مهمترین دلایل بوی بد یخچال + راه‌کارهای موثر

شرکت تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر

شرکت تعمیرسرا با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس و تعمیر یخچال است. شما میتوانید برای دریافت مشاوره و همینطور درخواست تکنسین درخواست خود را به صورت رایگان و اینترنتی ثبت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به مشکل شما رسیدگی کنیم. کارشناسان تعمیرسرا ابتدا دلایل بوی بد یخچال را شناسایی و سپس اقدام به تعمیر یخچال فریزر شما عزیزان میکنند. شعار تعمیرسرا کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

دلایل بوی بد یخچال

بوی بد یخچال دلیل آن مواد غذایی مانده و فاسد شده نمی‌باشد. به علت سردی هوای موجود در یخچال این مواد بوی خیلی کمی از خود ترشح می‌کنند. پس غالباً بودی بد یخچال از مواد مانده نمی‌باشد. مدل‌های مختلف یخچال‌ها ممکن است دچار این مشکل شوند. پس صرفاً مدل و نوع یخچال هم مطرح نمی‌باشد. هرگز این نکته را فراموش نکنید که یخچال شما می‌تواند از هر برند و شرکتی باشد، اما دچار چنین مشکلی شود. بوی بد یخچال غالباً درنتیجه استفاده نادرست، استفاده‌کنندگان خواهد بود. در این صورت دفترچه راهنمای یخچال می‌تواند به شما کمک ویژه‌ای کند؛ زیرا هر یخچالی فاکتورهایی برای تنظیم دما و استفاده خواهد داشت که باید بر اساس آن مورداستفاده قرار بگیرد. علاوه بر این مشکلات فنی یخچال هم می‌تواند دلیلی بر بوی بد یخچال شما باشد.

بوی بد یخچال

نقص فنی یخچال دلیل بوی بد یخچال

قسمت‌های مختلف یک یخچال ممکن است دچار این مشکل شوند. موتور یخچال یکی از قسمت‌هایی می‌باشد که همواره ممکن است دچار این بوی بد شود. علت بوی بد موتور یخچال می‌تواند ناشی از عدم هوادهی درست باشد. زمانی که هوادهی موتور درست نباشد هم‌چین مشکلاتی پیش می‌آید. هوادهی موتور یخچال به این صورت است که اگر فضای موردنیاز برای هوادهی مهیا نباشد و همچنین محل قرارگیری موتور یخچال درست نباشد، به موتور یخچال آسیب‌های جدی وارد می‌شود. بوی گاز یخچال هم یکی دیگر از مواردی است که در آشپزخانه علت بوی بد نامطبوع می‌باشد. گاز موجود در یخچال دلیل خنک کردن یخچال است و به‌طور مداوم مشغول به کار است. این قسمت از یخچال چنانچه دچار مشکل بوی بد شود، بوی نامطبوع را در طولانی‌مدت ایجاد خواهد کرد. گاز یخچال به علت هوا رسانی سرد به داخل یخچال می‌تواند علت بوی بد یخچال باشد. این کار هم در تمام مدتی که یخچال به برق متصل است، انجام می‌شود.

مطالب مرتبط: علت برفک زدن و یخ زدن یخچال فریزر + راه‌حل‌های رفع مشکل

تأثیر مارک و برند یخچال در بوی بد یخچال

یک یخچال مجزا از اینکه دارای چه برند و مارکی می‌باشد ممکن است دچار این مشکلات شود. اینکه نوع استفاده مشتری صحیح یا ناصحیح می‌باشد به مدل و مارک یخچال ارتباطی ندارد. یخچال‌های سامسونگ را در نظر بگیرید. جدیدترین تکنولوژی روز و جدیدترین امکانات در سایزهای مختلف از خط تولید این شرکت خارج می‌شوند. بااین‌همه این یخچال‌ها هم دچار بوی نامطبوع می‌شوند. برای رفع این مشکلات راهکارهای مناسبی وجود دارد. بوی بد یخچال سامسونگ به معنی زیر سؤال رفتن مارک، مدل، کیفیت و… آن می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر یخچال شما چنانچه دچار این مشکل شوند، کیفیت آن پایین خواهد آمد. چراکه مواد غذایی و مواد نگهداری شونده این بو را به خود می‌گیرند و این غیرقابل‌تحمل خواهد بود. فقط یخچال‌های سامسونگ نیستند که دچار این شرایط می‌باشند. بوی بد یخچال ال جی نیز می‌تواند پایین آورنده کیفیت و اعتبار آن شود؛ اما نکته مهم این است که در اکثر مواقع در اثر استفاده نادرست و نگه‌داری نادرست چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

دلایل عمده بوی بد یخچال

یک یخچال زمانی که دچار بوی بد می‌شود، چنانچه این بو به‌صورت مداوم در فضای داخلی یخچال به گردش دربیاید، به‌سختی رفع می‌شود. به همین علت است که توصیه می‌شود به‌صورت مداوم فضای داخلی آن را تمیز کنید و همچنین در آن را باز نگه‌دارید. خرابی گاز و موتور می‌تواند عامل بوی بد یخچال باشد. در این صورت علت بوی بد پشت یخچال می‌تواند همین باشد. چراکه گاز و موتور معمولاً در فضای پشتی یخچال قرار می‌گیرند و گاهی ممکن است دلیل این بوی بد این موارد باشند. علل زیادی ممکن است ایجادکننده بوی بد در یخچال باشند. نقایص فنی و استفاده نادرست دو دلیل وجود بوی بد در یخچال به شمار می‌روند. در ادامه در رابطه با کم تأثیر ترین موارد تا مؤثرترین موارد تولیدکننده بوی بد در یخچال‌ها نکاتی را ذکر خواهیم کرد. هرکدام از این موارد به‌تنهایی می‌توانند بوی بدی در یخچال ایجاد کنند؛ اما زمان تولید این بوی بد برای هر مورد متفاوت خواهد بود.

دلایل عمده بوی بد یخچال

تأثیر مواد غذایی در بوی بد یخچال و تمیز کردن

همان‌طور که گفته شد غذاها و مواد خوراکی که در یخچال نگهداری می‌شوند، یکی از مواردی هستند که پس از فاسدشدن چندان تولید بوی بد نخواهند کرد؛ اما این جمله به این معنی نمی‌باشد که به‌طورکلی بوی بد منتشر نخواهند کرد. غذاهای فاسد نیز به مقدار کمی بوی بد ترشح می‌کنند؛ که در مدت‌زمان نسبتاً طولانی بوی بد یخچال را فرا خواهد گرفت. آب و مایعات نیز چنین تأثیری در یخچال دارند. چنانچه در یخچال شما آب یا مایعات به مدت طولانی روی سطح سرد باقی بماند بوی نامطبوعی تولید خواهد شد. همین موضوع برای مواد غذایی آبکی نیز صدق می‌کند.

غذاهای چرب یکی دیگر از مواردی می‌باشند که بوی بد یخچال را افزایش می‌دهند. علت بوی بد یخچال ساید نیز می‌تواند از هم‌چین مواردی باشد. بازه زمانی که برای تمیز کردن یخچال‌ها در نظر گرفته‌شده به‌طورمعمول زیر ۲ هفته می‌باشد. برای اینکه بوی بد یخچال رفع شود و یا از ایجاد آن پیشگیری شود باید دو هفته یک‌بار یخچال را تمیز کرد.

تمیز کردن یخچال به شیوه خاص آن صورت می‌گیرد. سعی کنید در شست‌وشو و تمیز کردن فضای درونی یخچال از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید. به علت نگه‌داری مواد غذایی و خوراکی، شست‌وشو با شوینده‌های شیمیایی کمی خطرناک می‌باشد. یا می‌توانید از مواد شوینده شیمیایی‌ای استفاده فرمایید که مقدار آنزیم‌های آن کم باشد.

مطالب مرتبط: مهم ترین دلایل ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + اقدامات لازم

اشتباهات مؤثر در تولید بوی بد یخچال

استفاده نکردن از یخچال یک مورد بسیار مهم می‌باشد. چنانچه یخچال بیش از سه روز یعنی ۷۲ ساعت کار نکند و خاموش باشد، بوی بد یخچال را خواهیم داشت. دلیل آن این است که داخل یخچال گرم خواهد شد و وجود مواد غذایی درون آن بوی بدی را به وجود خواهند آورد. چراکه سرعت فاسدشدن آن‌ها افزایش خواهد یافت. همچنین گاز موجود در فضای پشتی یخچال دچار خرابی می‌شود و تأثیر بسیار بالایی در تولید بوی نامطبوع یخچال دارد. همچنین خاموش بودن آن باعث می‌شود که میله‌های خنک‌کننده پشت یخچال کار نکنند. موارد گفته‌شده علت بوی بد یخچال ساید بای ساید و سایر مارک‌ها می‌باشند.

تمیز کردن موتور یخچال

برای تمیز کردن موتور یخچال باید کمی حساس‌تر برخورد کنید. موتور یخچال قلب آن است. فضای کافی برای هوادهی آن را فراهم کنید و چند وقت یک‌بار سعی کنید آن را گردگیری کنید. مشکلات فنی این قسمت از یخچال را به متخصصان این زمینه بسپارید و خود به حل این مشکلات نپردازید. بوی بد یخچال می‌تواند یکی از دلایل آن عدم کارکرد موتور یخچال باشد. همچنین سعی کنید یخچال را در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید. در این صورت کارکرد یخچال و هوادهی آن بهتر خواهد بود و یخچال عملکرد بهتری خواهد داشت.

تأثیر جنس یخچال در ایجاد بوی بد

درون یخچال‌های ما غالباً از جنس پلاستیک مقاوم می‌باشند. این پلاستیک بوی مواد غذایی را در خود ذخیره می‌کند و در درازمدت باعث ایجاد بوی نامطبوعی می‌شود. زمانی که یخچال شما بوی نامطبوعی می‌گیرد و با بیرون آوردن مواد غذایی، این بوی بد رفع نشد، درواقع چنین مشکلی برای شما به وجود آمده است. کافی است که یخچال را تمیز کنید. دیگر نشانه‌هایی از بوی بد نخواهید داشت؛ اما برای تمیز فضای درونی یخچال باید از مواد و شیوه‌های مناسبی استفاده نمود. یکی از مواد تمیزکننده و رفع کننده بوی نامطبوع یخچال، جوش‌شیرین می‌باشد. قهوه نیز یکی از موادی می‌باشد که علاوه بر انتشار بوی خوش و تلخ، بوی بد یخچال را جذب خواهد کرد. بدین‌صورت بوی بد از یخچال پاک خواهد شد و بوی قهوه جایگزین آن خواهد شد.

تأثیر جنس یخچال در ایجاد بوی بد

خراب شدن قطره‌چکان یخچال

یکی از مواردی که در یخچال‌های مختلف رخ می‌دهد. خراب شدن قطره‌چکان یخچال می‌باشد. قطره‌چکان یخچال وسیله‌ای می‌باشد که رطوبت یخچال را جذب می‌کند و با سرد کردن آن، خود نیز به یخچال در سرد کردن هوا کمک می‌کند. اگر این وسیله دچار خرابی شود، رطوبت در فضای درون یخچال را فرامی‌گیرد و در درازمدت باعث بوی بد می‌شود. برای اینکه بدانید مشکل بوی بد یخچال شما این مورد است، کافی است سینه یخچال که برای قطره‌چکان است را پیدا کنید. سینه را از یخچال بیرون بیاورید و سپس با آب بشورید. به همین راحتی می‌توانید این مشکل را رفع کنید.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر سامسونگ

برای رفع بوی بد یخچال خاموش چه باید کرد؟

برای رفع بوی بد یخچال خاموش کافی است که شیوه تمیز کردن آن را یاد بگیرید. ابتدا محتویات درونی یخچال را خالی کنید. سپس تمام یخچال را خوب تمیز کنید. حال نوبت رفع بوی بد است سعی کنید از موادی که به بوی آن علاقه دارید و جاذب بوی اطراف می‌باشند، استفاده کنید. موادی مانند جوش‌شیرین، لیموترش، قهوه و… را می‌توان استفاده نمود. یکی از این مواد را انتخاب کرده و در نقاط مختلفی از یخچال قرار دهید. پس از تکرار این کار بوی بد رفع شده و بوی خوشی جای آن را خواهد گرفت.

بوی بد یخچال خاموش

پیشگیری از ایجاد بوی بد یخچال

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد یخچال باید کار هایی را انجام دهید. اولین مورد این است که مواد غذایی را در ظروف دربسته نگه‌داری کنید. هیچ‌وقت یخچال را بیش از ۷۲ ساعت خاموش نگه ندارید. رفع بوی بد یخچال خاموش هم کار چندان سختی نیست؛ اما برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در یخچال یکی از کاره‌ای مهم این است که یخچال، بیش از ۳ روز خاموش نباشد. روشن ماندن یخچال آسیبی به آن نمی‌زند و حتی در حین مسافرت‌های خود می‌توانید آن را روشن نگه‌دارید. زیر یا پشت یخچال را خوب تمیز کنید. گاهی اوقات مواد غذایی زیر یا کنار یخچال ریخته می‌شوند و می‌تواند منشأ تولید بوی بد یخچال باشد.

شوینده‌ها و خوشبوکننده‌های یخچال

رفع بوی بد یخچال با استفاده از اسپری‌های خوشبوکننده مخصوص هم امکان‌پذیر است. در کشورهای مختلفی ازجمله آلمان و ترکیه بهترین خوشبوکننده‌های مختلف تولید می‌شوند. خیلی از این خوشبوکننده‌ها مناسب برای شست و شوی یخچال می‌باشند. برای تمیز کردن یخچال کافی است یخچال را خاموش کرده و با یک‌تکه پارچه و شوینده یا خوشبوکننده سطح داخلی یخچال را تمیز کنید. سعی کنید قسمت‌هایی از یخچال را ازجمله قسمت‌های شیشه‌ای را با آب گرم شست‌وشو ندهید. تغییرات ناگهانی دمای این شیشه ممکن است به آن آسیب وارد کند. به همین علت آب ولرم را انتخاب کنید و قسمت‌های شیشه‌ای یخچال را در صورت جدا شدن، جدا کنید.

توصیه‌های نهایی رفع بوی بد یخچال

برای پیشگیری از ایجاد بوی بد یخچال باید شیوه درست استفاده از یخچال را یاد بگیرید. یخچال‌ها بر اساس شرکت سازنده خودشان نوع استفاده از آن‌ها متفاوت خواهد بود. به همین علت به همراه یخچال‌ها دفترچه راهنمای جامعی ارائه می‌شود. نصب و محل قرارگیری یخچال بسیار مهم می‌باشد. سعی کنید تراز یخچال را در نظر بگیرید. تمیز کردن پی‌درپی درون و قسمت‌های مختلف یخچال بسیار مهم می‌باشد. برای خوشبو کردن یخچالی که بوی بد دارد از مواد و میوه‌های طبیعی استفاده کنید. با رعایت نکات گفته‌شده و یادگرفتن شیوه درست تمیز کردن و همچنین تمیز کردن در بازه زمانی کوتاه این مشکل شما برای همیشه رفع خواهد شد. این نکته را به خاطر بسپارید که زمان طولانی خاموش بودن یخچال بسیار آسیب‌رسان خواهد بود و بوی نامطبوع تولید خواهد کرد

برای پیشگیری از ایجاد بوی بد یخچال باید شیوه درست استفاده از یخچال را یاد بگیرید. یخچال‌ها بر اساس شرکت سازنده خودشان نوع استفاده از آن‌ها متفاوت خواهد بود. به همین علت به همراه یخچال‌ها دفترچه راهنمای جامعی ارائه می‌شود. نصب و محل قرارگیری یخچال بسیار مهم می‌باشد. سعی کنید تراز یخچال را در نظر بگیرید. تمیز کردن پی‌درپی درون و قسمت‌های مختلف یخچال بسیار مهم می‌باشد. برای خوشبو کردن یخچالی که بوی بد دارد از مواد و میوه‌های طبیعی استفاده کنید. با رعایت نکات گفته‌شده و یادگرفتن شیوه درست تمیز کردن و همچنین تمیز کردن در بازه زمانی کوتاه این مشکل شما برای همیشه رفع خواهد شد. این نکته را به خاطر بسپارید که زمان طولانی خاموش بودن یخچال بسیار آسیب‌رسان خواهد بود و بوی نامطبوع تولید خواهد کرد .

مهم نیست از چه برند یخچال فریزری استفاده میکنید کافیست از طریق فرم زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

عیب‌یابی و تعمیر انواع یخچال فریزر

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر