شارژ گاز یخچال وستینگهاوس (Westinghous)

شرکت تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر انواع یخچال فریزر

شرکت تعمیرسرا با به کار گرفتن تکنسین فنی و مجرب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان برای نصب، سرویس تعمیر یخچال وستینگهاوس است. کارشناسان تعمیرسرا ابتدا خطاهای یخچال فریزر وستینگهاوس را شناسایی و سپس اقدام به تعمیر یخچال فریزر شما عزیزان میکنند. شعار تعمیرسرا کیفیت، سرعت و قیمت مناسب است.

شما میتوانید با شماره ۶۲۹۴۱ – ۰۲۱ برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید!

امروزه یخچال یکی از لوازم ضروری است که در هر خانه یا محیط‌ کاری وجود دارد. اگر در بازار لوازم خانگی به دنبال تهیه یخچال مورد نیاز خود بگردیم، با برندهای گوناگونی مواجه خواهیم شد که  از ميان این برندها مي‌توان به يخچال‌ و فریزرهاي وستينگهاوس اشاره كرد كه با توجه به تکنولوژي آمريكايي، در ميان كاربران طرفداران زیادی دارد. از سوی دیگر، استفاده از لوازم خانگي برقي گاهي ما را با مشكلاتي روبرو مي‌كند. از جمله مشكلات رايج در يخچال و فريزر نيز مي‌توان به نشتي گاز و كاهش برودت آنها اشاره كرد. در اين مقاله با شارژ گاز یخچال وستینگهاوس، چگونگي تعمیر یخچال وستینگهاوس و نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس آشنا مي‌شويم.

گاز یخچال و عملکرد آن

شاید مهمترین سوالی که ذهن هر کسی را به خود مشغول کند، این باشد که گاز یخچال چیست و عملکرد آن چگونه است؟ گاز یخچال مایعی است که به آسانی می‌تواند از حالت مایع به گاز و بالعکس از حالت گاز  به مایع تبدیل شود که در یخچال‌ها به عنوان واسطه انتقال حرارت به كار مي‌رود چرا كه اين تغيير حالت، تغيير دما را نيز در پي دارد. شيوه عملكرد آن نيز اين‌گونه است كه مايع واسطه يا مبرد حرارت را از دستگاه تبخير(اپراتور) جذب كرده و به دستگاه تقطير (كندانسور) در محيط پس مي‌دهد.

در گذشته از گاز آمونیاک در یخچال‌های قدیمی استفاده می‌کردند که باعث خنک‌سازی یخچال و مواد غذایی درون آن می‌شد اما اکنون به علت سمی بودن آمونیاک و احتمال انفجار و آتش‌سوزی، این گاز کنار گذاشته شده است و از گاز فریون استفاده می‌کنند. فریون یک نام تجاری برای دسته‌ای از مواد شیمیایی است که به عنوان مبرد یا همان خنک‌کننده در یخچال و سایر دستگاه‌های مشابه استفاده می‌شود. این ماده بیرنگ و بی‌بو است؛ اما در صورت نشت ممکن است بوی ناخوشایندی ایجاد کند. اين بوي ناخوشايند شبيه به بوي فساد مواد غذايي است. اگر متوجه این بو شدید و داخل يخچال خودتان هم مواد غذايي فاسد شده نداريد، بدانید که اين بو نشانه‌اي براي نشت گاز يخچال است كه بايد درصدد رفع آن برآييد. نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس نیز موضوع بسیار مهمی است که در جای خودش توضیحات لامز درباره آن را ارائه می‌دهیم.

همان‌طور که اشاره شد، فریون گاز رایج در یخچال‌های امروزی است. این گاز یخچال را خنک و مواد غذایی را در درجه حرارت پایین نگهداری می‌کند تا فاسد و خراب نشوند. در برخی شرایط و به علت وجود نقص در یخچال ممکن است گاز فریون یخچال نشت کند و از یخچال خارج شود. در این مواقع، یخچال به خوبی کار نمی‌کند و ممکن است بعد از مدتی آسیب ببیند.

مطالب مرتبط: دانلود دفترچه راهنمای یخچال وستینگهاوس+ آپدیت ۲۰۲۰

 شارژ گاز يخچال وستينگهاوس چه زماني انجام مي‌شود؟

سرماي يخچال و فريزر معمولا بايد در يك سطح استاندارد باشد. این را هم بدانیم که وقتی دمای یخچال افزایش یابد، ممکن است یکی از علت‌های شایع آن، کمبود گاز یخچال باشد. البته هميشه گرم شدن يخچال به دليل كمبود گاز نيست و گاهي اوقات به دلیل خرابي لاستيك دور در يا خرابي ترموستات نيز اين مشكل به وجود مي‌آيد. همچنين كار كردن يك‌سره موتور يخچال را مي‌توان به عنوان يكي ديگر از علائم كمبود گاز يخچال برشمرد. پس از انجام بررسي‌هاي لازم، اگر اطمینان یافتیم که علت كاهش سرما کمبود گاز است، آن زمان اقدام به شارژ گاز خواهیم کرد. برخی مواقع نیز دمای فریزر مناسب است اما یخچال خنک نیست. در این زمان باید گاز یخچال را اندازه‌گیری کرد، زیرا یکی از علت‌هاي شايع نياز به شارژ گاز يخچال وستينگهاوس همين است.

برای شارژ گاز يخچال وستينگهاوس از دو نوع گاز “آر ۶۰۰” و “آر “۱۳۴ استفاده مي‌شود كه گاز “آر “۶۰۰ معمولا برای مدل‌هاي دو قلو، بالا يخچال_ پايين فريزر،  بالا فريزر _ پايين يخچال و يخچال‌هاي تك درب به كار برده مي‌شود و گاز “آر “۱۳۴ براي يخچال‌هاي سايد باي سايد و فرنچ كاربرد دارد.

دقت داشته باشید گازي كه براي شارژ به موتور تزريق مي‌شود، بايد مطابق با نوع درج شده بر روي موتور باشد. در غير اين صورت، در كاركرد كمپرسور اختلال ايجاد شده، موتور يخچال آسيب مي‌بيند.

شارژ گاز و تعمير يخچال وستينگهاوس چگونه انجام مي‌شود؟

کمک گرفتن از تعميركاران مجاز براي تعمير يخچال وستينگهاوس بهترين گزينه پيش روست، زيرا شارژ گاز يخچال يكي از كارهاي تخصصي است كه بايد توسط افراد متخصص و آموزش ديده انجام شود و اگر توسط افراد غيرحرفه اي انجام شود، مي‌تواند خطرات جدي به همراه داشته باشد. فشار زیاد و خوردگی از دلایل شایع نشتی لوله‌هاي آلومينيومي محسوب مي‌شود كه متداول‌ترين روش تعمير آن، استفاده از چسب‌هاي دو جزيي مخصوص آلومينيوم است. تشخیص این موضوع نیز در چارچوب موقله نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس می‌گنجد.

 برای شارژ گاز یخچال وستینگهاوس از پمپ وكيوم استفاده مي‌شود و براي حصول اطمينان از انجام صحيح وكيوم و عدم نشتي آن را با وكيوم‌سنج آزمايش مي‌كنند. گاهي نيز به دليل كمبود پمپ وكيوم از كمپرسور يدكي استفاده مي‌شود. بعضی مواقع بعد از شارژ مجدد گاز يخچال، ژشت يخچال برفك مي‌زند كه اين به علت زياد بودن گاز يخچال است. به همين دليل ضروری است پس از شارژ، ميزان گاز با درجه مخصوص اندازه گيري و تنظيم شود.

برای تعمیر یخچال وستینگهاوس به ویژه برای نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس بهتر است از تعمیرکارهای مجرب و کارکشته کمک بگیریم، زیرا همانطور که می‌دانید، یخچال‌ها از قسمت‌های مختلفی نظیر فن، یخساز، فیلتر، کمپرسور، لاستیک دور درترموستات و … تشکیل شده‌اند که هرگاه هر یک از این قسمت‌ها دچار خرابی شوند، باید به‌موقع و دقیق بررسی و تعمیر شوند. اگر هریک از این قسمت‌ها به درستی تعمیر نشوند، عملکرد یخچال با مشکل مواجه می‌شود و ممکن است به قسمت‌های دیگر نیز آسیب وارد کند.

مطالب مرتبط: مهمترین خطاهای یخچال فریزر وستینگهاوس کدامند؟ آپدیت ۲۰۲۰

مزيت هاي تعمير يخچال وستينگ‌هاوس در منزل

 با توجه به این‌که امروزه بیشتر کارهای تعمیراتی مربوط به لوازم خانگی به ویژه يخچال در محل انجام مي‌گيرد، سعی می‌‌شود تا در هزينه‌هاي مربوط به نقل و انتقال يخچال به بيرون و همچنين زمان صرفه‌جويي شود. ضمن اين‌كه مي‌توان بر شيوه عملكرد تعميركار نيز نظارت كرد. البته با وجود این‌که گاز فریون که در یخچال‌هاي جديد استفاده مي‌شود، مشكلي براي سلامت انسان ندارد، بهتر است كه در معرض استنشاق آن قرار نگيريد و هنگام شارژ گاز يخچال بهتر است كه غير از تعميركار، شخص ديگري حضور نداشته باشد و درها و پنجره‌ها باز باشد. همچنين كودكان و حيوانات خانگي در برابر اين گاز مقاومت كمتري دارند و ممكن است كه بيمار شوند. بنابراين آنها را نیز از اين مكان دور كنيد.

علت كاهش ميزان گاز يخچال

اگر به پشت يخچال خود دقت كرده باشيد، شبكه لوله‌ها‌یي پشت آن وجود دارند كه اين لوله‌ها به تمامي قسمت‌هاي يخچال رفته، سرما را به اين قسمت منتقل مي‌كنند و دوباره توسط مكنده وارد كمپرسور شده، هواي خنك را داخل كابين يخچال به گردش در مي‌آورند. در يخچال‌هاي جديد با تنظيم درجه يخچال مشخص مي‌كنيم كه هر قسمت از یخچال تا چه اندازه خنک شود.

عوامل گوناگوني در كاهش ميزان گاز يخچال نقش دارند كه از جمله مهمترين آنها مي‌توان به آسيب ديدن لوله انتقال سرماي يخچال اشاره كرد. گاهی ضربه خوردن یا جنس نامناسب لوله‌ها باعث ايجاد نشتي مي‌شود که باید برای نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس اقدام کرد. برخي شركت‌ها از لوله‌هاي آهني استفاده مي‌كنند كه اين لوله‌ها در برابر رطوبت مقاومت كمتري دارند و زودتر آسيب مي‌بينند. بهترين جنس لوله‌هاي برودتي، لوله‌هاي مسي هستند. در صورت آسيب ديدن لوله انتقال سرما ابتدا بايد اين قسمت تعمير شود(نشت‌یابی و وکیوم) و سپس براي شارژ مجدد گاز اقدام شود.

يكي ديگر از علت‌هاي تخليه يا كم شدن گاز يخچال مي‌تواند خرابي شير والف باشد يا اگر شير والف که به كمپرسور متصل است و لوله اصلي كه به وسيله لوله مسي به كمپرسور وصل مي‌شود؛ خوب جوش نخورده باشد، باعث تخليه گاز یخچال خواهد شد.

مطالب مرتبط: ۹ دلیل برای صدای یخچال+ نمونه انواع صداها از جمله بوق زدن

نشت‌يابي گاز يخچال

نشت‌یابی با روش‌های مختلفی نظیر«نشت‌يابي با استفاده از محلول آب و صابون»، «نشت‌يابي با مشعل هاليد» و «استفاده از نشت‌ياب الكترونيكي» صورت مي‌گيرد. برای تعمیر یخچال وستینگهاوس نشت‌گيري صحيح بسيار حائز اهميت است.

نشت‌يابي با استفاده از محلول آب و صابون نیز رايج‌ترين روش است، به گونه‌اي كه با ايجاد فشار در سيكل تبريد محل اتصالات لوله و محل‌هاي مشكوك را به اين محلول آغشته مي‌كنند و در صورت وجود نشتي، حباب ايجاد مي‌شود.

مشعل هاليد نيز مشعل ساده‌اي است كه با گاز پروپان پر مي‌شود و در بالاي محفظه اختلاط آن يك حلقه مسي وجود دارد كه شعله از ميان آن عبور مي‌كند. شعله اين مشعل به رنگ آبي و بدون دود است. برای نشت‌یابی به این وسیله، سر آزاد لوله را در اطراف اتصالات حرکت می‌دهند و در مواجهه با نشتي شعله آن سبز رنگ مي‌شود.

ویژگي‌هاي گاز مورد استفاده در يخچال

مواد سرمازا(گاز) مورد استفاده در شارژ گاز يخچال وستينگهاوس بايد داراي ويژگي‌هايي باشد كه پس از شارژ گاز، يخچال آسيب نبيند. پايين بودن نقطه جوش، قابل اشتعال و قابل انفجار نبودن، دارا بودن كمترين فشار بين تبخير و تقطير و داشتن گرماي نهان متعادل براي مقدار تبخير در واحد زمان، برخي از اين ويژگي‌ها به شمار مي‌آيند. از ديگر ويژگي‌هاي اين گازها مي‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اكسيد كننده نباشد.
  2. در صورت نشت به آساني قابل تشخيص باشد.
  3. ۳-      محل نشت آن قابل تعيين باشد.
  4. ۴-      قادر به عمل كردن در فشار كم باشد.
  5. ۵-      از نوع گازهاي پايدار باشد.
  6. ۶-        تنفس كردن آن مضر نباشد.
  7. ۷-      قسمت‌هايي كه داخل مايع حركت مي‌كند، به سهولت قابل روغن‌كاري باشد.

 البته چنانچه پيش از اين نيز اشاره شد، درست است كه اين گاز براي انسان بي‌خطر است، اما به شدت به محيط زيست و لايه اوزن آسيب می‌رساند. پس چنانچه متوجه نشتي گاز يخچال خودتان شديد، هرچه سريع‌تر براي رفع اين مشكل اقدام كنيد.

مطالب مرتبط: شایع ترین علل بسته نشدن درب یخچال+ آموزش جامع

هزينه شارژ گاز يخچال وستينگهاوس

هزينه پرداختي براي تعمير يخچال وستينگهاوس با توجه به ميزان مصرف گاز براي شارژ و اين‌كه آسيب‌ديدگي در كدام قسمت است، متفاوت خواهد بود. علاوه بر اين، گاهي ميزان آسيب‌ديدگي صفحه تریزون به اندازه‌ای زیاد است که دیگر قابل تعمیر نیست. بنابراین تعویض آن هزینه‌اي متفاوت دارد. همچنين هزينه شارژ گاز و تعميريخچال‌هاي سايد باي سايد با يخچال‌هاي معمولي اختلاف دارد و طبيعتا براي تعمير يخچال‌هاي سايد باي سايد بايد هزينه بيشتري پرداخت. در مجموع باید مراقبت‌های لازم را برای سالم ماندن این یخچال به ویژه پرهیز از خرابی‌های منجر به نشت گاز آن انجام داد تا مجبور به پرداخت هزینه‌های تعمیر از جمله در زمینه نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس نشد.

در این مقاله سعی شد تا شما با کارکرد یخچال وستینگهاوس و موضوعات مرتبط بسیار مهمی نظیر مقاله با شارژ گاز یخچال وستینگهاوس، چگونگي تعمیر یخچال وستینگهاوس و نشت‌یابی گاز یخچال وستینگهاوس آشنا شوید. در مقاله‌های بعدی مطالب جذاب‌تر و مهم‌تری را برایتان در همین زمینه به ارمغان خواهیم آورد.

فقط با یک تماس تعمیرکاران در محل شما

تعمیرسرا ارائه دهنده خدمات تعمیر یخچال برندهای مختلف امریکایی، کره ای و اروپایی و ایرانی و مرکز تخصصی تعمیر یخچال وستینگهاوس در تهران است.

عیب‌یابی و تعمیر انواع یخچال فریزر

و یا با شماره زیر تماس بگیرید:

۱۴۰۰/۰۹/۰۲

فرم ارسال نظر