آموزش تنظیمات صفحه نمایشگر یخچال ساید بای ساید

تعمیر یخچال ساید بای ساید در انواع برند در تعمیرسرا

تنظیمات یخچال ساید بای ساید با علائم مختلفی روی صفحه نمایش درب آن نشان داده شده. شاید این علائم برای شما هم مثل من کمی گیج کننده است اما با صرف کمی زمان، می توانید استفاده از آن را به آسانی یاد بگیرید. در تعمیر سرا ترفندهای کار با انجام تنظیمات یخچال را در اختیارتان می گذارم. حتم دارم بعد از خواندن این مقاله از امکانات ساید بای ساید خود لذت خواهید برد.

این علائم و تنظیمات برای به کاربرد درست یخچال و عمر طولانی تر خود یخچال فریزر و مواد غذایی داخل آن تعبیه شده اند. برای این که به خوبی از آنها نگهداری کنیم، باید شیوه درست کار با آن را یاد بگیریم.

ابتدا علامت های تنظیمات یخچال را برایتان توضیح می دهم و در ادامه به مهمترین نکات نصب یخچال و راهنمای تنظیم دمای یخچال اشاره می کنم. از آنجا که تنظیمات یخچال به طور کلی مشترک هستند، در اینجا تنظیمات برند خاصی مد نظر نیست و منظور همه برندهای این دستگاه است.

تعریف علائم روی صفحه نمایش تنظیمات یخچال

صفحه نمایشگر یخچال یا در بالای درب قرار دارد و یا علاوه بر آن صفحه تنظیمات دیگری هم برای قسمت یخساز آن گذاشته اند. در اینجا طررز کار با هر دوی آنها را به شما معرفی می کنم. چون شناخت علائم روی ساید بای ساید، در واقع نوعی راهنمای تنظیم دمای یخچال و نکات نصب یخچال است. در این قسمت با توجه به کاربرد دکمه ها، گزینه های تنظیمات یخچال را معرفی می کنم.

تعمیر یخچال ساید بای ساید

اگر به صفحه نمایش بزرگتر، روی درب یخچال نگاه کنید، در سمت چپ تنظیمات مربوط به فریزر و در سمت راست تنظیمات مربوط به یخچال را می بینید. تنظیمات یخچال با کلمه fridge نشان داده شده است.

ممکن است غیر از این کلمه با اسامی دیگری مثل refrigerator set به مفهوم یخچال اشاره شده باشد، اما عموما از واژه fridge استفاده می کنند. دکمه ها و علامت های نزدیک این کلمه، مربوط به بخش یخچال ساید بای ساید است. مثلا عددی که بالای آن می بینید، دمای یخچال را نشان می دهد. بخش تنظیمات فریزر هم با معادل انگلیسی آن یعنی freezer یا freezer set مشخص شده است.

مطالب مرتبط: بررسی عوامل مختلف تعمیر درب یخچال فریجیدر Frigidair

تنظیمات فیلترهای یخچال

 • fresh air filter: با فشردن این قسمت از بهترین گزینه برای یک یخچال خوب برخوردار می شوید. هوای داخل یخچال به دلیل وجود مواد غذایی مختلف بوی خاصی دارد. دکمه fresh air filter فیلتر هوای یخچال را فعال کرده و این بوی نامطبوع را از بین می برد.
 • filter: این قسمت تنظیمات یخچال، به فیلترهای آن اشاره می کند و با یک چراغ سبز یا روشن وضعیت خود را نشان می دهد. رنگ سبز نشان دهنده عملکرد درست آن است و رنگ قرمز خرابی این فیلتر را اعلام می کند.

تنظیمات یخساز و آبسردکن

 • ice/water: با انتخاب این گزینه تعیین می کنید یخساز برای ریختن آب یا یخ تنظیم شود. در برخی برندها خاموش کردن یخساز با عبارت Ice off نشان داده شده است.
 • Ice maker lock: برای فعال بودن بخش یخساز این دکمه باید خاموش باشد. بهتر است در زمان هایی که به یخ نیازی ندارید، این گزینه را انتخاب کنید. چون روشن بودن یخساز برق زیادی مصرف می کند.
 • Ice type: در این قسمت نوع یخ مورد نظر خود را انتخاب می کنید. دو گزینه ای که پیش روی شما می کذارد یخ قالبی و یا یخ خرد شده است. با انتخاب شماره ۱۰ یخ قالبی، شماره ۱۱ یخ خرد شده و شماره ۱۲ یخساز یخچال خاموش می شود. یا این که یخ خرد شده با کلمه crushed ice روی صفحه نمایش وجود دارد. یخ قالبی هم با واژه cubed ice نمایان است.
 • Ice Plus: برای این که بیشتر از حد معمول و در مدت کمتر یخ داشته باشید، این دکمه را بزنید.
تنظیمات امنیت یخچال ساید بای ساید

تنظیمات امنیت یخچال

 • Alarm door: در صورتی که در یخچال بیشتر از زمانی که مشخص شده، باز بماند، صدای زنگ یا آهنگ شنیده می شود. وقتی ۳ ثانیه این دکمه را نگه دارید، غیر فعال می شود.
 • lock یا child lock: این همان قفل کودک است که روی لباسشویی هم دیده اید. در برندهای مختلف یکی از این دو کلمه جهت قفل کودک به کار رفته است. وقتی یک بار این کلید را بزنید، فعال می شود و هیچ کدام از دکمه های تنظیمات یخچال کار نمی کند. وقتی ۳ ثانیه دکمه lock را نگه دارید از حالت قفل کودک خارج می شود و می توانید گزینه های صفحه نمایش را مثل قبل تغییر دهید.
 • energy saver: این دکمه برای صرفه جویی در انرژی است و وقتی روشن باشد با وجود کاربری مفید یخچال، مصرف انرژی هم بهینه خواهد بود.

مطالب مرتبط: علت ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + تمامی اقدامات لازم برای رفع

نور صفحه نمایش

 • Display off mode: از این قسمت صفحه نمایش خاموش و روشن می شود. به کارگیری این گزینه بیشتر برای فضایی که نور کمتری دارد و یا در زمان شب بسیار مفید است.
 • lighting: برای روشن و خاموش کردن صفحه نمایش و قسمت آب سردکن و یخساز این دکمه را بزنید.
 • sleep: صدای یخچال خصوصا در سکوت شب آزاردهنده است. اگر این گزینه را روی تنظیمات یخچال دارید، روشن کنید تا یخچال در حالت خواب قرار بگیرد. این تنظیم برای ۱۲ ساعت باقی می ماند و بعد از آن به صورت خودکار، به صورت قبل بر می گردد.

تنظیمات دمای یخچال

یکی از کاربردهای مهم صفحه نمایشگر یخچال ساید بای ساید، تنظیم دمای آن است. این قسمت با علامتهای مختلف امکان انتخاب دمای مناسب را فراهم کرده است. این بخش از تنظیمات یخچال با عبارت Adjustment Temperature مشخص شده است. این عبارت بالای اعدادی قرار دارد که دمای یخچال و فریزر را نشان می دهد. معنای آن تنظیمات دما در دو بخش فریزر و یخچال است. در هر دو قسمت یخچال و فریزر برای تنظیم دما، دو کلمه دیده می شود: warmer و cooler یا علامت + و -.  warmer یا علامت + برای راهنمای تنظیم دمای یخچال با درجه بیشتر و گرمتر و cooler یا علامت – برای پایین بردن دما به کار می رود.

مطالب مرتبط: علت کار نکردن آبسرد کن یخچال فریزر و ساید بای ساید

برای کم یا زیاد کردن دمای یخچال و فریزر دکمه های warmer و cooler یا علائم مثبت و منفی را فشار دهید و یا لمس کنید. اگر می خواهید فریزر سریعتر سرد شود دکمه super freezer  و یا super freeze را بزنید. همین گزینه برای یخچال با عبارت Power freeze یا power cool  نشان داده شده است. برای این که حجم زیاد مواد غذایی در فریزر تغییر نکند و سریع منجمد شود این دکمه را حتما به کار ببرید.

Eco: با استفاده از این دکمه دمای دستگاه به نسبت شرایط محیط تنظیم خواهد شد. به این ترتیب از مصرف بیش از اندازه برق جلوگیری می شود.

تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید

راهنمای تنظیم دمای یخچال

با توجه به راهنمای تنظیم دمای یخچال می توانید آن را به صورت دلخواه ست کنید. برای این کار نکات نصب یخچال را که در ذیل آمده، اعمال کنید. باید بدانید که دو نوع تنظیمات بر روی یخچال ها قرار داده شده: Actual Temp و Set Point.

 • Actual Temp:

در صفحه نمایش Actual Temp، کارخانه یخچال را روی دمای ۳۷ و فریزر را روی دمای صفر درجه فارنهایت گذاشته است.

برای دیدن دمای تنظیم شده یکی از دکمه های cooler یا warmer را فشار دهید تا حالت Actual Temp فعال شود. برای بالا با پایین بردن یخچال و فریزر مجددا کلیدهای ذکر شده را با توجه به هدفتان فشار دهید. در این حالت راهنمای تنظیم دمای یخچال چراغ سبز گزینه set temp را نشان می دهد.

مطالب مرتبط: علت چشمک زدن یخچال فریزر + همه برندها به همراه راه حل

دمای مناسب یخچال در حال عادی ۳ یا ۴ است. زمانی که حجم زیادی از مواد غذایی را در یخچال می گذارید حتما دکمه power cool  یا power freeze را بزنید تا یخچال سریعتر سرد شود. به این شکل از فساد زود هنگام مواد غذایی جلوگیری می کنید. دمای عادی فریزر هم ۱۸- یا ۱۹- است. اگر در فصل گرم سال مواد غذایی با حجم بالا در آن قرار دادید، برای این که سریعتر سرد شود دکمه super freeze را بزنید و یا دمای فریزر را پایین تر ببرید.

برای این که تنظیمات جدید را اعمال کنید، باید حتما ۲۴ ساعت از تنظیمات قبلی گذاشته باشد. باید به یخچال زمان داد تا  دمای جدیدش ثابت شود. طبق راهنمای تنظیم دمای یخچال باید تا زمان رسیدن به درجه دلخواه دکمه های cooler یا warmer را بزنید. هر یک بار فشردن یک عدد کم یا زیاد می شود.

در صورت تمایل به سرد نکردن فریزر و یخچال این کار را انجام دهید:

 1. دمای فریزر را با دکمه warmer تا بیشترین درجه بالا ببرید. این عدد احتمالا درجه ۵ است. تا زمانی که عدد نمایش داده شده در حالت فلش یا روشن و خاموش شدن قرار بگیرد.
 2. دمای یخچال را هم با چند بار فشار دادن warmer تا انتها بالا ببرید. بعد از آخرین عدد کلمه off نشان داده می شود.

نکته

دقت کنید این کار یخچال را در حالت خاموش قرار نمی دهد. موتور یخچال هنوز هم کار می کند.

برای برگرداندن سرمای یخچال، یکی از گزینه های warmer/ colder را بزنید تا off نمایش داده شود. کلمه colder در قسمت فریزر را یک بار فشار دهید. این کار دمای یخچال را به تنظیمات کارخانه بر می گرداند.

Set Point

با توجه به راهنمای تنظیم دمای یخچال در نوع Set Point، کارخانه درجه فریزر و یخچال را روی ۵ قرار داده است. سردترین دما ۹ و گرمترین ۱ است. درجه صفر به معنای خاموشی سردکننده یخچال است. با فشردن یکی از دکمه های warmer/ colder دمای یخچال روی صفحه نمایان می شود. با انتخاب مجدد colder چراغ Set Point روشن می شود و می توانید دمای فریزر و یخچال را به عدد دلخواه برسانید. برای هر تنظیم دما باید ۲۴ ساعت صبر کنید تا دمای جدید ثابت شود.

برای خاموش کردن حالت سرمای یخچال و فریزر ساید بای ساید، کلید warmer فریزر را تا زمانی که به عدد صفر برسد فشار دهید. برای بازگرداندن حالت سرمای یخچال colder را بفشارید تا اعداد صفر نشان داده شود. دوباره این دکمه را بزنید تا به تنظیمات کارخانه برگردد.

تعمیر یخچال ساید بای ساید تعمیرسرا

توجه!

نکات نصب یخچال را در اولین روز استفاده از آن فراموش نکنید. چند ساعت طول می کشد تا دستگاه به دمای تنظیم شده برسد.

نکات نصب یخچال ساید بای ساید

 1. یخچال را به آب شهری متصل کنید تا از یخساز و آب سردکن به راحتی استفاده کنید.
 2. حتما از فیلترهای استاندارد برای تصفیه آب دستگاه استفاده کنید. بعد از ۶ ماه استفاده فیلتر کارایی خود را از دست می دهد و باید آن را عوض کنید.
 3. در فصل های گرم سال دمای یخچال را روی ۳ درجه سانتی گراد قرار دهید.
 4. برای کارایی بهتر فریزر دمای آن را روی ۱۹- قرار دهید و آن را در فصل های مختلف تغییر ندهید.
 5. در زمان نصب یخچال از لوله پخش گر آب فراموش نکنید. فایده این لوله این است که برای یک لیوان آب خیلی منتظر نمانید. اگر در مناطقی که فشار آب کم هست، زندگی می کنید، این لوله کاربردی خواهد بود. کیت نصب لوله آب در فریزر دستگاه گذاشته می شود.
 6. یکی دیگر از مهمترین نکات نصب یخچال تراز کردن آن است. در این کار درب ها و پایه های دستگاه تراز می شوند تا یخچال با بالاترین توان کار کند. دقت کنید پایه های جلوی یخچال باید بالاتر قرار بگیرد.
 7. فاصله یخچال تا دیوار باید بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد.

در صورت عدم رعایت موارد فوق، می بایست در انتظار خرابی دستگاه خود باشید و در این صورت می توانید از تعمیر یخچال تعمیر سرا استفاده کنید.

آخرین سخن

حتما می دانید که داشتن فیلتر آب خوردنی یک مزیت برای سلامتی خانواده به شمار می رود، پس حتما دکمه فیلتر را مرتب چک کنید. زمانی که چراغ فیلتر یخچال قرمز شد، باید فیلتر را عوض کنید. در ماه های سرد سال بهتر است یخساز را که کاربرد ندارد، خاموش کنید. با این کار از مصرف زیاد برق هم جلوگیری می کنید.

با توجه به تعریف علائم روی صفحه نمایش به راحتی می توانید راهنمای تنظیم دمای یخچال را به کار بگیرید. برای کاربری بهتر دستگاه و حفظ تازگی و ویتامین های مواد غذایی حتما نکات نصب یخچال را رعایت کنید.

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر