آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی انواع برندها و مدل‌ها

تعمیرسرا مرکز تخصصی تعمیر انواع ماشین ظرفشویی در محل

به جرات می‌توان گفت که ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربردترین لوازم برقی در عصر حاضر است که نقش بسیار پررنگی در راحت‌تر کردن زندگی داشته و توانسته یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بشر در زمینه کمبود وقت را از میان بردارد. اما این وسیله‌ی کاربردی و کار راه‌انداز، گاهی نیز دچار مشکل شده و می‌تواند سبب ایجاد نگرانی برای شما شود. ما در این مقاله ریست کردن ماشین ظرفشویی را به شما آموزش می‌دهیم تا مشکلاتی را که به‌راحتی و بدون تعمیر ماشین ظرفشویی می‌توانید از میان بردارید را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل کرده و دیگر نگران پیدا کردن تعمیرگاه ماشین ظرفشویی نباشید.

در این مقاله قصد داریم شما را به پاسخ سوال خود برسانیم. در ضمن شما میتوانید برای تعمیر ماشین ظرفشویی با متخصصان تعمیرسرا تماس بگیرید.

 • آیا ریست کردن ماشین ظرفشویی واقعا کارساز است؟!
 •   ۲ روش ساده برای ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی
 • آموزش ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش
 • چگونه می‌توانید ماشین ظرفشویی ویرپول را ریست کنید؟
 • ساده‌ترین روش برای ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی سامسونگ

آیا ریست کردن ماشین ظرفشویی واقعا کارساز است؟!

دلایل ریست کردن ماشین ظرفشویی

تصور کنید که ظروف کثیف خود را داخل ماشین ظرفشویی گذاشته و دکمه استارت را می‌زنید؛ اما با این‌که از وصل بودن جریان برق به آن مطمئن هستید، ماشین ظرفشویی هیچ عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد! در چنین موقعیتی احتمالا اولین فکری که به ذهنتان خواهد رسید، پیدا کردن یک شخص متخصص و سپردن کار تعمیر ظرفشویی به وی است؛ ولی باید بدانید که در بسیاری از موارد به‌راحتی و بدون نیاز به حضور یک تعمیرکار، می‌توانید مشکل ماشین ظرفشویی خود را حل نمایید.

موقعیت‌های بسیاری وجود دارند که ماشین ظرفشویی شما تحت تاثیر عوامل مختلف، در عملکرد خود دچار یک مشکل موقت شده و از کار می‌افتد، ولی با یک ریست کردن ساده می‌توانید مشکل را حل کرده و وسیله‌ی خود را به حالت عادی بازگردانید.

ریست کردن ماشین ظرفشویی فقط مربوط به مواقعی که از کار می‌افتد نیست و در مواقعی که با ارورهای مختلف مواجه می‌شوید هم کاربرد دارد. یکی از راهکارهایی که در دفترچه راهنمای ماشین‌های ظرفشویی مختلف برای رفع اخطارهای گوناگون به آن اشاره شده نیز همین ریست کردن دستگاه است.

با این روش ساده شما می‌توانید بدون نیاز به یک متخصص، مشکل ماشین ظرفشویی‌تان را حل کرده و به میزان قابل ملاحظه‌ای نیز در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نمایید. در برخی از مواقع نیز ماشین ظرفشویی هیچ مشکلی ندارد ولی شما نیاز به عوض کردن برنامه شستشو و یا قرار دادن ظروف اضافی در داخل آن دارید؛ در این شرایط هم می‌توانید به‌راحتی دستگاه خود را ریست کرده و بعد از انجام دادن تغییرات مورد نظر، دوباره ماشین ظرفشویی را به کار بیندازید.

مطالب مرتبط: ۱۱ علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و ایجاد لکه و خش بر روی ظروف

۲ روش ساده برای ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی

۲ روش ساده برای ریست کردن ماشین ظرفشویی

همان‌طور که گفتیم، ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی اولین و ساده‌ترین کاری است که در هنگام بروز مشکل و قبل از پرس‌وجو برای یک تعمیرگاه ماشین ظرفشویی معتبر باید انجام دهید.

در این قسمت به معرفی ۲ روش بسیار ساده برای ریست‌کردن خواهیم پرداخت که با استفاده از آن‌ها می‌توانید انواع مختلف ماشین ظرفشویی را ریست کرده و بسیاری از مشکلات غیر جدی را از میان بردارید.

اگر ماشین ظرفشویی شما دارای دکمه‌ی ریست باشد، به‌راحتی می‌توانید از این دکمه استفاده کرده و آن را ریست کنید؛ اما چنانچه این دکمه در ماشین ظرفشویی شما تعبیه نشده باشد، مراحل زیر را دنبال کرده و آن را ریست کنید:

ریست کردن به روش دستی

روش دستی ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین روشی است که برای ریست کردن ماشین ظرفشویی خود می‌توانید از آن استفاده کرده و در بسیاری از موارد دغدغه‌ی تعمیر ماشین ظرفشویی را از سر راه بردارید.

برای این‌کار کافیست ابتدا ماشین ظرفشویی را با کمک دکمه پاور خاموش کنید و سپس دوشاخه‌ را از پریز خارج کرده و در حدود ۵ دقیقه به ماشین ظرفشویی خود استراحت دهید. بعد از گذشت این مدت زمان، دستگاه خود را دوباره به برق متصل کرده و روشن نمایید.

اگر بعد از انجام این‌کار با پیام‌های ارور مواجه شدید، به دنبال مفهوم این ارورها در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود بگردید ولی اگر بدون دریافت هیچ پیامی، ماشین ظرفشویی شما همچنان کار نکرد، به سراغ مرحله‌ی بعد رفته و با روش دوم آن را ریست کنید.

ریست کردن با استفاده از کنترل پنل

اگر استفاده از روش دستی موفقیت‌آمیز نبوده و ماشین ظرفشویی شما همچنان بدون عکس‌العمل مانده است، باید با از کنترل‌ پنل دستگاه استفاده کرده و آن را ریست کنید. برای این‌کار، دکمه‌های “hi-temp scrub” و “energy saver dry” را یکی پس از دیگری و حداکثر تا ۵ بار فشار دهید؛ توجه داشته باشید که این دکمه‌ها ممکن است در ماشین ظرفشویی شما با نام‌های چون: “hi-temp”، “heated dry” یا دیگر نام‌های مشابه وجود داشته باشند، تنها نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، استفاده از دکمه‌هایی است که بیشترین عملکرد مشابه را دارند.

بعد از انجام این‌کار، احتمالا شاهد روشن شدن چراغ‌های ماشین بوده و یا صداهایی از داخل آن خواهید شنید؛ در این مرحله بدون فشار دادن هیچ دکمه‌ای، به ماشین ظرفشویی خود به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت دهید تا ریست شده و مجددا خود را تنظیم نماید.

بعد از این‌که به مدت ۱۰ دقیقه به ماشین ظرفشویی خود استراحت دادید، دکمه‌ی “cancel” یا “cancel/drain” را فشار دهید تا عملیات تخلیه دستگاه شروع شود. این پروسه در حدود ۲ دقیقه طول خواهد کشید و شما در این فاصله نباید به هیچ عنوان دخالتی در پروسه‌ی تخلیه انجام دهید.

بعد از انجام دادن این‌کارها به احتمال زیاد مشکل ماشین ظرفشویی شما حل شده و دستگاه شروع به‌کار خواهد کرد، اما چنانچه هیچ تغییری در وضعیت آن رخ نداد، بهتر است به دنبال یه متخصص گشته و کار تعمیر ماشین ظرفشویی خود را به یک شخص کاربلد بسپارید.

قبل از این‌که به سراغ روش‌های ریست کردن چند مدل ماشین ظرفشویی معروف برویم، اجازه دهید به یک نکته‌ی مهم که ممکن است نادیده گرفته شود اشاره کنیم. در بسیاری از موارد، کار نکردن ماشین ظرفشویی هیچ دلیل فنی و پیچیده‌ای ندارد و به دلیل مسائلی ساده و پیش‌پا افتاده اتفاق می‌افتد، که ممکن است به آن توجه نکرده باشید.

یکی از دلایل بسیار ساده‌ای که سبب کار نکردن ماشین ظرفشویی شما خواهد شد، روشن بودن قفل کودک است! دلیل ساده‌ی دیگری که قبل از گشتن به دنبال یک تعمیرگاه ماشین ظرفشویی و یا حتی ریست کردن دستگاه خود باید به دنبالش بگردید، قفل نبودن در ماشین ظرفشویی است.

باز بودن در ماشین ظرفشویی یکی از رایج‌ترین دلایل کار نکردن دستگاه بوده و در بسیاری از مواقع به اشتباه، شما را به فکر پیدا کردن یک متخصص و تعمیر کردن ماشین ظرفشویی می‌اندازد! دلیل دیگری که قبل از ریست کردن ماشین ظرفشویی و نگرانی از بابت خراب شدن آن باید به دنبالش باشید، روشن بودن دکمه‌ی “delayed wash” است که سبب تاخیر در شروع به‌کار ماشین ظرفشویی می‌گردد.

آموزش ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش

ریست کردن ماشن ظرفشویی بوش

اگر ماشین ظرفشویی شما بوش است، به راحتی و در چند مرحله می‌توانید آن را ریست نمایید:

 • چنانچه پنل کاربری و دکمه‌های ماشین ظرفشویی شما در قسمت داخلی درب ماشین قرار دارد، برای دسترسی به این دکمه‌ها، درب ماشین ظرفشویی را با احتیاط و به مقدار خیلی کم باز کنید.
 • برای متوقف کردن برنامه‌ای که در حال انجام است، باید دکمه‌ی استارت را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا نور چراغ «اکتیو» محو شود.
 • بعد از انجام این‌کار، در حدود یک دقیقه صبر کنید تا کار تخلیه‌ی آب داخل ماشین به اتمام رسیده و ماشین ظرفشویی شما خالی از آب شود.
 • برای شروع یک برنامه‌ی شستشوی جدید، دکمه‌ی استارت را مجددا به مدت ۳ ثانیه فشار داده و برنامه‌ی مورد نظر را انتخاب نمایید.

در برخی از موارد به علت قطع شدن جریان برق، عملکرد ماشین ظرفشویی مختل شده و نیاز به تنظیم مجدد دارد. در چنین مواقعی، دکمه‌های روشن/خاموش و شروع را به‌صورت همزمان فشار داده و سپس رها کنید. با انجام این‌کار ماشین ظرفشویی مجددا شروع به‌کار کرده و می‌توانید برنامه‌ی مورد نظر را برای آن انتخاب نمایید.

چگونه می‌توانید ماشین ظرفشویی ویرپول را ریست کنید؟

ریست کردن ماشین ظرفشویی ویرپول

ماشین‌های ظرفشویی ویرپول دکمه‌ی مستقل ریست ندارند، بنابراین برای تنظیم مجدد و ریست کردن آن‌ها باید به صورت دستی این‌کار را انجام دهید. مراحل ریست کردن ماشین ظرفشویی ویرپول به شرح زیر است:

 • ابتدا دو شاخه‌ی ماشین ظرفشویی را از برق خارج نمایید.
 • بعد از قطع کردن جریان برق چند دقیقه صبر کنید.
 • پس از چند دقیقه، دوباره ماشین ظرفشویی را به برق وصل کرده و دکمه‌ی روشن را فشار دهید تا دستگاه شروع به‌کار کند.

اگر با انجام این کارها ماشین ظرفشویی شما شروع به‌کار نکرد و نتوانستید هیچ دلیل دیگری برای از کار افتادن آن پیدا کنید، بهتر است با یک تعمیرگاه ماشین ظرفشویی تماس گرفته و برای تعمیر کردن ماشین ظرفشویی خود از آن‌ها تقاضای کمک کنید.

ساده‌ترین روش برای ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی سامسونگ

ریست کردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

مدل‌های پیشرفته‌تر ماشین ظرفشویی سامسونگ در صورت بروز خطا یا مشکل، به‌صورت خودکار ریست شده و دوباره شروع به‌کار می‌کنند. در برخی از مدل‌ها نیز دکمه‌ی مخصوصی برای ریست کردن ماشین ظرفشویی تعبیه شده که با استفاده از آن می‌توانید به‌راحتی دستگاه را ریست کنید. شما می توانید از تعمیرات سامسونگ برای این موارد استفاده کنید.

اما در صورتی که هیچ‌ یک از امکانات فوق در ماشین ظرفشویی شما وجود نداشت، می‌توانید به‌صورت دستی این‌کار را انجام داده و با خارج کردن دوشاخه از پریز، جریان برق را قطع نماید. بعد از انجام این‌کار، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس ماشین ظرفشویی را دوباره به برق وصل نمایید.

ریست کردن ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کاری است که برای رفع مشکل یک ماشین‌ ظرفشویی سالم می‌توانید انجام دهید؛ اما در برخی از موارد مشکل ماشین ظرفشویی چیزی فراتر از یک اختلال ساده بوده و نیاز به تعمیر دارد.

تعمیرسرا با داشتن ۳۰ سال سابقه در زمینه تعمیر انواع لوازم برقی و در اختیار داشتن کادری متخصص و مجرب، تعمیر ماشین ظرفشویی شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داده و با ضمانت نتیجه‌ی کار، خیالتان را از هر بابت راحت می‌سازد. تعمیرسرا نیاز شما به تعمیرگاه ماشین ظرفشویی را برطرف کرده و با ارائه‌ی خدماتی سریع و باکیفیت، مشکل شما را با کم‌ترین هزینه‌ی ممکن رفع می‌نماید.

در این مقاله به دلایل ریست کردن ماشین ظرفشویی اشاره کرده و گفتیم که در بسیاری از موارد می‌توان با یک ریست کردن ساده و بدون نیاز به تعمیر، ماشین ظرفشویی را مجددا به‌کار انداخت. این مطلب شما را با روش‌های ریست کردن انواع ماشین ظرفشویی آشنا کرده و معتبرترین مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی را نیز معرفی می‌کند.

تعمیرسرا نمایندگی رسمی تعمیر ماشین ظرفشویی در محل

به این نکته توجه نمایید که در صورتی که با بررسی مشکلات غیر فنی مشکل شما ماشین شما برطرف نشد برای بررسی مشکلات فنی و در صورت نیاز تعمیر ماشین ظرفشویی خود از یک تکنسین مجرب درخواست کمک نمایید. برای این منظور می‌توانید از خدمات کارشناسان مجرب شرکت خدماتی تعمیرسرا به نشانی اینترنتی tamirsara.com استفاده نمایید.

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر