شایع ترین علل بسته نشدن درب یخچال+ آموزش جامع

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتدا علت بسته نشدن درب یخچال فریزر و ساید بای ساید پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند. در این مقاله به یکی از معضلات شایع شما عزیزان یعنی علل بسته نشدن درب یخچال میپردازیم، با ما همراه باشید.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

بسته نشدن درب یخچال

علت بسته نشدن درب یخچال

از حدود چند دهه پیش، یخچال‌ها جزو جدانشدنی وسایل و اسباب‌اثاثیه خانه‌ها بوده‌اند. یخچال‌ها از برندهای بسیار گوناگونی در فروشگاه‌ها موجود هستند و خریداران پس از تحقیق و بررسی، اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند. اما یکی از علل بسیار شایعی که در استفاده‌های طولانی‌مدت از یخچال‌ها پیش می‌آید، عدم بسته شدن درست درب آن‌ها و یا سخت باز شدن و چسبندگی درب یخچال به قاب درونی آن است. برخی از علت بسته نشدن درب یخچال‌ها قابل تعمیر و برخی دیگر غیرقابل تعمیر هستند. اما با توجه به شیوع زیاد این مشکل، بد نیست تا برای کسب اطلاعاتی کلی درباره درب یخچال با ما همراه باشید.

بسته نشدن در یخچال

ابتدا می‌خواهیم به علت بسته نشدن درب یخچال بپردازیم.

علت بسته نشدن درب یخچال متنوع است. ساده‌ترین احتمالی که وجود دارد، گیرکردن و وجود یک شئ خارجی بین درب و خود یخچال است. این شئ بین درب یخچال و قاب درونی آن فاصله انداخته و موجب بسته نشدن درب یخچال می‌شود. حال این شئ ممکن است یکی از مواد غذایی باشد که درون یخچال شما موجود است. یا می‌تواند ناشی از ورود گردوخاک به درون درزهای یخچال و انباشته شدن آن‌ها باشد. یکی دیگر از احتمالات شئ خارجی این است که قفسه‌های درونی یخچال به‌درستی بسته نشده و یا هرز شده‌اند. پس این قفسه‌ها بازمی‌مانند و اجازه درست بسته شدن را به درب یخچال نمی‌دهند. بدیهی است که حل این مسئله بسیار ساده است. کافی است تا شما قاب درونی یخچال و دورتادور درب آن را به‌دقت بازرسی کنید تا اگر شئ ای خارجی وجود دارد آن را از سر راه بردارید. هم‌چنین به نحوه قرارگیری مواد غذایی نیز دقت کنید. ضمن اینکه باید از بسته بودن قفسه‌های یخچال اطمینان حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط: ۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر و راهکارهای آن + علت یخ نزدن فریزر

حال به علت دوم از علت بسته نشدن درب یخچال می‌پردازیم. این علت بسیار شایع است اما به‌راحتی قابل تعمیر می‌باشد: خرابی لاستیک دور درب و یا همان درزگیر درب یخچال.

بسته نشدن درب یخچال

اگر به درب یخچال دقت کرده باشید، قطعاً متوجه لاستیکی که دورتادور درب یخچال وجود دارد شده‌اید. این لاستیک‌ها عموماً به رنگ خاکستری و از جنس پلاستیک نرم و قابل‌انعطاف هستند. کاربرد این لاستیک بسیار ساده و درعین‌حال مهم است. این لاستیک باعث می‌شود تا درب یخچال کاملاً به قاب آن چفت شده و هیچ‌گونه هوایی بین آن ردوبدل نشود. یعنی نه هوای سرد درون یخچال به هدررفته و نه هوای گرم اتاق به درون یخچال برود‌. این لاستیک‌ها می‌توانند دچار مشکلاتی از قبیل فاسدشدن، پاره شدن و جدا شدن شده و کارایی خود را از دست بدهند. در این صورت یخچال تعادل دمایی خود را ازدست‌داده و به‌مرورزمان عملکرد آن تضعیف می‌شود.

