برق داشتن بدنه یخچال تعمیرسرا علت برق داشتن بدنه یخچال (همه دلایل) + برطرف کردن آن

علت برق داشتن بدنه یخچال

شرکت تعمیرسرا با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس و تعمیر یخچال است و در این مقاله قصد داریم در مورد علت برق داشتن بدنه یخچال صحبت کنیم.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همینطور درخواست تکنسین درخواست خود را به صورت رایگان و اینترنتی ثبت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم. شعار تعمیرسرا کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

شما فکر می کنید علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟ یخچال ها برق زیادی دریافت کرده و به نوعی سیم کشی آنها بسیار حساس است. اگر یخچال شما مدل قدیمی تر باشد به محض اینکه درب آن را لمس کنید و یا دستتان به بدنه آن اثابت نماید، شوک خفیفی به شما دست می دهد.

در این مقاله تعمیر سرا قصد داریم در خصوص علت برق داشتن بدنه یخچال صحبت کنیم و روش های حل این مشکل را بررسی کنیم در پایان سوالات رایج در خصوص برق داشتن بدنه یخچال پوشش داده شده است.

دلایل رایج برق داشتن بدنه یخچال

عایق سیم کشی فرسوده شده است: یکی از دلایلی که سبب برق داشتن بدنه یخچال می شود مربوط به مدار یخ زدایی است. در واقع بخش عایق کشی شده داخل یخچال دیگر کارایی قبلی خود را ندارد و مانند یک عایق برق و رسانا عمل نمی کند. البته دقت کنید که اگر یخچال فریزر بر روی یک سطح رسانای الکتریکی نیز قرار بگیرد و از نظر رطوبت و آب محفوظ نباشد نیز این مشکل ایجاد خواهد شد.

اتصال بدنه ترموستات: در صورتی که برق داشتن بدنه یخچال شما را نگران کرده است بهتر است توسط یک تعمیرکار متخصص در خصوص اتصال بدنه ترموستات نیز بررسی لازم صورت بگیرد. در چنین شرایطی نیاز به ارزیابی وضعیت ترموستات بوده که باید توسط اهم متر باشد. در صورتی که ترموستات معیوب بود نیاز به تعویض دارد و بهتر است اصرار برای استفاده از ترموستات قبل را فراموش کنید.

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

 

وجود الکتریسیته به صورت فصلی: برخی از افراد از برق داشتن بدنه یخچال در فصل زمستان شکایت دارند و معتقد هستند که این اتفاق در سایر فصل های سال رخ نمی دهد. در صورتی که الکتریسیته ساکن یخچال شما مربوط به فصل مشخصی باشد، اگر منزل شما رطوبت زیادی داشته باشد، مشکل برق داشتن بدنه یخچال تا حد زیادی برطرف می شود.

کمبود رطوبت: موضوع دیگر در راستای علت برق داشتن بدنه یخچال مربوط به کمبود رطوبت مورد نیاز در آشپزخانه است این موضوع در شهرهای خشک بسیار بیشتر گزارش شده است. برای اینکه مشکلات فصلی حل شود می بایست از مرطوب کننده های آشپزخانه استفاده شود و به نوعی میزان رطوبت موجود در هوا افزایش داشته باشد و به شکل طبیعی الکتریسیته ساکن کاهش یابد.

می توان از الیاف مصنوعی استفاده کرد که به نسبت الکتریسیته ساکن وضعیت حساس تری دارند و همینطور استفاده از الیاف طبیعی و پنبه نیز راه حل خوبی برای برطرف کردن مشکل برق داشتن بدنه یخچال می شود.

مشکلات فنی: یکی از مواردی که در نهایت به صورت برق داشتن بدنه یخچال نشان می دهد، مشکلاتی است که در بخش موتور یخچال دیده می شود و یا سیم های رابط یخچال دچار آسیب شده اند و در نهایت بدنه یخچال دچار برق می شود. همینطور اتصال ترموستات و یا موتور به بدنه نیز سبب ایجاد شوک از سوی بدن یخچال می شود و در این حالت نیاز به متخصص فنی خواهد بود.

برق داشتن بدنه یخچال

مشکلات مربوط به سرپیچ لامپ یخچال: اینطور که بررسی ها نشان داده است گاه مشکل برق داشتن بدنه یخچال مربوط به سرپیچ لامپ یخچال است که در چنین شرایطی نیاز است که در ابتدا دستگاه خاموش شود و به برق متصل نباشد.

حالا می بایست سرپیچ لامپ را جدا کرد و از یک اهم متر استفاده کرد تا وضعیت سرپیچ مشخص شود. جداسازی سرپیچ معمولاً کار آسانی است اما پیشنهاد ما به شما این است که از یک تعمیرکار حرفه ای در این زمینه استفاده کنید تا بتواند بهترین ارزیابی ها را بر روی یخچال شما داشته باشد.

مطالب مرتبط: ۱۰ علت نشتی آب یخچال و راه‌حل آن‌ها

 

خرابی سیم های یخچال: یک احتمال دیگر در راستای برق داشتن بدنه یخچال این است که سیم های به کار رفته در یخچال معیوب شده باشند که در این صورت نیاز است که سیم کشی درونی یخچال تغییر کند و به طور کلی نیاز به تعمیرکار متخصص در این راستا است تا بررسی های لازم صورت بگیرد و نتیجه مشخص شود.

البته که این مشکل نمی تواند به صورت فردی و بدون کمک انجام شود و ممکن است خسارت زیادی بار بیاورد پس دقت کنید و ریسک را کنار بگذارید تا نتیجه خوبی برای شما فراهم شود. این مشکل در سال های اخیر به ندرت برای یخچال های نو دیده شده است.

برق بدنه یخچال

حل مشکل علت برق داشتن بدنه یخچال

حال سوال اینجاست که در صورت بروز مشکل برق داشتن بدنه یخچال چه باید کرد؟ زمانی که با مشکل برق داشتن بدنه یخچال روبرو شدید در ابتدا نیاز است که یخچال از برق کشیده شود و رله استارت و اورلود از موتور جدا شود و مجدداً اتصال به برق صورت بگیرد. در صورتی ه بدنه یخچال همچنان برق دارد می بایست به بخش موتور یخچال دقت کرد و احتمالاً مشکل اصلی مربوط به موتور یخچال است. در این راستا نیاز به تعمیرکار مجرب و حرفه ای است.

در بیشتر مواقع این مشکل مطرح است برقی که در بدن یخچال وجود دارد از اتصال بدنه موتور نشات گرفته است و این مشکل از طریق ارت نمودن یخچال از بین می رود. گاه دیده می شود که با بستن ارت در صورتی که پریز مجددا به برق وصل شود فیوز قطع می شود. در صورتی که این اتفاق افتاد دو روش وجود دارد. روش اول به این صورت است که سیم پیچی موتور تجدید شود و در نهایت اگر این روش نتیجه نداد باید کل موتور تعویض شود.

کشف علت برق داشتن بدنه یخچال

اگر تا حدودی از یخچال سر در بیاورید شاید بتوانید یک حدسهایی بزنید اما حقیقت این است که کشف دلیل اصلی برق داشتن بدنه یخچال کاری نیست که بتوانید به تنهایی انجام دهید. بهترین کار این است که یخچال را از برق بکشید و سعی کنید زمین و اطراف بدنه یخچال را از نم و رطوبت احتمالی تا حد ممکن پاک کنید. در منزل با دمپایی پلاستیکی تردد داشته باشید چون پلاستیک نسبت به عبور جریان برق یک عایق محسوب می شود.

تعمیر یخچال در صورت برق داشتن

روش کار هر تعمیرکار با دیگری فرق دارد، اما معمولاً قاعده کلی به این صورت است که تعمیرکار می بایست رله استارت و اورلود را از بخش موتور جداسازی نماید و سپس دو شاخه به پریز برق متصل شود. تست مجدد توسط تعمیرکار صورت می گیرد. نیاز به ولت متر و یا فازمتر است تا از وجود برق در بدنه یخچال اطمینان حاصل شود. در صورتی که هنوز مشکل برق داشتن بدنه یخچال دیده شود تعمیرکار تشخیص می دهد که به سراغ موتور برود.

مطالب مرتبط: شایع ترین علل داغ شدن زیاد موتور یخچال فریزر

 

ارت کردن یخچال یعنی چه؟

در صورتی که از نظر تعمیرکار، علت اصلی برق داشتن بدنه یخچال اتصال بدنه موتور باشد نیاز به ارت کردن یخچال است. ارت کردن یخچال یعنی از یک سیم رابط مشخص استفاده شود و اتصال یخچال به زمین توسط سیم رابط صورت بگیرد. به این ترتیب برق بدنه از طریق زمین دفع می شود.

آیا برق داشتن بدنه یخچال به طور کلی بستگی به مشکل یخچال دارد؟

خیر این طور نیست. گاهی تشخیص داده می شود که برق داشتن بدنه یخچال به دلیل سیم کشی برق خانه است و این مشکل به صورت گذرا و مقطعی ایجاد می شود در چنین شرایطی تعمیرکار به شما اطمینان را می دهد که یخچال مشکلی ندارد و نیاز به یک برقکار حرفه ای دارید تا بتواند سیستم برق کشی خانه را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهد.

تعمیرسرا ارائه دهنده سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات انواع یخچال فریزر

بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حیاتی، سرویس دوره ای یخچال فریزر خود را پیگیری کنید تا از هزینه های گزاف جلوگیری کنید.

شرکت تعمیرسرا با استفاده از بهترین متخصصان آماده ارائه خدمات تعمیر انواع لوازم خانگی با بهترین قیمت و سریعترین زمان به شما عزیزان است. شما میتوانید درخواست اینترنتی خود را با استفاده از فرم الکترونیکی سایت تنها با چند کلیک ثبت کنید.

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر

نظرات کاربران

محمدرصا مالک
۱۴۰۰/۱۰/۲۹

با سلام مطالب جامع بیان شده خدا قوت بدهد به شما مهندسین عزیز ان شاء الله نکاتی که اشاره کردین را روی فریزر امتحان کنیم و بررسی بعمل آوریم و مشکل برق گرفتگی پیدا شود ممنون

ادمین
۱۴۰۰/۱۲/۰۳

ارادت . ممنون از توجهتون . حتما بررسی بفرمایید و اگر مشکل حل نشد میتونید با شماره های شرکت برای راهنمایی و احیانا اعزام تکنسین هماهنگی های لازم رو انجام بدید