تعویض روغن موتور یخچال + آموزش صفر تا صد

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال و ساید در انواع برند ابتدا مشکلات دستگاه را پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند. بدین منظور شما باید برای رسیدن به پاسخ این پرسش که نحوه تعویض روغن موتور یخچال چگونه است؟ با ما همراه شوید.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

کمپرسور یخچال یکی از سیستم‌ های حیاتی و بسیار مهم یخچال می باشد که حتی گاهاً به ‌عنوان قلب تپنده یخچال نیز شناخته می شود. کمپرسور یخچال به‌ عنوان موتور یخچال نیز شناخته می شود.

این قطعه، وسیله‌ای بسیار مهم در یخچال می باشد. ما در این مقاله به بررسی نحوه تعویض روغن موتور یخچال می‌پردازیم ، اگر شما نیز در این رابطه کنجکاو می باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تا انتهای متن همراه ما بمانید.

کمپرسور یخچال به طور کل وظیفه تهویه مطبوع و خنک کنندگی یخچال را دارد که این کار را با استفاده از روغن موتور انجام می دهد. سه هدف اصلی کمپرسور یخچال با استفاده از  موتور یخچال و استفاده از روغن در این وسیله از بین بردن گرما، روان‌کاوی، و آب بندی می باشد.

موتور یخچال و یا کمپرسور یکی از اعضای بسیار حساس می باشند و باید حتماً و به صورت دقیق روغن ‌کاری شود پس اگر شما نیز می‌خواهید روغن‌کاری را یاد بگیرید، با ما همراه باشید تا در ادامه در رابطه‌ با نحوه تعویض کردن روغن موتور یخچال بیشتر برای شما صحبت نماییم.

آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال

نحوه تعویض روغن موتور یخچال و نکات

شما باید حتماً دقت نمایید که هنگامی‌ که می‌خواهید روغن موتور یخچال را تعویض نمایید باید قبل از اضافه کردن روغن کمپرسور حتماً از دیگری و مارکی که روی دستگاه کمپرسور یخچال شما نوشته شده است استفاده نمایید تا به هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید.

توجه نمایید که شما باید دقت زیادی در نحوه تعویض کردن روغن موتور یخچال داشته باشید. به طور کلی روغن ‌های موتور دارای ویژگی ‌های خاصی می باشند که برای دما، فشار و شرایط مختلف ساخته شده‌اند. پس شما باید حتماً به نوع روغن موتور که می‌خواهید استفاده کنید دقت نمایید.

توجه نمایید که شما حتماً باید برای تعویض روغن موتور یخچال از روغن‌های برودتی استفاده نمایید و به‌ هیچ‌ عنوان از انواع مختلف روغن ‌های ماشین و یا روغن‌ های موتورسیکلت و روغن‌ های دیگر استفاده نکنید زیرا روغن موتور هایی که مخصوص وسایل برودتی می باشند، با سایر روغن‌ها کاملاً متفاوت می باشند و هیچ‌گونه سنخیتی با این مواد ندارند.

پس توجه نمایید که به ‌طور کل از روغن‌هایی استفاده کنید که مخصوص موتور های یخچال تولید می شوند و استفاده مناسب و به ‌موقع از این روغن ها تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر و سالم ماندن یخچال شما دارد که می‌تواند از بروز حوادث مختلف برای شما جلوگیری کند.

مطالب مرتبط: علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن

چرا باید روغن موتور را تعویض نماییم؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا تعویض روغن موتور یخچال بسیار مهم می باشد و چرا شما باید به‌ صورت مداوم و مرتب روغن موتور یخچال خود را تعویض نمایید.

یکی از مهم ‌ترین دلایلی که ممکن است افراد را مجبور نماید که روغن موتور را تعویض نماید این است که پس از گذشت زمان بسیار طولانی، از مدت کار موتور یخچال شما ذرات هوا و همچنین آلودگی های کوچکی به درون موتور شما وارد می‌شوند و باعث می‌شوند که کیفیت کار موتور یخچال شما فرسایش پیدا کند و کارایی آن کاهش پیدا کند، به همین دلیل شما نیاز دارید که پس از بروز هرگونه مشکل اساسی و حیاتی که می تواند به کل یخچال شما صدمه بزند جلوگیری کنید و روغن موتور یخچال خودتان را تعویض نمایید و روغنی جایگزین برای آن استفاده کنید.

به همین جهت افراد بسیار زیادی پیشنهاد می‌کنند که تعویض کردن روغن موتور یخچال هر شش ماه یک‌بار و به‌ صورت مرتب انجام شود تا از به وجود آمدن مشکلات گوناگون جلوگیری نماید و باعث افزایش عمر یخچال شما شود و هیچ‌گونه مشکلی را برای شما به وجود نیاورد در غیر این صورت می بایست تعمیر یخچال را انتخاب کنید.

چرا باید روغن موتور را تعویض نماییم؟

مراحل تعویض روغن موتور یخچال

در مرحله اول برای تعویض روغن موتور یخچال شما لازم دارید که کمپرسور و یا موتور یخچال خودتان را از سیکل یخچال جدا کنید. در مرحله دوم تعویض روغنی یخچال لوله پمپ خلا را حتماً به شیر مکش کمپرسور متصل کنید.

این کار باعث می‌شود که روغن کمپرسور یا موتور یخچال شما به طور کامل تخلیه شود. پس از آن روغنی که تخلیه‌شده را داخل یک ظرف بریزید و مقدار آن را اندازه‌گیری کنید. معمولاً برای این ‌که پاک‌سازی موتور شما به ‌صورت کامل انجام شود یک بار روغن تخلیه‌شده را به درون کمپرسور بازمی‌گردانند.

برای این کار شما می‌توانید به راحتی از یک لوله تمیز و بدون رطوبت استفاده کنید و آن را به مکش کمپرسور متصل نمایید و در داخل ظرف روغن قرار دهید حال می‌توانید، با روشن کردن کمپرسور روغن را داخل کمپرسور بکشید و به صورت کامل قطعات داخل یخچال خود را شستشو دهید.

توجه نمایید که شما حتماً باید در این مرحله اجازه دهید که کمپرسور شما برای مدت زیادی روشن بماند تا به صورت کامل شستشو شود. در مرحله بعد تعویض روغن موتور یخچال شما می‌توانید با استفاده از همان روش قبل به راحتی روغن جدید را در یک ظرف بریزید و بعد از این ‌که لوله را درون ظرف جدید قرار دادید، کمپرسور را روشن نمایید و اجازه دهید که روغنی جدید به داخل موتور یخچال شما کشیده شود و با این روش‌ شما می توانید به راحتی روغن موتور یخچال خود را تعویض نمایید و آن را سر حال‌ تر کنید.

مطالب مرتبط: اهمیت رفع علت پوسیدگی و زنگ زدگی درب یخچال چیست؟ و بهترین خدمات رفع آن ها در تعمیرسرا

چه زمانی باید روغن موتور یخچال را تعویض نماییم؟

تا این‌جای کار شما با نحوه کار روغن موتور آشنا شدید و متوجه شدید که چگونه می‌توانید به تعویض روغن موتور یخچال بپردازید، حال ما می‌خواهیم به شما بگوییم که چه زمانی مناسب می باشد تا روغن موتور خودتان را تعویض کنید.

توجه نمایید روغن موتور اهمیت بسیار زیادی در عملکرد کمپرسور های یخچال شما دارد پس حتماً باید به کیفیت روغن موتور استفاده شده در کمپرسور خودتان دقت بسیار زیادی داشته باشید.

توجه کنید که تعویض روغن موتور هزینه‌ های بسیار پایین‌تری نسبت به تعویض کمپرسور و یا موتور یخچال شما خواهد داشت و شما می‌توانید به‌ راحتی با تعویض روغن موتور خودتان بدون هیچ مشکلی صاحب یخچال نو شوید.

شما می توانید با فهمیدن نکات گوناگونی مانند کاهش سطح روغن کمپرسور، تغییر رنگ ظاهری روغن، ورود هوا و رطوبت به داخل روغن، و مسدود شدن مسیر سیکل، متوجه شوید که یخچال شما به تعویض روغن موتور احتیاج دارد و شما حتماً باید به تعویض کردن روغن موتور یخچال خودتون بپردازید تا هیچ‌گونه مشکلی برای شما پیش نیاید.

مراحل تعویض روغن موتور یخچال

انواع روغن موتور استفاده شده در یخچال

توجه کنید که هنگام تعویض روغن موتور یخچال می‌توانید از دو نوع روغن استفاده کنین که ما در ادامه هر کدام از آن‌‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

روغن ‌های معدنی

روغن های معدنی روغن هایی می باشند که به طور کلی حاوی مواد نفتی، پارافین، و همچنین ترکیبات آروماتیک هستند. توجه نمایید که ترکیبات آروماتیک کاملاً خوش ‌بو می باشند و در گروه مواد پلیمری قرار می‌گیرند.