برای بررسی لاستیک درب یخچال، درب آن را بازکرده و به‌دقت به تمام طول لاستیک نگاه کنید. اگر در ظاهر چیزی به نفع خرابی آن پیدا نشد، یک برگه کاغذ را بین درب یخچال گذاشته و درب را ببندید. حال سعی کنید تا این کاغذ را بیرون بکشید. اگر کاغذ به‌راحتی خارج شود به معنی خرابی لاستیک درب بوده و شما باید لاستیک جدیدی تهیه کنید. اما اگر کاغذ هنگام کشیده شدن پاره شود و یا به‌سختی خارج شود، لاستیک درب یخچال شما سالم بوده و مشکل از جای دیگری است. پس باید به بررسی سایر علت بسته نشدن درب یخچال بپردازید. اگر لاستیک شما تخریب‌شده است لازم است تا لاستیک جدیدی تهیه کنید. لازم به ذکر است که لاستیک فاسد شده یکی از علت چسبندگی درب یخچال نیز می‌باشد. به این صورت که انعطاف خود را ازدست‌داده و به سطح درونی قاب یخچال می‌چسبد. درنتیجه درب یخچال خوب باز نمی‌شود.

علت بعدی از سری علت بسته نشدن درب یخچال، عدم تراز یخچال‌فریزر شما است. شاید به نظر بیاید که تراز بودن وسایل خانه از همان ابتدای چیدمان چک می‌شود و لزومی به بررسی این مورد نمی‌باشد. اما گاهی اوقات عواملی مانند نشست زمین، وزن مواد درون یخچال و … می‌توانند این تراز را بر هم بزنند. برای بررسی تراز بودن یخچال، می‌توانید از اپلیکیشن هایی که به این منظور ساخته‌شده‌اند بهره ببرید. اگر متوجه شدید که یخچال شما تراز نیست، به‌وسیله پایه‌هایی با ارتفاعات متفاوت می‌توانید یخچال خود را تراز کنید. گاهی اوقات با همین عملکرد ساده مشکل بسته نشدن درب یخچال حل می‌شود.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر سامسونگ

اما عدم تراز بودن یخچال مختص بدنه آن نیست بلکه یکی دیگر از علت بسته نشدن درب یخچال عدم تراز درب آن است. به این معنی که درب یخچال به یک سمت متمایل شده و به‌اصطلاح دچار افتادگی شده است. از علل این اتفاق این است که لولاهای درب از یک سمت شل شده و یا حتی شکسته‌اند. درنتیجه‌ توانایی تحمل وزن درب یخچال را نداشته و درب دچار افتادگی می‌شود. اما حل این مشکل برخلاف مشکل قبلی کار راحتی نیست. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا برای تعویض لولاهای درب یخچال، با تعمیرکاران متخصص تماس حاصل فرمایید. به‌عنوان‌مثال اگر علت بسته نشدن درب یخچال سامسونگ شما لولای درب آن است، با نمایندگی شرکت سامسونگ در شهر خود تماس گرفته و درخواست تعویض کنید. به‌طورکلی تنظیم درب یخچال کار نسبتاً دشواری است. چراکه شما باید ابتدا درب را به‌طور کامل جدا کرده و به بررسی ابعاد آن بپردازید.

علت بعدی در موارد علت بسته نشدن درب یخچال واشر درب است. واشر از جنس پلاستیک است. در استفاده‌های مکرر و یا حتی عدم استفاده طولانی‌مدت، واشر یخچال دچار خشکی می‌شود. لذا در نقاطی بازمی‌ماند و درب درست بسته نمی‌شود.

علت بسته نشدن درب یخچال می‌تواند ناشی از مشکلاتی درون یخ‌ساز باشد. برای بررسی این قسمت باید تمام قطعات مونتاژ شده در قسمت یخ‌ساز را بازکنید. سپس آن‌ها را تک‌تک مورد بازرسی قرار دهید. قطعاتی که نیاز به تعویض و یا تعمیر دارند را جدا کرده و سپس به مونتاژ دوباره آن‌ها بپردازید.

برخی از انواع یخچال‌فریزرها، خصوصاً یخچال‌های ساید بای ساید، در بخش لولا دارای یک کیت دندانه‌ای شکل هستند. وظیفه این قطعه تنظیم سرعت و شدت بسته و باز شدن درب یخچال است. جنس این دندانه‌ها متنوع است اما بیشتر از جنس نایلون می‌باشند.

نحوه کار این قطعه به این شکل است که یک بخش از آن‌ها روی لوله و بخش دیگر زیر درب قرار می‌گیرد. هنگامی‌که شما درب یخچال را باز می‌کنید، دندانه بخش درب روی دندانه‌های بخش لولایی به شما بالا می‌چرخد. به‌این‌ترتیب درب کمی به سمت بالا حرکت می‌کند. پس از بسته شدن درب، دندانه‌های هر دو بخش بار دیگر در هم چفت می‌شوند. اگر هر یک از این دندانه‌ها دچار شکستگی، شل شدگی و یا خم‌شدگی شوند تمام این سیستم به‌هم‌خورده و درنهایت درب به‌راحتی بسته نمی‌شود.

یکی از علل مهم از مجموعه علت بسته نشدن درب یخچال مربوط به این سیستم است.

مطالب مرتبط: علت کار نکردن آبسرد کن یخچال فریزر و ساید بای ساید

علن بسته نشدن درب یخچال

علت بعدی درباره لولای درب است. اگر لولایی که درب یخچال روی آن می‌چرخد به‌مرورزمان روان بودن خود را از دست دهد، درب نه‌تنها خوب بسته نمی‌شود، بلکه به‌سختی نیز باز می‌شود. پس اختلال در لولای درب هم جزو علت بسته نشدن درب یخچال و هم جزو علت سخت باز شدن درب یخچال است. اگر مشکل از لولا باشد، شما به‌احتمال‌زیاد هنگام باز و بسته کردن درب یخچال صداهای گوش‌خراشی خواهید شنید.

گاهی این مشکل تنها با اضافه کردن روغن‌های روان کننده‌ای مانند گریس به‌راحتی حل می‌شود. در منابع مهندسی ذکرشده است که حتی با روغن‌های خوراکی نیز می‌توان از خشک شدن و ساییده شدن درب یخچال جلوگیری کرد.

برای تعمیر یخچال فریزر ال‌جی کلیک کنید.

عوارض ناشی از بسته نشدن درب یخچال

۱) فساد مواد غذایی: به علت کافی نبودن سرمای یخچال، مواد غذایی درون آن فاسد شده و قابلیت خود را از دست می‌دهند.

۲) بو گرفتن مواد غذایی ناشی از فساد آن‌ها

۳) صدمه دیدن کمپرسور یخچال: به علت عدم سرمای کافی، یخچال‌فریزر شما مجبور به‌اضافه کاری می‌شود! این به این معنا است که موتور و کمپرسور یخچال برای تولید دمای سرد بیشتر، بیشتر از حد نرمال انرژی‌ مصرف کرده و درنتیجه زودتر دچار فرسودگی و تخریب می‌شوند. اگر موتور یخچال شما از کار بیفتد، شما عملاً مجبور به‌صرف هزینه یک یخچال‌فریزر جدید خواهید شد.

۴) افزایش برفک زدن در فریزر. برفک زدن علاوه بر اینکه نیاز به تمیز شدن دارد، به یخچال شما آسیب خواهد زد و کیفیت مواد غذایی را نیز کاهش می‌دهد.

۵) افزایش مصرف انرژی و افزایش هزینه قبض‌ها.

۶) آسیب به ساختار کلی یخچال.

بررسی دیگر علل بسته نشدن درب یخچال و عواقب آن

یکی از این مشکلات، نچسبیدن لاستیک درب یخچال است.

علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال به عدم‌کفایت آن مربوط می‌شود. به این صورت که پس از گذشت مدت‌زمانی طولانی، لاستیک درب یخچال کیفیت اولیه خود را ازدست‌داده و به‌این‌ترتیب چسبندگی اولیه خود را از دست می‌دهد. سرمایی که با بخشی از لاستیک در ارتباط است این روند را تسریع می‌کند.

یکی دیگر از علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال، تغییر شکل آن به دنبال عدم تراز درب است.

مطالب مرتبط: مهم ترین دلایل ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + اقدامات لازم

مشکل رایج بعدی، سخت باز شدن درب یخچال

یکی از علل بسته نشدن درب یخچال می‌تواند ناشی از چسبندگی درب به بدنه باشد. گاهی تجمع مواد غذایی یا مواد زائد و گردوخاک در درزهای یخچال باعث ایجاد محیطی مرطوب و چسبنده در حدفاصل بین درب و بدنه می‌شود. بدین ترتیب درب پس از بسته شدن به‌سختی بازشده و دچار چسبندگی می‌شود. علت سفت باز شدن در یخچال می‌تواند به دلیل ریختن مواد غذایی چسبنده نیز باشد. شاید ساده به نظر برسد اما گاهی مواد غذایی چسبنده به درون درزها راه پیدا می‌کنند و حتی با چشم قابل‌توجه نیستند.

سخت باز شدن درب یخچال

خرابی استوپور نیز می‌تواند از علت چسبندگی درب یخچال باشد. استوپور قطعه‌ای از یخچال است که در بخش تحتانی آن تعبیه‌شده است. این قطعه باعث می‌شود تا هنگام بسته شدن درب، درب به سمت بدنه به‌آرامی کشیده شود. اگر استوپور تخریب شود، پس از بسته شدن درب، درب به این قطعه گیرکرده و سخت باز می‌شود.

تخریب و ازکارافتادن وکیوم درب‌های یخچال نیز از علت سخت باز شدن درب یخچال است.

دلایل گفته‌شده علت سفت شدن درب یخچال نیز هستند.

آموزش تنظیم درب یخچال

در ادامه می‌خواهیم تا آموزشی درباره تنظیم درب یخچال به شما ارائه دهیم. این آموزش ازآن‌جهت سودمند است که گاهی شما به تعمیرکاران دسترسی نداشته و ملزم به تنظیم درب یخچال هستید.

درب یخچال زمانی تنظیم‌شده محسوب می‌شود، که کاملاً هم‌تراز با بدنه باشد. برای تراز کردن درب یخچال، ابتدا گوشی هوشمند خود را که محتوی اپلیکیشن های ترازسنج هستند بر روی بدنه یخچال قرار دهید. عدد ثبت‌شده را یادداشت کنید. سپس همین کار را با درب یخچال تکرار کنید. پس از محاسبه اختلاف تراز بدنه و درب، باید با استفاده از پایه‌های قابل تنظیم و یا شل و سفت کردن لولای درب یخچال است اختلاف را جبران کنید.

گاهی رگلاژ درب یخچال تنها با تنظیم وزن مواد درون درب یخچال انجام می‌شود. شاید ساده به نظر بیاید اما گاهی علت بسته نشدن درب یخچال، و یا لنگر انداختن درب آن به سمتی تنها به دلیل سنگینی مواد درون درب است. پس‌ازاین نکته برای رگلاژ درب یخچال غافل نشوید.

 البته توجه کنید که گاهی اوقات عدم تنظیم درب یخچال دلایل پیچیده‌تری دارند که نیازمند بررسی‌های حرفه‌ای‌تر است.

گرچه اکثر مشکلات گفته‌شده قابل‌حل شدن هستند، اما به‌ندرت مواردی رخ می‌دهد که تنظیم و تعمیر آن‌ها نیازمند صرف هزینه‌های گزافی است. در این موارد شاید بهتر باشد از گارانتی دستگاه خود بهره ببرید.

تعمیرات انواع یخچال فریزر با تعمیرسرا

مجموعه ما می‌تواند در همه ساعات شبانه‌روز برای ارائه مشاوره رایگان و همینطور ارسال تعمیرکار متخصص به منزل شما در خدمت باشد.

مهم نیست از چه برند یخچال فریزری استفاده میکنید کافیست از طریق فرم زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

عیب‌یابی و تعمیر انواع یخچال فریزر

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر