تمامی کدهای خطا یا ارورهای یخچال فریزر ال جی +راه حل

تعمیرسرا ارائه دهنده با کیفیت ترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتدا علت ارورهای یخچال فریزر ال جی را پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال ال جی شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند. در این مقاله به یکی از معضلات شایع شما عزیزان یعنی ارورهای یخچال فریزر LG میپردازیم، با ما همراه باشید.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

ارورهای یخچال فریزر ال جی

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که بر روی نمایشگر یخچال فریزر و یا یخچال ساید بای ساید خود، کدهای خطایی دیده باشید. کد خطا یا ارور (ERROR) هنگامی برنامه‌ریزی شد که کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده یخچال پی بردند که رفع مشکل ایجادشده در یخچال فریزر بیش‌ازحد لازم زمان‌بر است. چراکه تعمیرکار باید تک‌تک سیستم‌های یخچال را بررسی و رفع مشکل کند.

کدهای خطا یا ارورهای یخچال فریزر ال جی مختص یخچال نبوده و تقریباً در تمام سیستم‌های کامپیوتری برنامه‌نویسی می‌شوند. این کدها به تعمیرکاران و حتی صاحبان وسایل الکترونیکی کمک کرده‌اند تا با صرف زمان، انرژی‌ و هزینه کمتری به رفع مشکل بپردازند.

یخچال فریزرها و یخچال‌های ساید بای ساید برندهای مختلف، ممکن است کدهای خطای متفاوتی داشته باشند. بسته به نوع برند یخچال و شرکت سازنده آن، فهرستی از این ارورهای یخچال وجود دارد که می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد. ما در این مقاله قصد داریم تا درباره تک‌تک ارورهای یخچال برند ال جی صحبت کنیم و سپس به بررسی عیب‌یابی یخچال ال جی و عیب‌یابی یخچال ساید بای ساید ال جی بپردازیم.

نکات مهم در عیب‌یابی یخچال‌ها

قبل از بررسی ارورهای یخچال ال جی، ذکر چند نکته حائز اهمیت است.

_ گاهی اوقات حتی باوجود یک مشکل در سیستم‌های یخچال، صفحه‌نمایش اروری را نشان نمی‌دهد. درنتیجه عدم وجود ارورهای یخچال به نشانه سلامت آن نیست. اگر شما متوجه مشکلی در یخچال خود شده‌اید و کد خطایی دریافت نکرده‌اید، بهتر است قبل از هر اقدامی به تعمیرکاران شرکت یخچال فریزر خود اطلاع دهید.

_ گاهی اوقات شما ارورهای یخچال را در صفحه‌نمایش دریافت کرده‌اید اما پس از رفع مشکل ارور همچنان پابرجا مانده است. در این مواقع نیز پیشنهاد ما تماس حاصل کردن با شرکت سازنده می‌باشد. به‌عنوان‌مثال یخچال ساید بای ساید ال جی شما دچار مشکل شده اما شما نمی‌توانید آن را رفع کنید. در این موارد تعمیرکاران حرفه‌ای قادر به عیب‌یابی ساید بای ساید ال جی شما هستند.

حال به بررسی ارورهای یخچال ال جی می‌پردازیم

 ارور h در یخچال ال جی

ارور h در یخچال ال جی می‌تواند ناشی از چند سیستم باشد. ایراد و خرابی از هیتر المنت و یا خرابی از مدار برد.

در هنگام مشاهده این دسته از ارورهای یخچال، ابتدا باید از سالم بودن هیتر المنت خود اطمینان حاصل کنید.

اما هیتر المنت چیست؟

هیتر المنت درواقع قطعه‌ای است که از یخ‌زدگی یخچال شما جلوگیری می‌کند. شاید توجه کرده باشید که سطح پشتی یخچال گرم است. این به دلیل وجود هیتر المنت است.

برای سالم بودن هیتر المنت چند شرط لازم است. ابتدا باید اهم هیتر المنت را با یک اهم‌سنج اندازه‌گیری کرد. پس‌ازآن از باید از ولتاژ خروجی هیتر المنت و گرم شدن مناسب آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار، شما باید با استفاده از دکمه‌های روی پنل نمایش، هیتر را در مدار اجباری قرار دهید تا از کارکرد آن مطمئن شوید.

اگر هیتر المنت شما سالم است اما ارور h در یخچال فریزر ال جی را مشاهده می‌کنید، باید به سراغ مدار برد بروید. توجه داشته باشید که مدار برد یک قطعه الکتریکی پیچیده است که تعمیر آن نیاز به تخصص و تجربه دارد. لذا پیشنهاد می‌شود اگر در این زمینه متخصص نیستید دست به تعمیر آن نزنید. چراکه ممکن است شرایط را بدتر کرده و ملزم به‌صرف هزینه‌های بیشتری شوید؛ اما برای داشتن اطلاعات بد نیست تاکمی درباره مدار برد صحبت کنیم.

مطالب مرتبط: شایع ترین علل بسته نشدن درب یخچال+ آموزش جامع

مدار برد چیست؟

مدار برد یخچال درواقع مغز یخچال است. این مدار سیستم‌هایی مانند فن و کمپرسور را کنترل می‌کنند. مدار برد می‌تواند تمامی سیستم‌های الکترونیکی یخچال را کنترل کند. تعمیرکار یخچال برای تعمیر مدار برد ابتدا باید یخچال فریزر را از برق بکشد. مکان مدار برد در یخچال‌های مختلف متفاوت است. ممکن است پشت یخچال، در داخل یخچال فریزر و یا در دیواره‌های جانبی آن باشد. برای پیدا کردن آن باید به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کرد. برای مثال اگر مدار برد یخچال ساید ال جی شما دچار مشکل شود برای یافتن مکان آن باید به دفترچه راهنمای یخچال ساید ال جی مراجعه کنید.

ارور dh در یخچال ساید ال جی

این دسته از ارورهای یخچال به معنی اختلال در هیتر دیفراست است. حال بسته به اینکه پس از واژه dh چه حرفی بیاید ممکن است برای فریز یا یخچال باشد. این جمله به این معنی است که اگر dhr باشد به معنی اختلال در هیتر دیفراست یخچال و اگر dhf باشد به معنی اختلال در هیتر دیفراست فریزر است.

هیتر دیفراست چیست؟

هیتر دیفراست وظیفه عدم برفک سازی در یخچال‌های بدون برفک را دارد. این یخچال‌ها به علت سیستم پیچیده‌تری که نسبت به یخچال‌های برفک سازی دارند در صورت ساخته‌شدن برفک به مشکل می‌خورند. لذا اختلال در هیتر دیفراست یخچال‌ها باعث ساخته‌شدن برفک در یخچال می‌شود. این برفک‌ها قابل‌مشاهده نیستند ولی در صفحه‌نمایش ارور dh نمایش داده می‌شود.

برای رفع این اشکال، ابتدا اتصالات هیتر دیفراست را بررسی کنید. پس‌ازآن اهم دو طرف هر سیم را با اهم‌سنج اندازه‌گیری کنید. مقاومت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ در رنج نرمال قرار می‌گیرد. در صورت اختلال در این بررسی‌ها باید هیتر دیفراست را تعویض کنید. در صورت لزوم تعویض آن، بهتر است با شرکت سازنده یخچال تماس حاصل فرمایید.

ارور dh در یخچال ساید ال جی

سنسور دیفراست چیست؟

نکته مهم در هیتر دیفراست یخچال‌ها وجود قطعه‌ای به نام سنسور است. سنسور هیتر دیفراست یخچال‌ها هنگامی‌که دمای یخچال به حد معینی برسد آن را به شکل اتوماتیک خاموش می‌کند. این کار سبب می‌شود تا به اپراتور یخچال فریزر شما آسیب وارد نشود.

سنسورهای دیفراست جدید در برندهای مانند ال جی عموماً از مدل ان تی سی هستند. اگر در طی چند سال اخیر یخچال ال جی خود را خریداری کرده‌اید به‌احتمال‌زیاد سنسور دیفراست یخچال ال جی شما از این مدل می‌باشد. تفاوت این سنسورها در این است که پس از رسیدن دما به حد معین، سنسور مقاومت هیتر را کاهش می‌دهد. این سنسور از مواد نیمه‌هادی ساخته‌شده است.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر سامسونگ

ارور fs یخچال فریزر ال جی

این دسته از ارورهای یخچال ال جی به معنی اختلال در سنسور فریزر شما است. همان‌طور که پیش‌تر از این ذکر شد، سنسورها توانایی تنظیم دما در بخش‌های مختلف یخچال را دارند. فریزر از بخش‌های حیاتی هر یخچال است. فریزر شما باید قابلیت تنظیم دما را داشته باشد؛ اما اگر دمای فریزر از حدی پایین‌تر یا بالاتر رود هم به موتور یخچال شما و هم به مواد غذایی شما آسیب وارد می‌کند. لذا سازندگان یخچال به فکر استفاده از سنسورها برای فریزر افتادند تا از بالا و یا پایین رفتن بیش‌ازحد دما جلوگیری‌ کند؛ اما گاهی به علل مختلف این سنسور دچار اختلال می‌شود. به‌عنوان‌مثال اتصالات سیم‌های آن شل می‌شود. در این موارد در صفحه‌نمایش یخچال شما ارور fs نمایش داده می‌شود.

بهترین راه برای بررسی اختلالات سنسورها، بررسی آن از روی برد اصلی یخچال است. البته این کار پیچیده بوده و نیاز به تخصص دارد. پیشنهاد ما تماس حاصل کردن با نمایندگی است.

ارور r۲ در یخچال ال جی

این دسته از ارورهای یخچال در بسیاری از یخچال‌ها مشابه هم است. ارورهای یخچال که به شکل r2 نمایش داده می‌شوند، مربوط به دمای محیطی یخچال است. این به این معنی است که سنسور محیطی یخچال شما دچار مشکل شده است. درواقع سنسور توانایی فرستادن دمای محیطی یخچال به برد اصلی یخچال را ازدست‌داده است. لذا مدار برد یخچال نمی‌تواند دمای محیطی یخچال را تنظیم کند.

ارور r2 در یخچال ال جی

آیا لازم است سنسور خود را تعویض کنید؟

سنسورهای یخچال باعث تعادل دمای یخچال در بخش‌های مختلف آن می‌شوند. لذا اگر دچار مشکل شده باشند در درازمدت می‌توانند به یخچال شما آسیب وارد کنند. پیشنهاد ما این است که اگر از اختلال در سنسور محیطی یخچال اطمینان حاصل کردید، اقدام به تعویض آن نمایید. اما قبل از آن بهتر است از اتصالات آن اطمینان حاصل کنید. پس‌ازاینکه سنسور را تعویض کردید، یخچال را به پریز زده و تا پنج دقیقه صبر کنید. اگر سنسور جدید سالم باشد این دسته از ارورهای یخچال در صفحه ‌نمایش داده نخواهد شد.

مطالب مرتبط: علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر + راه‌حل‌های رفع مشکل

 ارور IS در یخچال ال جی

این دسته از ارورهای یخچال مربوط به اختلال در سنسور یخ ساز است. برای تشکیل بهینه یخ در یخچال‌هایی که یخ‌ساز دارند، دمای محیط باید به زیر صفر درجه سانتی‌گراد برسد. سنسور یخ‌ساز در یخچال‌ها این دما را کنترل می‌کند. در صورت وجود اختلال در این سنسور، ارورهای یخچال به شکل IS نمایش داده می‌شوند.

 ارور IS در یخچال ال جی

ارور df در یخچال ساید ال جی

این دسته از ارورهای یخچال بیشتر به شکل fds نمایش داده می‌شوند و به معنی اختلال در دیفراست هستند. دیفراست به معنی سیستم برفک سازی و برفک‌زدایی یخچال می‌باشد. به‌طورکلی یخچال‌ها به دودسته دیفراست و نوفراست تقسیم‌بندی می‌شوند. نوفراست ها برفک تولیدشده را به شکل اتوماتیک ذوب می‌کنند.

آشنایی با سیستم برفک‌زدایی یخچال‌ها

سیستم دیفراست یا برفک‌زدایی با یک تایمر آغاز می‌شود. این تایمر هنگامی‌که به یک‌زمان معینی برسد، قسمت‌های از یخچال شروع به کار می‌کنند. به‌عنوان‌مثال المنت یخچال شروع به گرم شدن می‌کند. نتیجه این امر ذوب شدن برفک‌هایی است که روی اپراتور تشکیل‌شده‌اند. پس‌ازاینکه تمام برفک‌ها ذوب شدند، سنسورهای یخچال جلوی افزایش بیشتر دما را می‌گیرند. پس از اتمام زمان دیفراست، عملیات سردسازی عادی مجدداً آغاز می‌شود.

 ارور ff در یخچال ال جی

این دسته از ارورهای یخچال به معنی اختلال در فن فریزر است. این ارورهای یخچال در اکثر موارد همراه صداهای آزاردهنده‌ای از یخچال هستند. فن فریزر اگر به‌درستی کار کند، باید موتور یخچال و گاز یخچال را خنک کند. اگر فن به‌سلامت کار نکند گاهی منجر به سوختن موتور یخچال می‌شود. در این موارد هزینه‌های زیادی برای تعمیر یا تعویض یخچال متحمل می‌شوید. لذا این دسته از ارورهای یخچال را جدی گرفته و در اسرع وقت به تعویض فن فریزر اقدام کنید.

مطالب مرتبط: شایع ترین علل داغ شدن زیاد موتور یخچال فریزر

 ارور cf در یخچال ال جی

این ارورهای یخچال مربوط به فن یا پنکه‌ی کندانسور است. کندانسور یخچال درواقع همان خنک‌کننده یخچال است. کندانسور ها وظیفه‌ای برخلاف کمپرسور یخچال بر عهده‌دارند. به‌مرورزمان کندانسور یخچال داغ می‌شود و برای اینکه دچار مشکل نشود یک فن دارد. اگر فن کندانسور به‌درستی کار نکند ما شاهد این دسته از ارورهای یخچال هستیم.

ارور SS در یخچال ال جی

این دسته از ارورهای یخچال به معنی مشکل در مخزن آب است. اگر این ارورهای یخچال را دریافت کرده‌اید باید نشتی آب را در مناطق مختلف یخچال بررسی کنید. اگر چیزی یافت نشد و این ارورهای یخچال هم از بین نرفت پیشنهاد ما تماس با تعمیرکار یخچال است.

ارور gF در یخچال ال جی

این دسته از ارورهای یخچال مربوط به فشار آب یخچال است. گاهی به علت‌های مختلف فشار ورودی آب یخچال دچار نوسان می‌شود. این مسئله ممکن است در درازمدت باعث آسیب لوله‌های یخچال شده و به موتور آسیب بزند. اگر این ارورهای یخچال را دریافت کرده‌اید، به بررسی فشار آب یخچال اقدام کنید.

تخصص در عیب‌یابی یخچال‌ها

نکته مهم این است که اگر تخصصی در تعمیرات پیچیده یخچال ندارید، دست نگه‌داشته و کار را به تعمیرکاران بسپارید؛ چراکه گاهی تعمیر اختلال پیش‌آمده دشوار بوده و نیاز به دانش زیادی دارد. از طرفی باید توجه داشت که اکثر یخچال فریزهای امروز، تفاوت‌های قابل توجهی با انواع قدیمی‌تر خود دارند. این تفاوت‌ها گرچه استفاده روزمره از آن‌ها را آسان‌تر کرده است، اما هنگام به وجود آمدن اختلال در سیستم هایشان، تعمیر آن‌ها را پیچیده‌تر میکند. دلیل این امر ساده است، امروزه مدارهای برد در یخچال‌ها بسیار دقیق و پیچیده طراحی می‌شوند و اگر تنها بخش کوچکی از این مدار آسیب ببیند، تمام سیستم های یخچال تعادل خود را از دست میدهند. امروزه تعمیرکاران شرکت های سازنده یخچال، دوره‌های آموزشی فراوانی می‌بینند تا توانایی رفع اختلالات الکتریکی یا غیر الکتریکی یخچال‌ها را در زمانی کوتاه داشته باشند.

تعمیرسرا خدمات تعمیر یخچال فریزر

ارورهای یخچال بسیار گسترده و متنوع هستند. همچنین ارورهای یخچال در برندهای گوناگون ممکن است متفاوت باشند. گرچه تقریبا تمامی ارورهای مشابه با نام های مشابه در صفحه نمایش یخچال ها نشان داده میشوند، اما در مواردی این قضیه صدق نمیکند. به عنوان مثال اگر شرکت سازنده شما در کشور دیگری مبدا داشته باشد این شرایط برقرار نیست. ما در اینجا ارورهای شایع یخچال را بررسی کردیم. اما اگر ارورهای یخچال شما در این لیست یافت نشد، بهتر است با متخصصین تعمیرسرا تماس بگیرید.

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر