

یخچال جنرال الکتریک

یخچال جنرال الکتریک یک برند محبوب است؛ که جای خود را در میان مردم جهان پیداکرده است و به خاطر دوام محصولاتش مورد استقبال عموم است؛ اما اینکه هر وسیله‌ای ممکن است دچار مشکل و خرابی شود، طبیعی است؛ و درواقع ممانعت از آن امری اجتناب‌ناپذیر است. حتی اگر از گران‌ترین برند دنیا هم وسیله‌ای بخرید بازهم ممکن است دچار مسئله و اشکال شود.

برد یخچال فریزر جنرال الکتریک

چرا برد یخچال خراب می‌شود؟

۱) نفوذ رطوبت و آب می‌تواند سیم‌پیچی روی برد و قطعاتی مثل خازن‌ها و حس‌گرها را دچار مشکل کند. در صورت بروز این مشکل خطر برق‌گرفتگی هم وجود دارد. پس هرگاه حس کردید که یخچال خوب کار نمی‌کند فوراً آن را از برق بکشید. از برق کشیدن یخچال ربطی به نوع مشکل ندارد. بهتر است پس از بررسی و قبل از شروع به انجام تعمیرات برای جلوگیری از آتش‌سوزی و برق گرفتی جریان برق را قطع کنید.

۲) آتش‌سوزی عامل دیگری است که به برد یخچال آسیب می‌زند. علت آتش‌سوزی می‌تواند گرم شدن بیش‌ازحد قطعات باشد.

۳) دست‌کاری توسط فردی که دانش کافی در این زمینه ندارد و باعث می‌شود برد آسیب ببیند.

۴) در جابه‌جایی یا اسباب‌کشی به بدنه یخچال ضربه وارد شود و برد هم آسیب ببیند.

۵) عمر مفید دستگاه و برد یخچال به پایان رسیده است.

۶) نوسانات شدید برق و یا قطعی‌های مکرر می‌تواند باعث خرابی شود.

مطالب مرتبط: مهم ترین دلایل ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + اقدامات لازم

محل قرارگیری برد یخچال

با توجه به این‌که یخچال جنرالی که شما از آن استفاده می‌کنید از کدام مدل و محصول چه سالی است و از چه فنّاوری‌هایی بهره می‌برد، جای برد می‌تواند متفاوت باشد. ولی در اغلب مدل‌ها برد در پشت یخچال کارگذاری می‌شود؛ یعنی با باز کردن صفحه پشت یخچال می‌توانید به‌راحتی برد را ببینید.

نکات ضروری برای محافظت از برد یخچال جنرال الکتریک

برای این‌که هزینه تعمیرات را تا جایی که ممکن است کاهش دهید بهتر است موارد پیش‌گیری را رعایت کنید تا هم عمر مفید دستگاه را بالا ببرید و هم به دردسرهای پیدا کردن قطعات و هزینه‌های آن دچار نشوید. با استفاده از چند راهکار ساده می‌توانید این کار را انجام دهید.

۱) برای یخچال خود محافظ برق تهیه کنید. نه‌تنها یخچال بلکه هر وسیله برقی دیگر به محافظ در برابر نوسانات برق احتیاج دارند. این کار باعث می‌شود یک جریان یکدست به سیستم یخچال وارد شود و تا جایی که امکان دارد. ضعف و یا شدت‌جریان برق را کنترل کند.

۲) اگر در زمینه تعمیر وسایل مهارت کافی ندارید. دستگاه را باز نکنید. این کار باعث می‌شود هزینه بیشتری را برای تعمیر بپردازید و یا این‌که به جان خود آسیب برسانید. علاوه بر این با این کار دستگاه خود را از ضمانت شرکت خارج می‌کنید و نمایندگی‌ها دیگر ضمانت‌نامه شمارا قبول نخواهند کرد. اگر توجه کرده باشید شرط ضمانت هر نوع وسیله‌ای که خریداری می‌کنید این است که تابه‌حال توسط شما باز نشده باشد و مورد تعمیر قرار نگرفته باشد.

۳) برای اسباب‌کشی یا تغییر فضای آشپزخانه مجبورید یخچال را جابه‌جا کنید. مراقب باشید در این جابه‌جایی به بدنه آسیبی نرسد و کارگران در هنگام اسباب‌کشی اهمال‌کاری نکنند و به یخچال آسیب نزنند.

۴) برای تمیز کردن پشت یخچال دقت کنید که رطوبت نباید وارد دستگاه شود. بهتر است با یک دستمال خشک فقط گردوغبار پشت یخچال را پاک‌کنید. هرگونه نفوذ رطوبت و آب می‌تواند موجب اتصالی برد یخچال شود و خرابی بیشتری را به بار آورد. تا جایی که شاید مجبور به تعویض قطعه یا یخچال خود شوید.

۵) اطلاعات خود را کامل کنید. دفترچه راهنمای یخچال جنرال یا هر دستگاه دیگری را که خریداری می‌کنید مطالعه کنید. تا بفهمید با چه نوع سیستمی سروکار دارید و چه نکاتی را باید رعایت کنید. می‌توانید به‌جای خواندن دفترچه راهنما از کسی که دستگاه را برای شما نصب می‌کند کمک و راهنمایی بخواهید.

تعمیر برد یخچال

خرید یا تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک؟

جنرال الکتریک یک برند آمریکایی است و طبیعتاً قطعات آن و برد یخچال ممکن است به‌صورت فیک در بازار عرضه شود. به همین علت تهیه برد ارجینال ممکن است به‌سختی امکان‌پذیر باشد و از طرفی هزینه زیادی را هم بر دست شما به‌عنوان مصرف‌کننده خواهد گذاشت. خرید برد یخچال تنها در صورتی منطقی خواهد بود که برد یخچال سوخته باشد و قابل تعمیر نباشد. در غیر این صورت بهتر است تعمیر یخچال شود تا این‌که خریداری شود.

مطالب مرتبط: علت چشمک زدن یخچال فریزر + همه برندها به همراه راه حل

هزینه تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک

نوسانات بازار عاملی است که تعیین قیمت مشخص را از کار می‌اندازد. این عامل در بازار ایران بارزتر و پررنگ‌تر است. علاوه بر این اجرتی که تعمیرکار برای تعمیر دریافت می‌کند را هم باید به مبلغ هزینه شده برای قیمت برد اضافه کرد.

ضمناً در برخی شهرها ممکن است قطعات برندهای خارجی به‌سختی پیدا شوند و برد هم ازجمله آن قطعات است. پس باید از مراکزی مثل تهران یا شهرهای دیگر سفارش قطعه را داد.

به همین علت هزینه ارسال توسط پست هم باید محاسبه شود. البته اگر مطمئن شدید که برد به‌هیچ‌عنوان قابل تعمیر نیست، چاره‌ای نیست و باید یک برد ارجینال از مراکز معتبر تهیه کنید.

نقشه برد یخچال جنرال الکتریک

نقشه‌خوانی برد یک کار حرفه‌ای است که تعمیرکاران آن را در آموزش‌های خود فرامی‌گیرند. با توجه به مدل و برند یخچال نقشه بردهای الکترونیک باهم تفاوت دارند؛ بنابراین داشتن دانش کافی درباره یخچال جنرال الکتریک کمک می‌کند که نقشه‌خوانی به‌درستی صورت بگیرد و کار تعمیر به‌خوبی انجام شود.

برای مثال یکی از چیزهایی که ‌توسط نقشه‌خوانی مشخص می‌شود، چگونگی برق‌دار شدن و روشن شدن کمپرسور است. ابتدا باید این مطلب را بدانید که کمپرسور یک مصرف‌کننده ۲۲۰ ولتی است و برای روشن شدن نیاز به فاز و نول دارد. نول کمپرسور از ترمینال ورودی که با حرف N مشخص می‌شود وارد محافظ کمپرسور می‌شود.

 نقشه برد یخچال جنرال الکتریک

قیمت قطعات یخچال جنرال الکتریک

همان‌طور که در بخش هزینه تعمیر برد گفتیم به علت نوسانات بازار و تفاوت برندها نمی‌توان قیمت‌های پایداری برای قطعات یخچال مشخص کرد؛ اما می‌توان گفت خرید از نمایندگی‌های معتبر که سال‌هاست کار فروش قطعات را انجام می‌دهند می‌تواند تا حد بسیاری ازلحاظ کیفیت و اصالت قطعه و هم‌چنین قیمت قابل‌اطمینان باشد.

این نمایندگی‌ها اغلب خدمات پس از فروش را نیز برای شما فعال می‌کنند و کالای فروخته‌شده را ضمانت می‌کنند؛ بنابراین بهتر است از جایی که به آن اطمینان دارید خرید را انجام دهید.

قیمت تمام‌شده ممکن است برای شما گران دربیاید؛ اما این هزینه بهتر از خرج کردن برای محصولی جعلی است که پس از مدت کوتاهی کارایی خود را از دست می‌دهد. به‌علاوه بیشتر نمایندگی‌ها با تیم نصاب و تعمیرکاران همکاری داشته و می‌توانند تعمیرکار ماهری را به منزل شما بفرستند.

چگونه بفهمیم مشکل از برد یخچال است؟

برای این‌که بدانیم مشکل از برد است یا نه چندراه حل کلی وجود دارد اما حتی با بررسی این موارد هم نمی‌توان با قطعیت گفت که مشکل از برد است. شاید بخش دیگری دچار آسیب شده و به‌تدریج بر روی کارکرد برد هم اثر گذاشته است. این موارد را می‌توان در دسته‌بندی زیر خلاصه کرد.

۱) اگر یخچال شما از انواع امروزی یخچال‌ها باشد، حتماً صفحه نمایشگر دارد. این صفحه نمایشگر امکان تنظیم بسیاری از موارد را در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه بر این هنگامی‌که برد یخچال دچار مشکل می‌شود. یک کد خطا را نشان می‌دهد تا شما بفهمید به تعمیر برد یخچال جنرال الکتریک احتیاج دارید. این هشدار با عنوان هشدار HRS بر روی صفحه نمایشگر پدیدار می‌شود. وقتی این ارور نمایش داده می‌شود مطمئناً مشکل مربوط به برد است. برد دیگری هم در یخچال جنرال الکتریک وجود دارد که نام آن دیسپلی است و مربوط به نمایشگر یخچال است.

۲) به‌هم‌ریختگی در فعالیت یخچال یکی دیگر از عواملی است که شاید مربوط به برد یخچال باشد. ازآنجایی‌که برد مرکز فرماندهی یخچال و درواقع مغز متفکر آن است. کنترل زمان‌بندی فعالیت‌ها و ترتیب اولویت انجام آن‌ها را در دست دارد. پس اگر برای مثال حالت خودکار یخچال شما بی‌برنامه عمل می‌کند و دقایق انجام آن به‌هم‌ریخته است و یا دماهایی که یخچال به‌طور طبیعی با آن کار می‌کرده کم یا زیاد شده‌اند، ممکن است ایراد از برد باشد.

۳) روشن نشدن کامل یخچال هم نشانه دیگری است که می‌گوید برد خراب است.

مطالب مرتبط: مهمترین دلایل بوی بد یخچال + راه‌کارهای موثر

دلایل خرابی برد یخچال جنرال الکتریک

موارد زیر خلاصه‌ای از نشانه‌هایی است که باید موردتوجه قرار گیرند.

۱) سرعت چرخش فن تغییر می‌کند و اغلب سروصدای زیادی ایجاد می‌کند.

۲) می‌خواهید از یخ و یا آب سرد استفاده کنید، اما با افت نور چراغ یخچال و ازکارافتادن فن‌ها مواجه می‌شوید.

۳) یخچال و فریزر آن‌طور که باید خنک نمی‌شود و صدایی کلیکی مانند از آن به گوش می‌رسد.

۴) اگر کمپرسور خاموش باشد و فن‌ها کار کنند مشکل مادربرد، رله استارت کمپرسور و یا خود کمپرسور است.

۵) خراب شدن و کنده شدن لحیم هم می‌تواند عامل ازکارافتادن برد باشد. هرچند چنین اتفاقی به‌ندرت صورت می‌گیرد؛ اما مشکل ساده ایست و به‌راحتی قابل‌حل است.

۶) یکی از بخش‌های برد به اسم مقاومت می‌سوزد؛ و برد را از کار می‌اندازد.

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

ارتباط برد با موتور یخچال جنرال الکتریک

موتور یا همان کمپرسور اصلی‌ترین بخش یخچال است و ازکارافتادن آن به‌منزله ازکارافتادن کل دستگاه است؛ اما در وهله اول بهتر است به‌جای شک کردن به کارکرد موتور موارد ساده‌ای مثل حفظ فاصله یخچال از دیوار و تراز بودن یخچال بر روی سطح زمین را چک کنید.

گاهی اوقات با رعایت نکردن همین موارد ساده ممکن است، ناخواسته به یخچال خود صدمه بزنید. به‌خصوص این موارد در اجناس تازه خریداری‌شده و کسانی که مجبور به اسباب‌کشی هستند شایع‌تر است.

اگر مشکلات یخچال با چک کردن این موارد حل نشد بهتر است به سراغ عیب‌یابی بروید. چون بازهم ممکن است مشکل از موتور نباشد و عملکرد نادرست سایر بخش‌ها شمارا به شک در مورد خرابی موتور بیندازد.

یکی از همین بخش‌ها ایراد در برد الکترونیک است. برنامه‌ریزی فعالیت اتوماتیک کمپرسور توسط برد اجرا می‌شود و سیم‌پیچی‌ها و نحوه قرار گرفتن خازن‌ها در مدار و جریانی که به موتور وارد می‌شود همگی به برد مربوط می‌شود.

عمر مفید یک موتور جنرال الکتریک چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است؛ بنابراین خیلی اتفاق نادری است که موتور به‌راحتی خراب شود. تهیه یک موتور و کمپرسور نو و تعویض آن هزینه بالایی دارد؛ بنابراین بهتر است تعمیر را جایگزین کنید. برای اطلاع از قیمت موتور یخچال می توانید با تعمیر سرا تماس بگیرید، مگر این‌که موتور سوخته باشد و مجبور به تعویض باشید. نشانه‌های خرابی کمپرسور می‌تواند در چهار عامل زیر خلاصه شود.

نشانه خرابی کمپرسور

۱) ترکیبات ناخالص در کمپرسور: در داخل کمپرسور فقط مبرد و روغن کمپرسور وجود دارد؛ بنابراین وجود هر چیز دیگری حتی ذرات گردوغبار می‌تواند موجب اشکال و خرابی شود.

۲) بی‌توجهی به تراز یخچال: تراز نبودن یخچال بر روی سطح زمین به موتور و کمپرسور فشار زیادی واردمی کند و در درازمدت باعث خرابی می‌شود.

۳) فن کمپرسور: کمپرسور به دلیل کار کردن مداوم داغ می‌شود. پس برای این‌که به کار خود بدون مشکل ادامه دهد باید خنک شود و دمای آن پایین بیاید. فن کمپرسور به‌عنوان خنک‌کننده عمل می‌کند و اگر کار نکند می‌تواند باعث خرابی کمپرسور شود.

۴) اشکال در کارکرد برد.

 ارتباط برد با موتور یخچال جنرال الکتریک

تخصصی نگاه کنید

همان‌طور که مطالعه کردید، وجود برخی از اشکالات در یخچال می‌تواند به قسمت‌های مختلف نسبت پیدا کند؛ که برد می‌تواند یکی از آن قسمت‌ها باشد. به دلیل همین نزدیک و پیچیده بودن پیدا کردن بخش موردنظر باید دقت را در بررسی اشکال پیش‌آمده بالا برد.

تشخیص اشتباه می‌تواند بخش‌های دیگر را نیز دچار آسیب کند. مضاف بر این، محصولات شرکت‌ها و طراحی‌های مختلف باعث می‌شود تا هر بخش تکنسین مربوط به خود را داشته باشد. پس پیشنهاد می‌شود اگر سررشته‌ای از کار تعمیرات ندارید کار را به یک فرد و موسسه حرفه‌ای واگذار کنید.

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

شرکت تعمیرسرا با استفاده از بهترین متخصصان آماده ارائه خدمات تعمیر انواع لوازم خانگی با بهترین قیمت و سریعترین زمان به شما عزیزان است. شما میتوانید درخواست اینترنتی خود را با استفاده از فرم الکترونیکی سایت تنها با چند کلیک ثبت کنید و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۶۲۹۴۱ – ۰۲۱

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر