علت نشتی آب یخچال و راه‌حل آن‌ها

تعمیرسرا ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

تعمیرسرا با به کارگیری تکنسین‌های متخصص در حوزه تعمیر یخچال در ابتدا علت نشتی آب یخچال را برایتان پیدا و سپس اقدام به تعمیر یخچال شما عزیزان در سریع ترین زمان و با مناسبترین قیمت میکند.

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که متوجه نشت آب در یخچال شده باشید. برای مثال در فکر علت آب دادن یخچال سامسونگ خود باشید و راه‌حلی به ذهنتان نرسد.

نشتی آب یخچال

نشتی آب یخچال اتفاق شایعی است که ازقضا از اهمیت بالایی برخوردار است. علت نشتی آب یخچال متفاوت بوده و برای هر مسئله‌ای راه‌حل جدایی وجود دارد. گاهی علت نشتی آب یخچال به‌سادگی قابل تعمیر است و شما می‌توانید بدون نیاز به فرد خبره، از پس این کار بربیایید.

ما در این مقاله تعمیر سرا قصد داریم تا بیشتر درباره علت نشتی آب یخچال صحبت کرده و دراین‌بین مثال‌هایی از برندهای متفاوت یخچال خواهیم زد. پس از ذکر هر علت، راه‌حلی ابتدایی برای آن بیان می‌کنیم تا شما خوانندگان محترم دید بیشتری درباره علت نشتی آب یخچال داشته باشید.

یکی از نکات قابل‌توجه در نشتی آب یخچال‌ها این است که گاهی مسئله از ساختارهای حیاتی یخچال نشاءت می‌گیرد. لذا عدم تعمیر به‌موقع و درست آن منجر به از دست رفتن موتور یخچال شده و عملاً از کارایی آن جلوگیری می‌کند. چنین اتفاقاتی می‌تواند هزینه خرید یک یخچال فریزر جدید را به شما تحمیل کند. حتی اگر یخچال شما قدیمی نبوده باشد. پس با ما همراه باشید تا به علت نشتی آب یخچال پی ببریم.

نکته اول در تعمیرات یخچال این است که شما باید ابتدا یخچال را از برق بکشید. در غیر این صورت ممکن است برای شما خطرآفرین باشد.

اولین علت نشتی آب یخچال : عدم بسته شدن کامل درب

شاید شما هم هنگام مشاهده درب یخچال، متوجه مفتول لاستیکی دورتادور درب آن شده باشید. این لاستیک درواقع باعث می‌شود تا هنگام بستن درب، هیچ هوای اضافی و یا گردوخاکی وارد فضای یخچال نشود. این قضیه ازآن‌جهت اهمیت دارد که باعث تعادل دمای درون یخچال نسبت به فضای بیرون می‌شود.

اگر این لاستیک به علت‌های مختلف، درست‌کار نکند، مثلاً بپوسد یا پاره شود. هوای بیرونی وارد فضای درون یخچال شده و ایجاد یک رطوبت اضافه می‌کند. این رطوبت در برخورد با هوای خنک درون یخچال دچار پدیده میعان شده، و تبدیل به مایع می‌شود. ازآنجایی‌که این مایع اضافه است، از یخچال نشتی کرده و در کف آن جمع می‌شود.

این یکی از علل جمع شدن آب در کف یخچال‌های باکیفیتی مانند سامسونگ یا اسنوا است. لذا با دیدن آب در کف یخچال سامسونگ یا اسنوا و یا هر برند خوش‌نام دیگری، لازم نیست به علت‌های خیلی پیچیده فکر کنید. کافی است برای رد کردن این علت نشتی آب یخچال، به دو مسئله توجه کنید:

دقت کنید که لاستیک درب کاملاً به درب چسبیده باشد، و اینکه یخچال شما کاملاً در سطح صاف قرارگرفته باشد. اگر سطح زیرین یخچال شما صاف نیست، می‌توانید از پایه‌های اضافی جهت تراز یخچال استفاده کنید.

برای چفت شدن لاستیک به درب می‌توانید از کمی محلول‌های چرب کننده یا وازلین بهره ببرید. البته این به این شرط است که لاستیک شما نپوسیده باشد.

مطالب مرتبط: ۶ علت داغ شدن موتور یخچال

علت نشتی آب یخچال و راه‌حل آن‌ها

دومین علت : انسداد مسیر خروجی آب یخچال

انسداد مسیر خروجی آب، یکی از شایع‌ترین علت نشتی آب یخچال است.

احتمالاً تابه‌حال برفک‌ها و یخ‌های دور اپراتور یخچال را دیده‌اید. یخچال‌های قدیمی، راه‌حلی برای ذوب کردن این برفک‌ها به شکل مؤثر نداشتند و این برفک‌ها گاهی در برخورد با هوای بیرون و یا از برق کشیدن ذوب می‌شد و باعث سرازیری آب از فریز می‌گردید.

پس علت آب شدن برفک یخچال می‌تواند ورود هوای گرم به درون سیستم یخچال شما و برهم زدن تعادل آن باشد.

اما یخچال‌های جدیدتر دارای سیستمی جهت ذوب این برفک‌ها و تخلیه مؤثر آن‌ها هستند. این سیستم دارای یک مسیر خروجی است که آب ذوب‌شده را به بیرون از یخچال و غالباً به سینی‌ای که در تحتانی‌ترین بخش آن وجود دارد هدایت می‌کند. سپس از این آب اضافه در برخی یخچال‌ها می‌توان برای خنک کردن موتور یخچال بهره برد.

حال اگر این مسیر خروجی مسدود شود، مثلاً اگر ذرات خارجی غذا یا گردوخاک درون آن گیر کند، این مسیر ازکارافتاده و آب اضافی از یخچال نشت می‌کند. این علت به گرفتگی لوله آب یخچال نیز معروف است. و به‌عنوان‌مثال، گرفتگی لوله و انسداد مسیر خروجی در یخچال ال‌جی، سبب آب دادن یخچال ال‌جی شده و در درازمدت می‌تواند به آن صدمه بزند.

راه‌حل این مشکل به این صورت است که باید ابتدا لوله خروجی آب یخچال را پیدا کنید. مکان مسیر خروجی بسته به مدل و برند یخچال متفاوت است. شما می‌توانید برای پیدا کردن آن به دفترچه راهنمای یخچال رجوع کنید.

این انسداد را می‌توان با آب گرم پرفشار برطرف کرد. اگر برطرف نشد می‌توانید از جوش‌شیرین و آب جوش استفاده کنید. اگر بازهم رفع نشد، از یک سیم بهره برده و درون مسیر را بازکنید.

تمام مراحل گفته‌شده می‌تواند به یخچال فریزر شما آسیب بزند اگر بامهارت کافی انجام نگیرد. لذا این علت نشتی آب یخچال را بهتر است به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید.

مطالب مرتبط: مهم ترین دلایل ارور hrs یخچال جنرال الکتریک + اقدامات لازم

انسداد مسیر خروجی آب یخچال

سومین علت:  احاطه شدن تبخیرکننده یا همان اپراتور توسط برفک یا یخ

اگر هنگام استفاده روزمره از یخچال خود احساس می‌کنید که صدای عجیبی از دستگاه می‌شنوید یا اینکه میزان زیادی به درون آن مشاهده می‌کنید باید به این مشکل و احاطه شدن اپراتور دستگاه خود شک کنید که در این حالت فرایند یخ‌زدایی یخچال شما دچار عیب شده است و یخچال شما قادر به عبور دادن هوا از فن نیست و این کار باعث می‌شود تا یخچال شما خنک نشود و این مشکل پدید آید.

برای حل این علت نشتی آب یخچال، بهتر است خودتان دست‌به‌کار نشوید. چراکه خطرات زیادی به دنبال دارد و هم‌چنین اگر مهارت کافی نداشته باشید می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به یخچال شما وارد کند. بد نیست برای این کار با نمایندگی‌های یخچال‌های مثل سامسونگ یا اسنوا تماس حاصل فرمایید.

تعمیرکار یخچال باید از کار کردن بهینه اپراتور اطمینان حاصل کند. سپس پوشش آن را برداشته و در صورت وجود یخ و برفک روی آن، به فکر حل مشکل یخ‌زدایی باشد که شرح آن مفصل بوده و از بحث ما خارج است.

چهارمین علت: مشکل سینی یخچال

سینی تخلیه یخچال که غال با در بخش تحتانی آن واقع‌شده است، می‌تواند دچار جابه‌جایی یا شکستگی‌ شود. این اتفاق به‌طور شایع در اسباب‌کشی‌ها و تغییر دادن مکان یخچال پیش می‌آید.

اگر این سینی جابه‌جا شود یا بشکند، تمام آب ناشی از مسیر یخ‌زدایی که اشاره کردیم، به حتی جمع شدن در سینی و سپس تبخیر شدن و یا استفاده برای خنک کردن موتور، به زمین سرازیر می‌شود.

حل این مسئله برعکس علت قبلی ساده است و شما لزوماً مجبور به تماس با تعمیرکار نیستید. برای این کار درب پشت یخچال را بازکرده و سینی زیرین را بررسی کنید. اگر از محل خود خارج‌شده است، آن را جابه‌جا کنید و اگر دچار شکستگی شده است، یک سینی جدید برای یخچال فراهم آورید.

مطالب مرتبط: ۱۰ علت سرد نکردن یخچال فریزر و راهکارهای آن + علت یخ نزدن فریزر

پنجمین علت: یخ‌ساز و آب‌سردکن یخچال

لوله آبی که منجر به مسیر یخ‌ساز یخچال می‌شود، از جنس پلاستیک فشرده است. این پلاستیک به‌مرورزمان می‌تواند دچار پیچ‌خوردگی، سوراخ شدن و یا ترک‌خوردگی شود.

هنگامی‌که این اتفاقات رخ دهد، آب درون این لوله‌ها به بیرون نشت می‌کند و باعث تجمع آب در کف یخچال‌هایی مانند ال‌جی یا سامسونگ می‌شود. ممکن است علت جمع شدن آب در کف یخچال اسنوا نیز ناشی از یخ‌ساز آن باشد.

از طرف دیگر، این لوله‌ها با اتصالات پیچ و مهره مانندی با یه ساز متصل هستند. این پیچ و مهره‌ها هم در مرور زمان می‌توانند دچار فرسودگی و شل شدن شوند.

برای بررسی این علت مسیر این لوله‌ها را چک کنید. اگر هر نشانه‌ای از وجود رطوبت در آن‌ها دیده شود یعنی نیازمند بررسی بیشتر و حتی تعویض است. در صورت عدم وجود نشانه‌های رطوبت بد نیست تا اتصالات را بررسی کنید. برای انجام این کارها هم بهتر است با شرکت‌های نمایندگی تماس حاصل فرمایید.

ششمین علت: تجمع آب زیر جا میوه‌ای

جمع شدن آب در زیر جا میوه‌ای یخچال از شایع‌ترین علل خرابی‌های یخچال‌ها است. به‌عنوان‌مثال، جمع شدن آب زیر جا میوه‌ای یخچال سامسونگ شما!

 در اینجا هم معمولاً علت جمع شدن آب در جا میوه‌ای یخچال به علت خرابی سیستم یخ‌زدایی است. به‌جز این علت، علل شایع دیگری نیز این حالت را ایجاد می‌کنند که در برندهای خوش‌نام نیز رایج است.

به‌عنوان‌مثال جمع شدن آب زیر جا میوه‌ای یخچال سامسونگ یا اسنوا یا هر برند دیگری، علاوه بر علت بالا ممکن است به علت‌های دیگری مانند خرابی گرم‌کننده یا هیتر، انسداد مسیر تخلیه آب و یا یخ زدن مسیری که آب از آن خارج می‌شود، مربوط باشد. همچنین ممکن است شما دیده باشید که برخی از جمع شدن آب در کف یخچال خود شاکی باشند، منظور از جمع شدن آب در کف یخچال همان تجمیع آب در زیر جا میوه‌ای هست.

برای حل این مشکل با توجه به عوامل ایجادکننده این مشکل، اگر به دنبال رفع این مشکل هستید باید یخچال را بازکرده و مواردی که ممکن است آسیب‌دیده باشند را چک کنید. وسایلی مانند هیتر، مسیر تخلیه آب و … که اشاره کردیم.

اگر از یخچال‌های با برندهای خارجی استفاده می‌کنید و به‌عنوان‌مثال به دنبال عیب‌یابی علت جمع شدن آب در کف یخچال سامسونگ هستید، بهتر است که به نمایندگی‌های مخصوص مراجعه کنید تا تکنسین‌های مجرب به تعمیر دستگاه شما بپردازند به این دلیل که باز کردن یخچال به‌صورت عادی کار افراد متخصص است، از طرفی ممکن است خود شما پس از تست قطعه موردنظر نتوانید آن را مجدداً نصب کنید یا ممکن است به آن آسیب برسانید و در صورت بروز این مشکل شما قطعه سالمی را از بین برده‌اید که در به تمثیل میگویند « آمد سرش را خوب کند، زد چشمش را کور کرد»

تجمع آب زیر جا میوه‌ای

هفتمین علت: مسیر ورودی آب یخچال

شناسایی این علت نشتی آب یخچال ساده است. اگر آب نشتی از یخچال از بخش خلفی آن باشد، احتمالاً علت مسیر ورودی آب است. برای بررسی آن، همان‌طور که قبلاً گفته شد ابتدا یخچال فریزر را از برق می‌کشیم و لوله خلفی آن را بررسی می‌کنیم. پس‌ازآن لوله زیرین یخچال را بررسی می‌کنیم. پیچ و مهره‌های اتصالی را نیز بررسی می‌کنیم. اگر هر یک از بخش‌های گفته‌شده سوراخ شده باشد و یا از جای خود دررفته باشد، باید تعویض شود.

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

هشتمین علت: فیلتر آب یخچال

اگر یخچال شما از نوع ساید بای ساید در انواع برندهای ال‌جی، سامسونگ و … است، احتمال مشکل در فیلتر آن وجود دارد. اگر تمام موارد ذکرشده در این مقاله را بررسی کردید و همچنان از نشتی آب یخچال رنج می‌برید، بد نیست تا فیلتر یخچال و همچنین مونتاژ آن را بررسی کنید.

ممکن است فیلتر یخچال شما دچار رسوب گرفتگی و یا فرسایش، سوراخ شدگی و تخریب‌شده باشد. تمام این موارد می‌تواند باعث نشتی آب یخچال شود. برای حل این مسئله ابتدا آب ورودی به یخچال را قطع کنید. سپس فیلتر را بازکرده و آن را با یک نمونه جدید جایگزین کنید. سپس آب ورودی را نصب‌کرده و از عدم نشتی آن اطمینان حاصل فرمایید.

این کار را بدون کمک تعمیرکار هم می‌توانید انجام دهید.

نکته مهم این است که درهرصورت با یا بدون نشتی آب، فیلترهای کاربردی در یخچال‌فریزر باید هر ۶ ماه یک‌بار تعویض شوند. چراکه در صورت عدم تعویض خسارات زیادی به یخچال میزند.

نهمین علت: مشکلات مخزن آب

ممکن است مشکل نشتی از سوار کردن نابجای قطعات مخزن آب باشد. باید آن را بررسی کنید. در صورت خرابی مخزن و سوراخ بودن آن تنها راهی که پیش رو دارید تعویض مخزن است و نمی‌توان آن را تعمیر کرد.

دهمین علت نشتی آب یخچال: نشتی دادن آب از سمت فریزر

این نشتی ممکن است به علت‌های زیر باشد:

  • نصب اشتباه شلنگ مربوط به تصفیه آب
  • خرابی گرم‌کن یخچال
  • رطوبت زیاد هوای محیط

با توجه به علت‌های ایجاد این مشکل، مشخص است که باید با کمک گرفتن از یک فرد متخصص و حرفه‌ای اقدام به رفع این مشکل کنید.

مطالب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین خرابی‌های یخچال فریزر ال­‌جی

تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر یخچال

حال که به بررسی علل شایع نشتی آب یخچال پرداختیم، بد نیست بدانید که نشتی آب از هر بخش یخچال علائم خاصی دارد و یا توجه به آن‌ها شما با احتمال بیشتری قادر به حل این مسئله خواهید بود. اما اگر علت پیچیده‌تر باشد، بهتر است تعمیر یخچال را به تعمیرکاران حرفه‌ای تعمیرسرا سپرده و متحمل ضررهای بیشتر نشوید. میتوانید برای ثبت درخواست فرم الکترونیکی را پر کنید و یا با شماره تلفن ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

۱۴۰۰/۱۲/۰۸

فرم ارسال نظر