همچنین پارافین هم یک ماده جامد می باشد که تنش پذیری میباشد که نقطه ذوب بسیار پایینی دارد و وزن مولکولی بسیار کمی دارد. این روغن‌ ها در صنایع تبرید کاربرد بسیار زیادی دارد و در صورتی‌ که گازی که یخچال شما استفاده می‌کنند از نوع گاز های قدیمی مانند آر دوازده، آر یازده، و آر بیست و دو باشد استفاده از این روغن‌ های معدنی برای شما بسیار مناسب و مثمر ثمر خواهد بود، و تاثیر بسیار زیادی در نحوه عملکرد موتور شما خواهد داشت که می‌تواند تاثیر زیادی در سالم ماندن موتور شما داشته باشد.

روغن‌ های مصنوعی

در کنار روغن‌ های طبیعی نوع دیگری از روغن ‌ها نیز وجود دارند که شما می‌توانید برای تعویض روغن موتور یخچال از این نوع روغن‌ ها استفاده نمایید. این روغن‌ ها، روغن ‌های مصنوعی نام دارد و مواد سازنده آن‌ ها بنزن، روغن‌ های آلی، و گلیکول می باشند که این روغن‌ ها بطور کلی کاربرد گسترده ای دارند و مانند روغن ‌های طبیعی استفاده زیادی در صنعت تبرید خواهد داشت.

شما می‌توانید از روغن‌ های مصنوعی برای گاز های جدیدی مانند آر چهارصد و هفت، آر صد و سی و چهار، و آرد چهارصد و ده و در داخل یخچال خودتان استفاده نمایید و برای یخچال هایی که از این نوع گاز های جدید استفاده می کنند روغن های مصنوعی بسیار بهتر و مناسب‌تر می باشد.

پیش‌تر نیز گفتیم که به ‌طور کلی روغن وظیفه بسیار اساسی در یخچال شما دارد که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهتر کار کردن یخچال شما داشته باشد. توجه نمایید که اگر شما خودتان علاقه تعویض روغن موتور یخچال ندارید و یا به هر دلیلی می‌خواهید که از یک شخص متخصص برای تعویض روغن یخچال خودتان استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً با شرکت ‌ها و مراکز خدمات‌ دهنده این سرویس تماس حاصل فرمایید و تا متخصصان این شرکت‌ ها با تخصص کافی بتوانند به راحتی روغن موتور یخچال شما را تعویض نمایند و بدون هیچ مشکلی روغن موتور جدید را جایگزین نماید و از به وجود آمدن هر مشکلی به دلیل عدم تخصص جلوگیری کنند و خیال شما را از بابت تعویض کردن روغن موتور یخچال راحت نمایند.

مطالب مرتبط: علت کار نکردن آبسرد کن یخچال فریزر و ساید بای ساید

کلام آخر

روغن موتور به ‌طور کلی وظیفه خنک کردن قطعات کمپرسور را دارد که کمک بسیاری به کارکرد موتور می کند. پس در نتیجه تعویض روغن موتور یخچال بسیار مهم و حیاتی می باشد.

روغن موتور باعث می شود که قطعات کمپرسور راحت‌تر کار کنند و باعث روان‌سازی آن ‌ها می شود. روغن موتوری که در یخچال استفاده می‌شود باعث کاهش اصطکاک میان قطعات می شود و این قطعات را در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم می کند‌.

شما می توانید روغن کمپرسور یخچال را در دو دسته از روغن ‌های معدنی و مصنوعی خریداری نمایید و با توجه به نیاز خودتان از هر کدام از آن ‌ها استفاده کنید. پیش‌تر نیز گفتیم که شما باید حتماً در انتخاب روغن یخچال برای تعویض روغن موتور یخچال توجه داشته باشید.

تعمیرات انواع یخچال فریزر با تعمیرسرا

مجموعه ما می‌تواند در همه ساعات شبانه‌روز برای ارائه مشاوره رایگان و همینطور ارسال تعمیرکار متخصص به منزل شما در خدمت باشد.

مهم نیست از چه برند یخچال فریزری استفاده میکنید کافیست از طریق فرم زیر با کارشناسان ما در تماس باشید:

عیب‌یابی و تعمیر انواع یخچال فریزر

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر