ریست کردن ماشین لباسشویی چگونه است ؟

تعمیرسرا مرکز تخصص تعمیر لباسشویی

گاهی ممکن است برای ماشین لباسشویی مشکلی ایجاد شود و احتمالا نیاز به ریست کردن ماشین لباسشویی باشد با این عمل شاید بتوان مجدد از این لوازم خانگی ارزشمند در خانه استفاده نمود. این عمل معمولا کار چندان دشواری نیست تنها لازم است بدانید که چه کاری بایستی انجام دهید.

ریست کردن ماشین لباسشویی

اکثر دستگاه های لباسشویی مدرن توانایی ریست کردن را دارند که به شخص این فرصت را می دهد تا هنگامی که مسئله ای بوجود آمد و نتوانستید در آن لحظه بایستی چه کاری انجام دهید لباسشویی را ریست می کند.

عواملی که سبب این چنین مسائلی می شود ولتاژ نامطلوب، حجم لباس بیش از اندازه معمول یا نوسانات برق می باشد. بعضی از این دستگاه های سوئیچ ریست دارند که با لمس آن موتور لباسشویی ریست خواهد شد.

عیب یابی ماشین لباسشویی به علم و مهارت خاصی نیاز دارد و نمی توان به شیوه عمومی به مسائل این سیستم پرداخت. اگر قسمت مربوط به آموزش تعمیر لباسشویی در تعمیرگاه های مجاز را دنبال کرده باشید به این نتیجه خواهید رسید که در کلیه آموزش ها این مسئله را به شما خاطرنشان می کنند که پیدا نمودن عیب این دستگاه مهم تر از تعمیر آن است.

مطالب مرتبط: آشنایی با علل متعدد تعویض و تعمیر قفل درب ماشین لباسشویی

 

توجه نمایید اگر با شناسایی غلط مبادرت به تعویض قطعات نمایید تنها به بالا رفتن هزینه های اضافی خود دامن زده اید و در حین حال وسیله برقی کاربردی شما همچنان درست نشده و این در حقیقت مایوس کننده است.

چنانچه تمایل دارید که نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی را یاد بگیرید و مبادرت به این عمل نمایید تا خود به سرویس این دستگاه مبادرت نمایید توصیه می شود در ادامه این مبحث با ما همراه باشید‌ تا با نحوه آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی، علل ریست کردن و انواع مختلف ریست کردن بیشتر آشنا شوید.

 

ریست کردن ماسین لباسشویی

آشنایی با روش های ریست کردن لباسشویی

در این بخش می توانید با روش های مختلفی برای ریست کردن ماشین لباسشویی آشنا شوید. لباسشویی ها با توجه به برند و مدلی که دارند، دارای روش متفاوتی برای ریست کردن می باشند.

انواع روش های ریست کردن ماشین لباسشویی

در این مبحث قصد داریم به انواع روش های ریست کردن ماشین لباسشویی بپردازیم:

 • ریست کردن با دکمه

در بعضی از مدل های نوین لباسشویی دکمه ریست وجود دارد که توسط مراحلی که در زیر به آنها خواهیم پرداخت می توانید به ریست کردن این وسیله پرداخت:

 • پس از خاموش نمودن سیستم آن را بر روی وضعیت Cotton بگذارید.
 • همزمان با روشن کردن آن، کلید Temp یا Speedspin را تنها یک بار فوری بزنید.
 • سپس بدون هیچ تعللی بایستی کلید Level Water یا Function را فشار داده و دوباره خیلی زود آن را رها کنید.
 • این عمل بایستی تا هنگامی که عبارت TO 2 نشان داده شود مجدد انجام گیرد.
 • پس از رویت عبارت TO 2 کلید Start را بزنید.
 • اگر این صورت امکان دارد گزاره ELT نشان داده شود.
 • اگر خطا های ویژه این سیستم نشان داده شد بایستی کلید Temp را به مدت زمان ۵ ثانیه نگه داشته تا گزاره EOD را رویت نمایید.
 • ریست کردن ماشین لباسشویی بدون دکمه

مدل های قدیمی این وسیله برقی ارزشمند دکمه ریست ندارند. به همین دلیل آن ها را معمولا به شکل دستی ریست می کنند. برای اعمال این کار بایستی به مراحلی که در امتداد این مبحث گفته خواهد شد توجه نمایید.

بهتر است به این نکته توجه نمایید که پیش از هر چیز بایستی برای ریست کردن ماشین لباسشویی چه با دکمه چه بدون دکمه دست هایتان خشک و بدون رطوبت باشند وگرنه امکان برق گرفتگی بسیار است.

مطالب مرتبط: راهنمای تعمیر پوسیدگی ماشین لباسشویی

 

سیستم مدنظر را خاموش نموده بهتر است ۳۰ ثانیه یا ۱ دقیقه آن را از برق بکشید‌.

بعضی از نمونه های مستعد برنامه ریزی لباسشویی امکان ریست شدن را دارند. این توانایی تعویق در روشن شدن ماشین لباسشویی را رفع می کند. و پروگرام های خطایی که سد اعمال این سیستم می باشند را برطرف و مجددا آن را تنظیم و سازماندهی می کند.

شیوه ریست کردن ماشین لباسشویی در نمونه های مستعد برنامه ریزی مطابق نوع و مدل متمایز از همدیگر است.

 • ریست با دکمه Power

در بعضی از نمونه های لباسشویی تنها لازم است پس از تعیین پروگرام شستشوی دلخواه، دکمه Power را زده تا سیستم مجدد راه اندازی شود.

 • ریست کردن ماشین لباسشویی با دکمه Cancel

در نمونه های دیگر این کلید Cancel است که به یاری شما می آید. اگر این کلید را بر روی صفحه کنترل دستگاه مشاهده می کنید آن را فشار دهید تا خطاهایی ایجاد شده را پاک کند. بعد از آن بایستی برای سامان دهی و نصب دوباره سیستم کلید pause یا stop را انتخاب نمایید.

همانگونه که ذکر کردیم شیوه ریست کردن ماشین لباسشویی قابل برنامه ریزی به مدل و نوع آن وابسته است. در این صورت بهتر است برای دانستن شیوه خاص مدل این دستگاه به دفترچه راهنمای آن رجوع نمود.

ریست کردن لباسشویی تعمیرسراآشنایی با شیوه آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی

معمولا ریست کردن ماشین لباسشویی و آموزش ریست کردن ماشین لباسشویی امروزه یکی از عمده ترین نگرانی هایی است که استفاده کنندگان این وسیله به همراه دارند. در اکثر موارد ضروری است تا این دستگاه برای برگشت به سطح کیفی فعالیت اولیه و برطرف نمودن خطا های آن ریست شود.

در این شرایط لازم است تا استفاده کنندگان با این انجام این عمل آشنا بوده و سیستم خود را به آسانی ریست کنند.

بهتر است قبل از اینکه در خصوص نحوه ریست کردن این دستگاه گفتگو نماییم لازم است در این مورد که چه زمانی ریست کردن ضروری است و چه مسائلی به وسیله ریست کردن آن رفع می شوند صحبت نماییم.

اکثر مشکلات متداول ماشین لباسشویی نظیر آغاز نشدن چرخه، آب گیری نکردن، وقفه یا خاموش شدن و… را می توان با ریست کردن ماشین لباسشویی رفع نمود. افزون بر این مسائل ریست کردن این دستگاه برای برطرف نمودن خطا یا کد ارور که بر روی صفحه نمایش لباسشویی ایجاد می شود بسیار موثر و کاربردی است.

از این رو در زمان ایجاد موارد ذکر شده به کارگیری دکمه ریست برای رفع نمودن مشکل یا خطای ایجاد شده یکی از راه حل های ‌در دسترس است. ولی خیلی از نمونه های ماشین لباسشویی کلید ریست ندارند پس در این مدل ها انجام این عمل به شکل زیر خواهد بود:

نخست کلید خاموش و روشن سیستم را فشار داده و ماشین لباسشویی را خاموش کنید. بعد از آن دو شاخه این دستگاه را از برق کشیده و ۵ دقیقه صبر نمایید. اکنون کلید Start را به مدت ۵ ثانیه فشار دهید و لمس نمایید. بعد از آن دو شاخه را به پریز وصل نموده و کلید power ماشین لباسشویی را فشار دهید. در این وهله یک پروگرام شستشو تعیین نمایید و وارسی نمایید که داخل شدن آب به درون لباسشویی مسئله ای نداشته باشد.

با اجرای این مراحل ریست نمودن ماشین لباسشویی به پایان رسیده و بایستی که این سیستم به عملکرد عادی خود بازگردد. وگرنه بایستی راهکارهای دیگری را برای برطرف نمودن مشکل خود پی جویی نمود و اگر موفق به برطرف نمودن این مسئله نشدید ضروری است تا از یک شخص ماهر و متبحر در این خصوص کمک بگیرید.

آشنایی با علل ریست کردن ماشین لباسشویی

علل ریست کردن ماشین لباسشویی

علل عمده ریست کردن ماشین لباسشویی چیست؟ آیا ریست کردن این دستگاه کار درستی است؟ یا با ریست کردن دستگاه مجدد مانند اول کار می کند؟

در موارد ذیل مبادرت به ریست کردن این دستگاه کاربردی نمایید:

 • اگر وسیله برقی شما متوقف شده است شاید با ریست نمودن آن مشکل را برطرف نمایید.
 • اگر ماشین لباسشویی آغاز به کار نمی کند می توان در این صورت مبادرت به ریست نمود.
 • اگر تنظیمات این دستگاه دچار مشکل شده است میتوان ان را ریست نمود.

اما بهتر است بدانید پیش از ریست کردن باید به موارد زیر توجه نمود:

 • نخست وارسی نمایید که حجم لباس جایگذاری شده در لباسشویی به اندازه است. در این صورت به علت وجود زیاد بودن حجم لباس سیستم به کار خود ادامه نداده، بنابراین این مورد هیچ ربطی به ریست کردن ندارد.
 • بررسی نمایید تا شلنگ یا راه تخلیه بسته نشده باشد.
 • در پایان پریز برق را نیز بررسی نمایید که قطع و وصلی نداشته باشد.

اگرچه هیچ یک از موارد گفته شده سبب کار نکردن سیستم نباشد ریست کردن لباسشویی می تواند کمک به سزایی به شما نماید.

هدف از ریست کردن ماشین لباسشویی چیست؟

همواره ریست کردن ماشین لباسشویی با هدف زدودن پروگرام هایی که دچار مشکل شدن صورت می گیرد و تنها با لمس یک کلید می توانید سیستم را ریست نمایید تا مسائل ایجاد شده را برطرف نماید.

اگر در دستگاه پروگرام غلطی را انتخاب نموده اید، اگر این سیستم بر روی برنامه ای گیر کرده است یا اینکه صفحه نمایشگر دیجیتالی آن چشمک می زند را می توان با ریست کردن آن مشکل را رفع نمود.

مطالب مرتبط: آموزش نحوه تعویض بلبرینگ لباسشویی و علت خراب شدن آن

 

اقدامات لازم در صورت عدم اجرای ریست کردن ماشین لباسشویی

در برخی موارد بعد از ریست کردن ماشین لباسشویی هیچ پیشامد خاصی رخ نمی دهد. امکان دارد سیستم شما دستخوش یک مشکل فنی شده باشد و یا یکی از قطعات آن دچار نقص شده باشد.

در این بین از مرسوم ترین مسائل به وجود آمده می توان به معیوب شدن کلید درب ماشین لباسشویی و یا سوئیچ ساعتی اشاره نمود که امکان دارد احتیاج به تعویض هرکدام از این قطعه ها باشد.

در این شرایط اگر علم فنی در حیطه سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی ندارید بهتر است به یک تعمیرگاه معتبر رجوع نموده و از یک کارشناس متبحر و با سابقه یاری بخواهید. برای این عمل شما می توانید تقاضای خود را به وسیله اینترنتی با تکمیل نمودن فرم آنلاین یا از طریق ارتباط تلفنی ثبت نموده تا در کمترین زمان ممکن برای بررسی مشکل شما مبادرت های ضروری را به انجام برسانند.

برای تعمیر لباسشویی بوش خود می توانید از طریق همین صفحه اقدام به ثبت سفارش نمایید.

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر